:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 156
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Как Швеция стана първата безкасова държава в света

80% от всички плащания на дребно в страната се осъществяват с банкови карти
Магнус Нилсон е съдружникът на Якоб де Геер в суперуспешната кампания.
Предприемачът Якоб де Геер е на път да "получи истинско работно място", след като открива ниша на пазара и започва една от най-успешните компании в историята на Швеция. "Тъкмо се беше родило второто ни дете. Бях достигнал момент в живота си, в който почувствах, че имам нужда от по-голяма стабилност", казва 40-годишният швед. "Хубаво би било да получавам по сметката си всеки месец висока предварително договорена заплата, да имам служебен автомобил и вноски за пенсия".

През 2010 г. Швеция е засегната от глобалната финансова криза и Де Геер смята, че все още не е настъпил подходящият момент за стартирането на нов бизнес. През януари съпругата му, която се занимава с внос на слънчеви очила, се прибира вкъщи от търговско изложение и се оплаква, че губи клиенти, тъй като не може да приема разплащания с дебитни карти. Според Де Геер повечето еднолични търговци и малки фирми не могат да си позволят скъпите четци за мобилни данни, които предлагат банките. "Жена ми каза, че някой трябва да реши този проблем, пред който е изправен малкият бизнес, тъй като това е много важно", спомня си той.

Ако сами не си решим проблема, няма кой да го направи поне в Европа. И Де Геер, който преди това е създал и продал няколко медийни компании, решава да помогне на жена си и на целия дребен бизнес. Роденият в Стокхолм швед започва проучване на пазара и установява, че



в Европа има около 20 милиона малки компании,



които са изправени пред същия проблем.

Четири месеца по-късно той обединява сили с приятеля си Магнус Нилсон и двамата основават компанията iZettle. Те разработват технология, чрез която банковите карти могат да се разчитат от смартфоните и таблетите. В жака на слушалките се свързва специален четец, чиято цена е под 40 евро. Клиентът просто поставя картата си в четеца, създаден от iZettle, въвежда пин кода на банковата си карта и плащането се осъществява. Устройството много бързо става популярно в Швеция и в момента се използва от хиляди търговци в 12 държави, основно из Европа, но също така в Мексико и Бразилия. От фирмата обясняват, че четецът на карти толкова бързо набира популярност, че



всеки ден имат по 1000 нови клиенти



И това осигурява 140 млн. евро инвестиции.

Якоб де Геер смята, че част от първоначалния успех на фирмата в Швеция се дължи на "технически грамотното" население, което се увлича по новите технологии, приспособления и устройства. "Това е една от причините, поради които Швеция обичайно се използва от много международни компании за тестване на продуктите им", казва той. "Те знаят, че ако имат успех тук, вероятно ще имат успех и на други места".

Швеция е водеща в надпреварата за първото безкасово общество в света и това в немалка степен се дължи основно на iZettle. През 2015 г. 80% от всички плащания на дребно в страната са осъществени с карта. Във Великобритания например около 52% от плащанията са с карти, а в САЩ - 45%. Освен продажбата на четци на банкови карти iZettle печели и като



начислява на клиентите си месечна такса,



която е процент от всички плащания, които дадена фирма е получила. Тя варира между 2,75% и под 1% в зависимост от приходите, отчетени от съответния търговец. От компанията обясняват, че това е значително по-малко от сумите, които големите банки начисляват за услугите си.

Професор Никлас Арвидсон от шведския Кралски технологичен институт казва, че има доста причини, на които се дължи успехът на iZettle и една от тях е, че фирмата се е появила на точното място, в точното време. "Моментът беше подходящ. Много продавачи имаха нужда от решението, което iZettle предложи, и им позволи да приемат плащания с банкови карти, което е голямо улеснение". За Якоб де Геер професорът казва: "Той изглежда като целеустремен предприемач - човек с идеи, готов да ги реализира".

Компанията iZettle е изправена пред увеличаваща се конкуренция и Де Геер откровено говори за предизвикателствата, пред които е изправен, докато се опитва да разшири бизнеса. "Опитваме различни неща, тестваме ги, обработваме данните и в 99 от 100 случая решаваме, че промяната, която сме направили на определена услуга или продукт, не е добра", признава той.



"Нещо, което си мислиш, че ще е лесно да се направи,



винаги се оказва изключително сложно. През по-голяма част от времето се забавляваме, но има дни, в които не ти се иска да отидеш на работа".

Шведът споделя, че не може да си представи живот, в който не е 100% ангажиран с бизнеса си. "Ако създадете и стартирате ваша компания, тя е бебе, за което трябва да се грижите", казва Якоб де Геер. "Докато вие не се погрижите и не го оставите да расте, никой друг няма да поеме грижите за него вместо вас".

Де Геер е син на бивш банкер, който, след като напуска банковия сектор, основава мениджърска компания, а по-късно решава да инвестира парите си във ферма. Той приема, че до известна степен неговите вродени предприемачески способности може да се дължат на влиянието, което е оказал баща му. Това обаче се случва, след като Якоб де Геер завършва магистратура в Стокхолмското училище по икономика.

Когато бил 20-годишен, Де Геер работил за дигитална маркетингова агенция, собственост на съоснователя на Spotify Мартин Лоренцон, това допълнително повлияло на решението му сам да си стане шеф. "Радостта да правиш нещо сам, да създаваш и да можеш до известна степен да контролираш как то работи ... Мисля, че това наистина ми отвори очите. Смятам, че това е удивително!".

Изпълнителният директор на iZettle е на мнение, че днес голяма част от енергията си дължи на трите деца ("те виждат безкрайни възможности и никакви проблеми"), както и на нарастващия брой клиенти в глобален мащаб, огромна част от които са собственици на малък бизнес. "Има толкова много мъже и жени, които усърдно работят, за да спечелят пари и да свържат двата края", казва той. "Правят кафе, сандвичи, продават ги на хората, които идват в кафенето им, и на следващия ден правят същото. Това са истинските герои", категоричен е Якоб де Геер.





 Четецът на iZettle се използва и на сергиите по шведските пазари.
 Якоб де Геер е двигателят на идеята за превръщането на Швеция в първата безкасова страна в света.
Снимки: iZettle
Изобретението на iZettle, което направи разплащането с банкови карти достъпно и за малкия бизнес.
15
3654
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
11 Октомври 2016 20:53
Хитро, веднъж плащаш 40 долара за четеца, а после му се отчиташ, като %, от транзакциите. Тоя си е построил комунизма. Как въобще банкстерите са изпуснали тая далавера, не случайно и на тоя баща му е такъв.
11 Октомври 2016 21:44
шведите си ценят кадрите и хората за да оцеляват на север
11 Октомври 2016 21:57
Както е тръгнало един ден няма да имаме нищо свое.Всичко ще е на банките.И в момента в който балонът се спука ще дойде времето на разменната търговия.Както е било преди финикийско.
11 Октомври 2016 22:23
davidofff
11 Окт 2016 21:57


Що, случвало се е много пъти и след финикийците. Само че банките обикновено не са били проблема. Примерно в края на Римската империя местните аристократи се изхитрили да пренабиват монетите, като правят по-малки със същия номинал. И народът почнал натурална размяна. В края на Виденов пак така. Не знам банкерите дали са станали аристократи вече?
12 Октомври 2016 04:55
Много вредни експерименти се извършиха и продължават да се извършват в тази страна. Скоро малко ще остане от "гордите" викинги.
12 Октомври 2016 06:04
Те разработват технология, чрез която банковите карти могат да се разчитат от смартфоните и таблетите

В смисъл че всеки на всяка цена трябва да си купи смартфон/таблет плюс четец, за да се водим "грамотно население" и да станем безкасови. Хитричко. Следващата стъпка е чипче, още по-голям рахатлък. Вече постепенно се промотира и у нас по същия тертип - разказче на една австралийка как се била почувствала свръхчовек, откак я чипирали... После ще се появят още разказчета, после ще стане модичка... Те така, дами и господа.
12 Октомври 2016 10:43
Този подход задължително трябва да се въведе и тук - ще ми е забавно да гледам как цигани в каруците вадят таблети и правят безкасово плащане или приемане, ако са откраднали и върнали джелязо на прекупвачите.
12 Октомври 2016 12:03
Брей, швецът му със швец
Трогнаха ме с момченцето, което изнесе топката, при злополучния за нас мач! Със съжаление го казвам, но ако "мястото на стопанската му дейност" беше в България, Де Геер не би могъл да успее!
12 Октомври 2016 12:46
Да са живи и здрави! Без пари, със социализъм, екстремистки феминизъм и екстремистка толерантност и т.н. Да, условията на живот, които получават са невероятни, но каква цена... Честно казано, въпреки се ослушвам да се махна от БГ, там не бих отишъл.
12 Октомври 2016 12:58
Да припомня аз какво съм писал по темата през 2010 г. в този вестник:

Публикувано във вестник „Сега” на 23.07.2010 г. (оригинал):
http://www.segabg.com/article.php?id=484280

Електронните пари ще избавят страната от сивата икономика и корупцията
(Заглавието в публикацията е променено с цел предизвикване негативни реакции у читатели и форумци)

До няколко години България може да стане първата държава в света, премахнала плащанията в брой
Бирникъ*

Планираното от правителството въвеждане на праг на сумите за плащане в брой всъщност е стара и доказано неефективна мярка за борба със сивата икономика. Това наложи нейното отменяне през 2002 г. Другата идея на управляващите - да свържат всички касови апарати със сървърите на данъчните, решава само малка част от проблема, а именно - последващото манипулиране на данните във фискалната памет. Големият проблем - неотчитането на приходи и доходи ще си остане. Плащането на недвижими имоти и заплати само по банков път е изискване, което лесно може да бъде заобиколено.
Борбата със сивата икономика, престъпността и корупцията трябва да се води в едно основно направление - към поетапното ограничаване и премахване на разплащанията в брой. Именно парите в брой са от една страна главната цел, а от друга страна основното средство на сивата икономика и престъпността. Самото съществуване на парите в брой и свързаната с тях анонимност на платеца и получателя на сумите е основата, върху която вирее скритият сектор.
Изваждането на плащанията в брой от икономическия живот на страната и заместването им със система за регистрирани плащания е единственият начин за радикално решаване на проблема. Трябва да се заменят хартийките в джобове, куфарчета и буркани с високотехнологични средства, които ще изпълняват функцията на платежно средство при много по-висока сигурност за икономическите субекти и държавата.
За успеха на такова начинание са необходими няколко основни неща:
- технология и компонентите и;
- финансов ресурс;
- воля за реализация, най - вече държавническа;
- съдействието на БНБ и търговските банки;
- обществена нагласа за възприемане борбата със сивата икономика, престъпността и корупцията като неизбежна необходимост.
Технологично идеята е реалистична и осъществима. Технологията е налице - безжичното предаване на данни. То вече се ползва от всички мобилни оператори. Държавата трябва да изгради мрежа от базови станции за високоскоростно предаване на криптирани данни за всички плащания от терминалите в търговските обекти (състоящи се от компютър с безжичен модем, карточетец и четец на пръстов отпечатък) до сървърите на Националната агенция за приходите (НАП). Оттам трябва да има връзка с търговските банки за отразяване на трансакцията по сметката на получателя на средствата. Задължителен и безусловен е принципът трансферът на данните да бъде: банков сървър със сметка на притежателя на картата - терминал (устройство за зареждане на картата) - терминал (търговски обект) - базова станция - сървър на НАП - банков сървър със сметката на получателя на средствата.
Разплащанията трябва да се извършват чрез дебитни и кредитни карти, които се ползват и сега. С оглед на сигурността трябва да бъдат защитени с биометрични данни, например пръстов отпечатък на собственика. Тази технология за защита на картите вече е разпространена по света. Така картите ще играят ролята на "портфейл", в който се съдържат "електронни пари". Зареждането на картите от банковите сметки на притежателите им може да става чрез сегашните банкомати, банкови офиси, чрез интернет банкиране и от терминали в пощенските станции и кметствата в малките и отдалечени населени места чрез разработването на подходящ софтуер. При плащане с карта, притежателят само ще потвърждава сумата за трансфер чрез пръстов отпечатък. Терминалите за търговските обекти на открито (заведения, маси на пазари, таксита и др. подвижни обекти) няма да са по-големи от стар модел мобифон.
Разплащанията между физически лица, част от които са финансовата основа на престъпността, корупцията и сивата икономика, ще се извършват само чрез добре развита система от обособени терминали в банковите офиси, пощенски станции, нотариални кантори, общини, кметства и обществени сгради.
Финансирането на такъв проект безспорно е доста скъпо. Но при положение че мобилните оператори успяха да изградят 95% покритие на територията на страната само за 2-3 години, няма причина държавата със заем от Световната банка или друга институция да не може да го направи в много по-кратък срок. Още повече че тук става въпрос само за местата с икономическа дейност (населени места, курорти и крайпътни обекти), а не за цялата територията, и то само за предаване на данни в определен формат, което със сигурност ще е и доста по-евтино. Финансиране може да се потърси НАЙ-ДОБРЕ по линия на еврофондовете. Едва ли е е трудно да бъдат убедени европейските институции в целесъобразността на подобен проект, който ще свие максимално сивата икономика, престъпността и корупцията, с които България е прочута в Съюза.
Чрез система от различни облекчения разходите на икономическите субекти, свързани с необходимите технически устройства могат да бъдат сведени до нула. За най-малките обекти може оборудването да се предостави от държавата.
Търговските банките е редно да поемат ангажимент за премахване на всякакви такси - за трансакции, за зареждане на картите, за обслужване на сметките, защото изваждането на банкнотите от бурканите и внасянето им на депозити ще подобри значително достъпа на банките до евтин ресурс. Ако банките откажат подобно джентълменско споразумение, разходите по трансакциите могат да се поемат от държавата при пропорционално вдигане на данъка върху банковите печалби.
Логично е да се предположи, че изграждането на подобна система за безналични регистрирани плащания ще има много противници. Някои ще възприемат промяната като намеса в личния живот, т. е. като един вид "финансов биг брадър". Но след като доходите на всеки би трябвало да са декларирани по закон, защо тогава и разходите да не се регистрират? След като по закон трябва да се знае кой колко получава, защо да не се знае и кой колко харчи? Целта е ясна: укриването на приходи и доходи да стане невъзможно, а сравняването на съответствието им с разходите ще става лесно и няма да зависи от субективната преценка на контролните органи. Събираемостта на задълженията също рязко ще се подобри. А и всеки гражданин трябва да прецени дали такава намеса в личния му живот стои над сигурността на близките и имуществото му.
Вероятно ще се появят и експерти, които ще доказват, че проектът ще бъде ужасно скъп, неефективен и т. н. Безспорно е обаче, че размерът на укритите приходи и нанасяните щети са многократно по-големи от подобна инвестиция, която ще се изплати за много кратък срок. Възможно е да се появят и "експерти", които ще се опитат да докажат необходимостта от сива икономика, престъпност и корупция, защото те осигуряват доста форми на заетост на гражданите и институциите.
Но основните противници на идеята ще са сивите бизнесмени, престъпният свят и свързаните с тях политически сили, а също рушветчиите в държавната администрация, работещите безработни и прочие хитреци, измамници и тарикати. Системата ще направи укриването на оборот и доход много трудно, защото регистрацията на плащането ще е основание за получаване на средствата. Така ще се усложни и животът на повечето престъпници, например продавачите на дрога, похитителите, убийците на стари хора за дребни левчета, платените убийци, обирджии, крадци, измамници и т. н.
Ако системата има успех, България ще може да инициира въвеждането й и извън границите на страната, например в рамките на ЕС.
Така, освен че ще се живее по-сигурно, бизнесът и гражданите ще спестят огромни средства за охрана, а държавата ще увеличи приходите си и ще намали част от разходите си за борба със сивата икономика и престъпността. Това е алтернатива и на вдигането на данъци и осигуровки дори и на възрастта за пенсиониране и със сигурност ще доведе до тяхното сваляне.

*Авторът е данъчен служител
12 Октомври 2016 14:45
В смисъл че всеки на всяка цена трябва да си купи смартфон/таблет плюс четец, за да се водим "грамотно население" и да станем безкасови. Хитричко. Следващата стъпка е чипче, още по-голям рахатлък. Вече постепенно се промотира и у нас по същия тертип - разказче на една австралийка как се била почувствала свръхчовек, откак я чипирали... После ще се появят още разказчета, после ще стане модичка... Те така, дами и господа


Не бе, не трябва нищо на всяка цена. Ако си държиш на кеша - плащай си кеш. То и за форумите и за интернета някой е мрънкал като теб, ама днес по цял ден си във форума и хейтиш наедро. Та въпрос на избор е какво ще си купиш. Само не се чуди защо точно в тези страни със странните "модички" постоянно да се пробват нови неща, все са най-напред в новите технологии и след това ги продават на цял свят. Как пък горе-долу все те ги измислят новите неща. Пък ние тука само плюем по всичко ново, чудим се защо плащат малко на работягите в заводите, хейтим по форумите колко е кофти живота на българина и си мечтаем за нови булеварди в градовете ни, а хората със странните модички отдавна затварят техните. А, добър ден.
12 Октомври 2016 14:50
Чел съм, че когато в България за първи път се отпечатали банкноти, голяма част от населението не искали да приемат тази шашма и си искали истински пари...
12 Октомври 2016 15:39
не искали да приемат тази шашма

Далновидна е била "голяма част от населението" в ония времена, макар да не е била чувала за ФЕД
12 Октомври 2016 15:44
голяма част от населението не искали да приемат тази шашма и си искали истински пари...

Как интуитивно са разбрали шашмата!
13 Октомври 2016 12:16
Чел съм, че когато в България за първи път се отпечатали банкноти, голяма част от населението не искали да приемат тази шашма и си искали истински пари...


По-скоро обратното е било, до кризата, свързана с Великата депресия не са искали звонк, щото им късал джобовете.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД