Фандъкова също периодично обещава да се въведе тикет система. В края на 2015 г. например кметът обяви, че "работят много активно" за това. |
Ако искате да видите черно на бяло две думи за така наречената тикет система, която би трябвало да промени начина, по който плащаме за пътуването с градския транспорт, ще си останете само с искането. Малко преди Коледа ръководствата на общината и общинската транспортна фирма представиха пред медиите идеите си за въвеждане на тикет системата, която трябва да позволи по-справедливи цени за пътуване - според изминато разстояние или според времето. Не е ясно кой вариант ще бъде избран - времето в задръстванията в София е също доста относително, а разстоянието все още не е. Освен това поскъпването с 60% на билетчето миналата година бе с аргумента, че така ще се стимулират редовните пътници да си купуват карти. Въвеждането сега на възможността да се пътува с едно билетче в метро и в трамвай например за определено време или разстояние
ще направи безсмислен този аргумент
Основното възражение срещу поскъпването на билетчето миналата година бе, че то се прави, преди да се въведе електронното таксуване. А именно това таксуване, според обясненията на ЦГМ, трябва да реши основни проблеми като гратисчиите, липсата на данни колко реално натоварени са отделните линии в градския транспорт и пр. - все неща, които влияят на цената на билета и в крайна сметка правят поскъпването най-малкото несправедливо.
Твърде неубедителни са и обясненията на общината за стремителното поскъпване на самата тикет системата. В началото на 2016 г. според инвестиционния план на общинското транспортно дружество изграждането и поддръжката на системата за две години струваше 20.5 млн. лв. Как бе сметната тази цена, естествено няма как да знаем, защото по традиция липсват оповестени детайли. От схематичното обяснение ставаше ясно, че до края на 2016 г. ще бъде избрана фирма, която да изгради системата и да я поддържа в следващите 2 г. След скандала в столичния транспорт от пролетта с нагласената поръчка за ремонт на спирките, който коства оставките на ресорния зам.-кмет и на цялото ръководство на ЦГМ (както и на един депутат на ГЕРБ), сега новото ръководство на ЦГМ заедно със стария шеф на общинския съвет Елен Герджиков представиха новите планове за тикет системата. На публиката трябваше да се внуши, че предлаганата система сега е коренно различна. Как и защо - не стана ясно. Според обясненията предишната система след първите 3 години щяла да престане да бъде собственост на ЦГМ, а и отделно от това операторът щял да взема процент от всеки продаден превозен документ. А при новата система, която ще е на ЦГМ, операторите ще вземат процент само при онлайн продажбите. "Този път се предлага съвсем различна система. Разчетът на предишното ръководство беше направен само за 3 г. и онази система щеше да излезе по-скъпо за период от 10 г.", обясни председателят на СОС Герджиков. И при предишната, и при сегашната концепция не може да се каже дали казаните неща са действително така, защото няма детайли по нея - технически, финансови, никакви.
Посочено бе, че 88-те млн. лв. са за изграждане и поддръжка за 10 г., а 20-те млн. лв. били само за 3 г. Само че изграждането на новата система, без поддръжка, сега ще струва 40 млн. лв., а в началото на миналата година струваше 20 млн. лв. При това с три години поддръжка. Софийските общинари обаче смятат, че
столичани трябва да са благодарни
Защото Будапеща дала за аналогична система 178 млн. лв. за 5 г.
Какво всъщност знаем за митичния проект, който от началото на обещанията досега достигна тийнейджърска възраст? Общината смята да даде 40 млн. лв. за 7500 устройства за валидиране на електронни билети в 1350 превозни средства, както и за изграждане на видеонаблюдение в тях (тоест над 1350 камери за 6 млн. лв. от общата сума). Това са всички превозни средства в столицата - трамваи, тролеи и автобуси, което означава, че плановете на общината са се променили радикално, защото досега се говореше за надграждане на съществуващата система, тоест за използване на вече направеното, а не за изцяло нова. Сега излиза, че съществуващите в момента валидатори във всички трамваи и тролеи, за които е платено около 6.5 млн. лв. (субсидия от Холандското правителство и съфинансиране от общината) няма да се използват при новата система, а ще бъдат заменени с нови. Естествено, причината е, че двете системи са коренно различни. Дали е по-ефективно няма как да се каже, но най-малкото е непоследователно, както са повечето решения за градския транспорт в столицата.
Други 10 млн. лв. са предвидени за "създаване на нова мрежа за продажба на билети онлайн и чрез мобилни устройства" и 38 млн. лв. за поддръжка на тикет системата в продължение на 10 г. От общината обещават столичани да могат да купуват онлайн билети - от компютър, телефони или банкови карти. Този, който ги продава, ще получава между 4 и 7% за всеки превозен документ, обясниха от общината.
Към момента представената концепция на общината не се е материализирала в публичен документ. Не е публикувана и обществената поръчка за изпълнител, която би трябвало да даде повече информация за техническите детайли и за прогнозните цени. Показателна обаче за начина, по който се управлява общината, е липсата на последователност в решенията. През април 2016 г. общинският съвет одобрява плана на ЦГМ за въвеждане на електронната система, през декември - тя вече няма "нищо общо с предишната". Общото вече години наред е само едно - колкото и да се сменят намеренията, цената върви само в една посока - нагоре.
ХРОНОЛОГИЯТА
Тикет системата е препъникамък и за предишните ръководства в общината. Въпреки честите заглавия в медиите в последните години в стил "хартиеният билет в столицата остава в историята", нищо подобно не се случва. През 2006 г. тикет системата е струвала по оценките на общината 10 млн. лв. - от тях 2.5 млн. евро са осигурени от холандското правителство, а останалите 4.7 млн. лв. са от общината. След това обаче сумата от общината е намалена на 1.5 млн. лв. - отново с решение на общинския съвет. През 2010 г. ЦГМ планира заем от 7 млн. евро от Европейската банка за развитие, за да изгради тикет системата и в автобусите. След това няколко години от общината обясняват, че ЦГМ и банката преговарят за този заем. През 2015 г. тогавашният зам.-кмет по транспорта Любомир Христов е цитиран да казва, че въвеждането на системата за 600-те автобуса ще струва 15 млн. лв., а "новост в този конкурс е, че този път сме заложили в условията освен оборудването и авторските права върху софтуера да бъдат собственост на ЦГМ".