:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,499
Активни 497
Страници 23,909
За един ден 1,302,066

Борбата с корупцията чака да минат изборите

Ограничаването на подкупите не е приоритет, ГЕРБ дори не иска да чуе за ключовото си обещание, с което дойде на власт
Карикатура: Христо Комарницки
----


Думата "корупция" е една от най-често срещаните в управленската програма на правителството до 2018 г. Тя фигурира във всичките й възможни форми, които звучат примамливо за избирателя и галят ухото на еврочиновниците - борба с корупцията в съдебната власт, претворяване конфликта на интереси, разследване на корупцията по високите етажи на властта, оптимизиране на работата на администрацията, въвеждане на електронно управление и т.н.

"Отчитането на високи нива на корупция в органите на изпълнителната и местната власт, както и в съдебната система, оказват негативно влияние върху условията за живот на гражданите и компрометират демократичните устои на държавните институции", е записано и в приетия само преди няколко месеца доклад за състоянието на националната сигурност.



Заради корупция България губи до 19 млрд. долара годишно



сочи проучване "Цената на несъществуващата Европа в сферата на корупцията" на изследователския институт RAND Europe, направено по поръчка на Европейския парламент. Изследването използва три индекса за нивото на корупция във всяка от 28-те страни членки. България заема втора позиция и по трите показателя, като нивата ни са далеч над средните за ЕС.

Рушветчийството в публичните институции е сред най-сериозните пречки пред бизнеса и инвестициите у нас. Това е мнението и на 78% от анкетираните в проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведено в периода 20 - 27 септември тази година сред членовете на палатата, които наброяват 53 хиляди фирми и сдружения. Според 20% от анкетираните корупцията не е проблем за бизнеса, а 2% дори смятат, че корупцията е ниска и не затруднява фирмите. Конкретно на въпроса дали им е оказван натиск за подкуп при извършване на услуга от държавна или общинска структура през последните години 48% отговарят отрицателно, 46% посочват, че е имало натиск върху тях, а останалите 6% не желаят да отговорят.

Какво правят управляващите, за да спрат тези унищожителни за икономиката процеси? Колкото повече наближава краят на управленската програма, толкова по-ясно проличава, че



всичко това в тези документи е било просто кухи фрази



Защото липсва воля на всички нива в държавата. Затова и все по-рядко чуваме за онзи закон, на който се разчиташе да повтори румънския успех - Законът за борба с корупцията по високите етажи на властта. Нищо че в доклада за националната сигурност евентуалното му приемане през 2016 г. вече е отчетено като положителна стъпка. Не че проектът не беше критикуван - в крайна сметка стана ясно, че той механично ще слее 4 институции (две от тях неработещи и сега), така че няма гаранция, че ще противодейства ефективно на корупцията. В България от години имаме лош опит с мегаструктурите - те обикновено генерират само разходи и още корупция.

"Писна ни да седим в нищото. Хем ще го приемат, хем няма. Така мина цяла година", признават служители в едно от звената, които трябваше да влязат в бъдещето Национално бюро за борба от корупцията. Според закона в бюрото трябва да влязат Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) и част от Сметната палата. Антикорупционният закон бе приет на първо четене на 30 юни, но с много усилия и



поток от критики срещу въвеждането на анонимните сигнали



и обърнатата тежест за доказване на невинност. В подкрепа на проекта на гласуваха 130 депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, ДПС, Патриотичния фронт ПФ и БДЦ. "Против" бяха от БСП и "Атака", а депутатите на АБВ се въздържаха. ДПС и ПФ обаче дадоха гласа си с особено мнение именно заради анонимните сигнали.

Въпреки че от приемането му на първо четене са минали вече повече от три месеца, правната комисия на Народното събрание още не е започнала разглеждането на текстовете по същество. В сайта на комисията има проект на доклад за второ гласуване на закона, с предложенията на партиите, но до този момент няма никакво движение по проекта. "Нямаме достатъчно информация къде точно се намира антикорупционният проектозакон, въпреки че от "Движение България на гражданите" правим постоянни опити да получим такава", коментира миналия четвъртък пред БНР депутатът от Реформаторския блок Димитър Делчев.

Според депутати от управляващото мнозинство причина за отлагане на второто гласуване на закона са предстоящите избори. Опасенията са, че дебатите около приемането на анонимните сигнали и начина за контрол на националното бюро ще изпокарат коалицията, а никой от управляващите не иска негативи точно преди вота. Разделението пролича още при внасянето на първия вариант на закона през миналата година. Тогава той беше бойкотиран и от депутатите от ГЕРБ, въпреки че беше минал през одобрение от МС. Последваха два варианта на закона, които бяха обсъждани от кабинета, и тогава се видя, че отново няма единомислие



как ще се противодейства на корупцията - със или без анонимните сигнали



В крайна сметка законът влезе в Народното събрание с доста промени и само заради коалиционния мир. И от ГЕРБ, и от "България за гражданите" обаче бяха наясно, че законът остава на трупчета, тъй като няма да получи нужното одобрение, ако не бъде осакатен и не се премахнат анонимните сигнали, които плашат и управляващи, и опозиция.

Второто обяснение за отлагане на приемането на второ четене на закона е гласуването на бюджета за следващата година. Парламентарната процедура ще започне веднага след втория тур на президентските избори, а черновата на бюджета вече е готова във финансовото министерство. Това означава, че финансирането на подобна структура като Националното бюро за борба с корупцията не предвидена, тъй като тя не съществува. Бюджетите на останалите четири структури, които ще трябва да се обединят в него, също ще бъдат запазени в сегашния им вариант. Това означава, че законът ще се отложи с още една година. Тогава обаче идва ред на подготовката за парламентарните избори и никоя от политическите сили няма да влезе в гласуване на сериозния, но доста спорен законопроект за корупцията по висшите етажи на властта. След това в поредните предизборни и управленски програми отново ще бъде записано, че борбата с корупцията е приоритет №1. Само че за никоя партия не е.

2
4004
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
11 Октомври 2016 20:38
"Борбата с корупцията чака"

това е достатъчно.
12 Октомври 2016 09:30
Метастазите на корупцията са стигнали до костния мозък на държавата и на всички нива в нея... Започвайки от "И сега, кво праим ?", през обществените поръчки на местната администрация, до големите такива на държавно ниво (строителство на магистрали, заводи за отпадъци и други апетитни хапки от парите на всички ). Еврофондовете и тяхното усприсвояване с познатите ни схеми - отделно. Битовата корупция (ако не "смажеш" ръката, няма да получиш съответната услуга или стока ) - барабар ! Дори оставянето на използвания билет при слизане, за да го ползва друг гратис, пак е корупция и развращаване - всеки го е виждал (излиза, че едни могат да си купят билет или карта, защото явно са балъци, а другите "гяволета" - гратис ??? ). За купуването/продаването на гласове при избори да не говорим - това е моралната корупция в политиката, след която (казват ) проституцията била най-мръсната професия: проститутката продава тялото си, политиците - душата !

С две думи - "Надежда всяка тука оставете" - влизате в "ада" - държава България. А си е рай като страна, от Господа ни дадена...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД