:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,442
Активни 475
Страници 17,372
За един ден 1,302,066

Как ГЕРБ убеждава софиянци, че 88 млн. е по-малко от 20 млн.

За няколко месеца митичната тикет система в столицата поскъпна четири пъти
СНИМКА: БГНЕС
Фандъкова също периодично обещава да се въведе тикет система. В края на 2015 г. например кметът обяви, че "работят много активно" за това.
Управляващите от ГЕРБ в София продължават да се държат нахално към столичани и да им пробутват съшити с бели конци транспортни истории, без да си правят труда да представят икономическа и финансова обосновка на важните за града промени. Така минават решения за увеличаване на цената на билета, на платеното паркиране и т.н. Сега на "Московска" 33 отново се готвят да пуснат търг за въвежданата вече повече от десетилетие електронна тикет система. Смущаващото обаче е, че тази система в началото на 2016 г. струваше 20.5 млн. лв., а в края на същата година - вече струва 88 млн. лв. Да не се връщаме назад към първите години от управлението на ГЕРБ в столицата, когато всеки момент щяхме да имаме тикет система срещу далеч по-скромни суми. Но вместо да обяснят с числа и с конкретика защо цената се е увеличила в пъти, общинското ръководство и новата управа на Центъра за градска мобилност се опитват да обяснят, че 88 млн. лв. всъщност е по-малко от 20 млн. лв. Вярно, че в днешно време моралът е разтегливо понятие, но откога и простите аритметични сметки от основното училище станаха относителни?

Ако искате да видите черно на бяло две думи за така наречената тикет система, която би трябвало да промени начина, по който плащаме за пътуването с градския транспорт, ще си останете само с искането. Малко преди Коледа ръководствата на общината и общинската транспортна фирма представиха пред медиите идеите си за въвеждане на тикет системата, която трябва да позволи по-справедливи цени за пътуване - според изминато разстояние или според времето. Не е ясно кой вариант ще бъде избран - времето в задръстванията в София е също доста относително, а разстоянието все още не е. Освен това поскъпването с 60% на билетчето миналата година бе с аргумента, че така ще се стимулират редовните пътници да си купуват карти. Въвеждането сега на възможността да се пътува с едно билетче в метро и в трамвай например за определено време или разстояние



ще направи безсмислен този аргумент



Основното възражение срещу поскъпването на билетчето миналата година бе, че то се прави, преди да се въведе електронното таксуване. А именно това таксуване, според обясненията на ЦГМ, трябва да реши основни проблеми като гратисчиите, липсата на данни колко реално натоварени са отделните линии в градския транспорт и пр. - все неща, които влияят на цената на билета и в крайна сметка правят поскъпването най-малкото несправедливо.

Твърде неубедителни са и обясненията на общината за стремителното поскъпване на самата тикет системата. В началото на 2016 г. според инвестиционния план на общинското транспортно дружество изграждането и поддръжката на системата за две години струваше 20.5 млн. лв. Как бе сметната тази цена, естествено няма как да знаем, защото по традиция липсват оповестени детайли. От схематичното обяснение ставаше ясно, че до края на 2016 г. ще бъде избрана фирма, която да изгради системата и да я поддържа в следващите 2 г. След скандала в столичния транспорт от пролетта с нагласената поръчка за ремонт на спирките, който коства оставките на ресорния зам.-кмет и на цялото ръководство на ЦГМ (както и на един депутат на ГЕРБ), сега новото ръководство на ЦГМ заедно със стария шеф на общинския съвет Елен Герджиков представиха новите планове за тикет системата. На публиката трябваше да се внуши, че предлаганата система сега е коренно различна. Как и защо - не стана ясно. Според обясненията предишната система след първите 3 години щяла да престане да бъде собственост на ЦГМ, а и отделно от това операторът щял да взема процент от всеки продаден превозен документ. А при новата система, която ще е на ЦГМ, операторите ще вземат процент само при онлайн продажбите. "Този път се предлага съвсем различна система. Разчетът на предишното ръководство беше направен само за 3 г. и онази система щеше да излезе по-скъпо за период от 10 г.", обясни председателят на СОС Герджиков. И при предишната, и при сегашната концепция не може да се каже дали казаните неща са действително така, защото няма детайли по нея - технически, финансови, никакви.

Посочено бе, че 88-те млн. лв. са за изграждане и поддръжка за 10 г., а 20-те млн. лв. били само за 3 г. Само че изграждането на новата система, без поддръжка, сега ще струва 40 млн. лв., а в началото на миналата година струваше 20 млн. лв. При това с три години поддръжка. Софийските общинари обаче смятат, че



столичани трябва да са благодарни



Защото Будапеща дала за аналогична система 178 млн. лв. за 5 г.

Какво всъщност знаем за митичния проект, който от началото на обещанията досега достигна тийнейджърска възраст? Общината смята да даде 40 млн. лв. за 7500 устройства за валидиране на електронни билети в 1350 превозни средства, както и за изграждане на видеонаблюдение в тях (тоест над 1350 камери за 6 млн. лв. от общата сума). Това са всички превозни средства в столицата - трамваи, тролеи и автобуси, което означава, че плановете на общината са се променили радикално, защото досега се говореше за надграждане на съществуващата система, тоест за използване на вече направеното, а не за изцяло нова. Сега излиза, че съществуващите в момента валидатори във всички трамваи и тролеи, за които е платено около 6.5 млн. лв. (субсидия от Холандското правителство и съфинансиране от общината) няма да се използват при новата система, а ще бъдат заменени с нови. Естествено, причината е, че двете системи са коренно различни. Дали е по-ефективно няма как да се каже, но най-малкото е непоследователно, както са повечето решения за градския транспорт в столицата.

Други 10 млн. лв. са предвидени за "създаване на нова мрежа за продажба на билети онлайн и чрез мобилни устройства" и 38 млн. лв. за поддръжка на тикет системата в продължение на 10 г. От общината обещават столичани да могат да купуват онлайн билети - от компютър, телефони или банкови карти. Този, който ги продава, ще получава между 4 и 7% за всеки превозен документ, обясниха от общината.

Към момента представената концепция на общината не се е материализирала в публичен документ. Не е публикувана и обществената поръчка за изпълнител, която би трябвало да даде повече информация за техническите детайли и за прогнозните цени. Показателна обаче за начина, по който се управлява общината, е липсата на последователност в решенията. През април 2016 г. общинският съвет одобрява плана на ЦГМ за въвеждане на електронната система, през декември - тя вече няма "нищо общо с предишната". Общото вече години наред е само едно - колкото и да се сменят намеренията, цената върви само в една посока - нагоре.

ХРОНОЛОГИЯТА

Тикет системата е препъникамък и за предишните ръководства в общината. Въпреки честите заглавия в медиите в последните години в стил "хартиеният билет в столицата остава в историята", нищо подобно не се случва. През 2006 г. тикет системата е струвала по оценките на общината 10 млн. лв. - от тях 2.5 млн. евро са осигурени от холандското правителство, а останалите 4.7 млн. лв. са от общината. След това обаче сумата от общината е намалена на 1.5 млн. лв. - отново с решение на общинския съвет. През 2010 г. ЦГМ планира заем от 7 млн. евро от Европейската банка за развитие, за да изгради тикет системата и в автобусите. След това няколко години от общината обясняват, че ЦГМ и банката преговарят за този заем. През 2015 г. тогавашният зам.-кмет по транспорта Любомир Христов е цитиран да казва, че въвеждането на системата за 600-те автобуса ще струва 15 млн. лв., а "новост в този конкурс е, че този път сме заложили в условията освен оборудването и авторските права върху софтуера да бъдат собственост на ЦГМ".
СНИМКА: "БНЕС"
Хартиеният билет в София не е в историята, но за сметка на това и поскъпна миналата година.
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
По предложение на председателя на СОС Елен Герджиков бе създаден Комитет за наблюдение на изграждането и внедряването на тикет системата, в който освен Герджиков влизат още 10 общинари от различни партии.
20
5173
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
18 Януари 2017 01:44
Крадат със задниците си. Като за последно....
18 Януари 2017 04:11
Тикет, значи, систем. Систем трябва! За по-стройно. И на мачовете ли? И в театрите и в Метрополитън Опера с дъ мусташд Стамболийски ин фрънт? "Имате ли излишен тикет?" - питат дъ лейт фанз с тиърз.
18 Януари 2017 08:23
Може ли да напишете и за новата тикет-система, и за новата транспортна схема за интегриран градски транспорт в Бургас, моля, моля!!!
В историята ще влезете. Щото това е седмото античудо на света. И колко струва, и кви са загубите на превърнатия в монополист Бургасбус, понеже на двойна цена и за двойно време не може да се стигне до никъде, и на кого са платени към пет млн от многото усвоени млн, за да направи таз схема и да съсипе добре устроената стара, и колко се чака да си заредиш карта, и как всеки ден сменят линии, щото никой не ги ползва, моля, моля! И за милионните плексигласови нови спирки, които не пазят ни от вятър, ни от дъжд, ни от сняг, но пък се трошиш да се пързаляш по подовата им настилка, която уж трябваше да е с отопление ли, с антилед система ли, мъ не е, ами е пързалка. И за асфалта с евромилиони, който се напука и стана на швейцарско сирене при 15 см сняг, и за изсечените дървета, и за залетите с асфалт и златна боя тротоари, по които не може да се пешеходи, щото са велоалеи, започващи никъде и свършващи никъде, и за - колкостотин млн стана общинския дълг за турски плочки кат халва и турски пластмасови катерушки... И за напълно непочистваните ни от сняг, ни от лед, ни от боклук комплекси... Санирането - отделен водевил.
Ади, де. "Пулицър" ще ви дадат, "Черноризец Храбър" и "Смело перо" за разследваща журналистика, че и приноси към теорията и практиката на трагикомичното ще имате. Може дори и гусин Цацаров да се пробуди, да не вярваш.
Екшънът и адвенчърът са извън София
18 Януари 2017 08:48
П.П. Пак паднаха - неочаквано - три мм снежец, след като вчера дъждът изми предишния и ми се наложида газя дълбоки вади с боклуци досами кметството в един комплекс, и вече затвориха пътя към Каблешково. Не съм веща, но доколкото помня, дори към блокадния Ленинград е имало път, през блатата вярно и под немски обстрел... Обаче тука цялата територия е превърната насила в блато и всички сме под обстрела на управляващите. Или не? А, Slava?
18 Януари 2017 09:00
дори към блокадния Ленинград е имало път, през блатата вярно и под немски обстрел...


"Дорога жизни". През Ладожското езеро. Лете по вода с лодки, зиме с камиони по леда.
18 Януари 2017 09:30
Дорис,
18 Януари 2017 09:57
с дъ мусташд Стамболийски ин фрънт? "Имате ли излишен тикет?" - питат дъ лейт фанз с тиърз.


Дорис, май те мързи да превключиш клавиатурата на латиница.
Разбирам те, и на мен ми се случва.

Не ти схванах много пойнта ъф вю, ма то ще е поради невникване в дълбините на материята.
18 Януари 2017 09:58
Lima

Крадат със задниците си.


Като за последно....

А дано (да е за последно), ама надали...
18 Януари 2017 10:12
"Ние крадем, вие плащате." ОПГ Герб
18 Януари 2017 10:16
Дакс, всъщност не клавиатурата на Дорис не може да се превключва, а тази на съвременните управляващи! Защо е необходимо да се нарича "Тикет система" при условие, че си имаме българска думичка за "тикет"? Някои си мислят, че като замърсяват българския език с чуждици изглеждат по-модерни и по-технологични!
18 Януари 2017 10:29
Не им е лесно на кметовете у нас. Не ги корете толкоз. Само през какви трудности минават. Първата и основната е как да откраднат едни пари. Обикновено предложенията са много и трябва да се избира из между тях. Това изисква време и усилено мислене. Даже сън не ги лови. Втората трудност е вече след избора е как да направят така, че да делят с по-малко хора, но да изглежда, че е решение на общинарите. Третата трудност е, че когато са мислили по първата се оказва, че има много и различни начини, но пък за тях няма толкова пари. Четвъртата е как да докарат и тези пари. И щом е за пари по корем се влачат, ръце целуват и други части, и Той вади от джоба си и им ги дава. И иде ред на усвояването. И те усърдно усвояват. От едно и също нещо усвояват ли усвояват. Асфалтират улица и току усвоят нещо. След това ремонтират същата улица и пак усвоят. С усвоеното си построят къща, после блок, после хотел и доволни. И за тях има, и за децата, и за внуците... Правнуците сами да си мислят, но все нещо и за тях, ще остане. Трудно е да си кмет в тези години, но поне се отплаща.
18 Януари 2017 10:43
Преди месец-два, когато форумът обсъждаше защо Б.Б. се отметна за оставката още след първия кръг и защо Недоразумението не изпълни конситуцията и не назначи служебен кабинет, и аз и някои други тук писахме, че причината е една - има много нови конкурси и поръчки, които не са свършили и е задължително образованието "сини евроценности" (ГЕРБ+РБ) да си осигурят финансирането за следващите избори.
Както се вижда от материалите през последните 1-2 седмици имаме ударно приключване на всички такива конкурси, обявяване на нови със срок 2-3 дни, странни цени на сделки и какво ли още не. Пък и има изненадани !? Но то все пак един класик беше казал "Само Космосът и човешката глупост са безгранични, като за първото още не е напълно сигурно !".
18 Януари 2017 11:41
Ха направете я в София тази тикет систем, че и други градове да успеят. И наща във Варна съвсем запецна, гледам.
18 Януари 2017 11:54
понеже на двойна цена и за двойно време не може да се стигне до никъде,


Хм, верно? На мен пък ми е по-удобна от старата! Като изключим факта, че след дивият рев на няколко човека пак пуснаха 12А (ок, става), после рева продължи, и пуснаха 11А (ненужно!), но за да стане това взеха рейсове откъде? От 11 и 12!!! И пак събота и неделя автобуса е на 20 минути и извън пиковете часове на 15. Демек пак си имаме 4ка, но с нови номера и малко по до късно. И това го пиша насметката на всичките ревльовци дето оревахте орталъка без да се интересувате, че не е само вашата а има и други хора в Бургас! Е как да се промени нещо за по-добро, като в момента в който го променят и почва вой "Ама ка, то от 50 години е така! искаме си номерата с А, ПЪК!!!"
18 Януари 2017 12:57
Lima

Крадат със задниците си.

То с едни задници колко може да се открадне? Лошото е, че включиха всички останали крайници, говедата им ненаядни!
18 Януари 2017 16:08
Реално е напълно възможно 88 милиона да са по-малко от 20 милиона.
Как?
Ами като от 88 се откраднат 70 милиона и реално за реализация на системата останат .... 18.
Избори идат, Баци е гладен!
Мачкай Баци!
18 Януари 2017 16:11
Пловдив Натисни тук
18 Януари 2017 16:18
Какво става тука? Говори се срещу Падишаха или поне срещу двама от най-успешнит Кметове на ОП ГЕРП.
Аз излазам, не мога да остана тука и излазям.
08 Февруари 2017 02:49
Градският транспорт в София е уникален в Европа. Никъде в друга столица не видях цигани, клошари или просто нахали да ползват предимство за безплатно пътуване. ГЕРБ - увеличиха билетите на 1.60 лв., но не създадоха условия заплатите да станат 1600 лв. Вземат парите от когото могат. Не от всички. Вземат колкото могат от когото успеят да ИЗПЛАШАТ. Основата на асиметричната гербаджийска заплаха в този унизителен рекет е 400 лева глоба за пътуване без билет от 1.60. (унизително, защото е расистко - гербаджийската контрола пропуска ромите, смърдящите и мръсни клошари и по-едрите екземпляри.
Електронната абонаментна карта е връхтът на инженер Гербов - хем си я плащаш, хем после всеки път си длъжен да я "чекираш", белким я загубиш картата при непрекъснатото вадене (загубена абонаментна карта за 400лв. = загубен билет от 1.60, да не си дремал, купувай нова карта) . Ми то чекирането е ако има в картата импулси за брой пътувания. Ами все ще притиснат някой залюпен да му вземат някой лев, че не си е чекирал ПЛАТЕНАТА вече карта на неработещото устройство. (ми то сега бачка, бе! Що не проверяваше регулярно, докато се возиш без пари?!?)
08 Февруари 2017 07:23
На мен пък ми е по-удобна от старата! Като изключим факта, че след дивият рев на няколко човека пак пуснаха 12А (ок, става), после рева продължи, и пуснаха 11А (ненужно!), но за да стане това взеха рейсове откъде?

Ко, ко пуснаха? Тва, че теб лично те устройва, както и няколко пенсионери да стигнат до жаждания МОЛ, не значи, че студенти и ученици, болни хора и пр. могат безпрепятствено, лесно и бързо да стигнат до университет /в полето/, училище, поликлиника или работно място. Вторачването в собствения пъп не е достатъчен аргумент.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД