:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,301
Активни 483
Страници 17,231
За един ден 1,302,066
Казус

Транссексуален китаец осъди фирма за незаконно уволнение

За първи път съд в консервативен Китай гледа дело за дискриминация, заведено от ищец с нетрадиционна сексуална ориентация
Снимка: Гардиън
28-годишният Чън е решен да се бори за правата на сънародниците си с нетрадиционна сексуална ориентация.






Транссексуален китаец направи съдебен прецедент в родината си, след като успя да осъди бившия си работодател за неправомерно уволнение. Съдът обаче не намери достатъчно доказателства, че с отстраняването си от работа ищецът, който е представен само с името Чън (28 г.), е станал жертва на дискриминация. Въпреки това решението е смятано за голям успех и адвокатите на Чън обявиха, че клиентът им е доволен. Фактът, че магистратите отхвърлят дискриминация, показва, че "законодателството в тази област изисква доста по-голямо внимание", се казва в разпространено изявление на ищеца. Той е известен активист, борещ за правата на лесбийки, гейове, бисексуални и транссексуални (ЛГБТ общността) в изключително консервативен Китай.

Роденият като жена Чън, който се определя като мъж и се облича с мъжки дрехи, през пролетта на 2016 г. започва работа в център за здравни услуги в югозападния китайски град Гуейян. През април м.г. обаче е уволнен само седмица след като е назначен. Той е убеден, че това се е случило, защото се обличал с типично мъжки дрехи. Шефът на центъра признава пред местно издание, че



служителят е отстранен заради това, че е транссексуален



"Външният вид на Чън не отговаряше на нашите стандарти", обяснява мениджърът в здравния център.

Веднага след уволнението си Чън завежда дело в местен съд, разглеждащ трудово-правни казуси, и настоява, че е направомерно освободен от работа заради нетрадиционната си сексуална ориентация. Той иска да бъде признат за жертва на дискриминация, да му бъде платено обезщетение в размер на 2000 юана (272 евро) - възнаграждението му за пет работни седмици, както и да получи писмено извинение от компанията. Ищецът заяви, че целта му не е да получи финансова компенсация от бившия си работодател, а да покаже на него и на други фирми, че в бъдеще трябва да уважават транссексуалните си служители.

За първи път транссексуален се осмелява да заведе дело в съд в Китай с обвинения в дискриминация, твърдят активист на ЛГБТ общността. "Искам да защитя правата си и да получа уважението, което заслужавам", обяснява Чън пред британския в. "Гардиън". Освен това той разкрива, че искал да използва личния си проблем, за да покаже на представителите на ЛГБТ общността как да защитават правата си и че не трябва да си мълчат, понасяйки несправедливости. "Нуждаем се от хармонично общество, в което има взаимно уважение", добавя Чън.

Съдът по трудово-правните взаимоотношения се произнася в полза на бившия работодател на Чън, който обаче не се отказва да търси справедливост и обжалва на по-висша инстанция. Китайската ЛГБТ общност смята за голям успех факта, че окръжният съд се е съгласил да разглежда иска. През 1997 г. Китай декриминализира хомосексуалността, но оттогава насам са направени малки стъпки в борбата с дискриминацията на тези хора. До 2001 г. например



хомосексуалистите се смятат за хора с умствено заболяване



Едва 21% от китайското общество приема хомосексуалните, сочат данните от проучване от 2013 г., направено от американския институт "Пю". През 2016 г. Пекин забрани излъчването по телевизията на материали, посветени на хомосексуалисти, като част от кампания за въвеждането на строг контрол върху определеното от властта като "вулгарно, неморално и нездравословно съдържание".

Въпреки частичната победа в съдебната зала Чън и адвокатът му Хуан Ша са много доволни от постигнатия резултат. Освен че уволнението е признато за незаконосъобразно, на ищеца е присъдена и една месечна заплата. Чън обаче смята, че съдебното решение няма да сложи край на скритата дискриминация по отношение на хора като него, и е категоричен, че ще продължи да настоява за публично извинение от бившия си работодател. Той изрази надежда, че случаят ще доведе до подновяване на усилията за приемане на антидискриминационно законодателство, за да бъдат защитени членовете на ЛГБТ общността. "Много хора

са дискриминирани на работното си място,



но не смеят да предприемат действия срещу това", казва Чън. "Смятам, че съм длъжен да говоря публично". Изключително трудно е на китайците с нетрадиционна сексуална ориентация да си намерят работа в родината заради съществуващите предразсъдъци. "В рамките на ЛГБТ общността много хора се сблъскват с това, след като се осмелят да разкрият сексуалната си ориентация... Или я криеш и носиш униформата си, или си отхвърлен", споделя Чън.

Самият той признава, че цял живот е бил обект на дискриминация. От малък се чувствал повече мъж отколкото жена, какъвто се е родил. Дори нееднократно питал родителите си защо е момиче, а не момче. Семейството проявявало разбиране, а родителите му позволявали да се облича и да се държи като момче. В училище обаче имал сериозни трудности заради нетрадиционната си сексуална ориентация. "Бях тормозен от съучениците си, а учителите напълно пренебрегваха съществуването ми", казва Чън. "Когато започнах да си търся работа, често се сблъсквах с дискриминация и никога не съм получавал повишение".

СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Демонстрация в Хонконг за Международния ден срещу хомофобията в защита на равните права на хората с всякаква сексуална ориентация.
Снимка: Би Би Си
Ищецът Чън с адвокатите си
1
2154
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
17 Януари 2017 20:13
Баси ужаса, и Китай вече е по напред от България по въпросите на ЛБГТ.

От Аржентина, Бразилия, през Австралия, Сингапур, Китай, Канада, САЩ, Испания, Португалия, Италия, Дания, Швеция, ... навсякъде по всички континенти (май само без Африка, Балканския полуостров и северна Азия) ЛБГТ правата се разрастват и приемат като изконни, неотмениними човешки права.

България е в една компания с Уганда, ЧАД, Судан и Пакистан.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД