Предприемачът Якоб де Геер е на път да "получи истинско работно място", след като открива ниша на пазара и започва една от най-успешните компании в историята на Швеция. "Тъкмо се беше родило второто ни дете. Бях достигнал момент в живота си, в който почувствах, че имам нужда от по-голяма стабилност", казва 40-годишният швед. "Хубаво би било да получавам по сметката си всеки месец висока предварително договорена заплата, да имам служебен автомобил и вноски за пенсия".
През 2010 г. Швеция е засегната от глобалната финансова криза и Де Геер смята, че все още не е настъпил подходящият момент за стартирането на нов бизнес. През януари съпругата му, която се занимава с внос на слънчеви очила, се прибира вкъщи от търговско изложение и се оплаква, че губи клиенти, тъй като не може да приема разплащания с дебитни карти. Според Де Геер повечето еднолични търговци и малки фирми не могат да си позволят скъпите четци за мобилни данни, които предлагат банките. "Жена ми каза, че някой трябва да реши този проблем, пред който е изправен малкият бизнес, тъй като това е много важно", спомня си той.
Ако сами не си решим проблема, няма кой да го направи поне в Европа. И Де Геер, който преди това е създал и продал няколко медийни компании, решава да помогне на жена си и на целия дребен бизнес. Роденият в Стокхолм швед започва проучване на пазара и установява, че
в Европа има около 20 милиона малки компании,
които са изправени пред същия проблем.
Четири месеца по-късно той обединява сили с приятеля си Магнус Нилсон и двамата основават компанията iZettle. Те разработват технология, чрез която банковите карти могат да се разчитат от смартфоните и таблетите. В жака на слушалките се свързва специален четец, чиято цена е под 40 евро. Клиентът просто поставя картата си в четеца, създаден от iZettle, въвежда пин кода на банковата си карта и плащането се осъществява. Устройството много бързо става популярно в Швеция и в момента се използва от хиляди търговци в 12 държави, основно из Европа, но също така в Мексико и Бразилия. От фирмата обясняват, че четецът на карти толкова бързо набира популярност, че
всеки ден имат по 1000 нови клиенти
И това осигурява 140 млн. евро инвестиции.
Якоб де Геер смята, че част от първоначалния успех на фирмата в Швеция се дължи на "технически грамотното" население, което се увлича по новите технологии, приспособления и устройства. "Това е една от причините, поради които Швеция обичайно се използва от много международни компании за тестване на продуктите им", казва той. "Те знаят, че ако имат успех тук, вероятно ще имат успех и на други места".
Швеция е водеща в надпреварата за първото безкасово общество в света и това в немалка степен се дължи основно на iZettle. През 2015 г. 80% от всички плащания на дребно в страната са осъществени с карта. Във Великобритания например около 52% от плащанията са с карти, а в САЩ - 45%. Освен продажбата на четци на банкови карти iZettle печели и като
начислява на клиентите си месечна такса,
която е процент от всички плащания, които дадена фирма е получила. Тя варира между 2,75% и под 1% в зависимост от приходите, отчетени от съответния търговец. От компанията обясняват, че това е значително по-малко от сумите, които големите банки начисляват за услугите си.
Професор Никлас Арвидсон от шведския Кралски технологичен институт казва, че има доста причини, на които се дължи успехът на iZettle и една от тях е, че фирмата се е появила на точното място, в точното време. "Моментът беше подходящ. Много продавачи имаха нужда от решението, което iZettle предложи, и им позволи да приемат плащания с банкови карти, което е голямо улеснение". За Якоб де Геер професорът казва: "Той изглежда като целеустремен предприемач - човек с идеи, готов да ги реализира".
Компанията iZettle е изправена пред увеличаваща се конкуренция и Де Геер откровено говори за предизвикателствата, пред които е изправен, докато се опитва да разшири бизнеса. "Опитваме различни неща, тестваме ги, обработваме данните и в 99 от 100 случая решаваме, че промяната, която сме направили на определена услуга или продукт, не е добра", признава той.
"Нещо, което си мислиш, че ще е лесно да се направи,
винаги се оказва изключително сложно. През по-голяма част от времето се забавляваме, но има дни, в които не ти се иска да отидеш на работа".
Шведът споделя, че не може да си представи живот, в който не е 100% ангажиран с бизнеса си. "Ако създадете и стартирате ваша компания, тя е бебе, за което трябва да се грижите", казва Якоб де Геер. "Докато вие не се погрижите и не го оставите да расте, никой друг няма да поеме грижите за него вместо вас".
Де Геер е син на бивш банкер, който, след като напуска банковия сектор, основава мениджърска компания, а по-късно решава да инвестира парите си във ферма. Той приема, че до известна степен неговите вродени предприемачески способности може да се дължат на влиянието, което е оказал баща му. Това обаче се случва, след като Якоб де Геер завършва магистратура в Стокхолмското училище по икономика.
Когато бил 20-годишен, Де Геер работил за дигитална маркетингова агенция, собственост на съоснователя на Spotify Мартин Лоренцон, това допълнително повлияло на решението му сам да си стане шеф. "Радостта да правиш нещо сам, да създаваш и да можеш до известна степен да контролираш как то работи ... Мисля, че това наистина ми отвори очите. Смятам, че това е удивително!".
Изпълнителният директор на iZettle е на мнение, че днес голяма част от енергията си дължи на трите деца ("те виждат безкрайни възможности и никакви проблеми"), както и на нарастващия брой клиенти в глобален мащаб, огромна част от които са собственици на малък бизнес. "Има толкова много мъже и жени, които усърдно работят, за да спечелят пари и да свържат двата края", казва той. "Правят кафе, сандвичи, продават ги на хората, които идват в кафенето им, и на следващия ден правят същото. Това са истинските герои", категоричен е Якоб де Геер.
|
|