:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,568
Активни 421
Страници 8,411
За един ден 1,302,066
Казус

Швеция осъди журналист за трафик на хора

Репортерът помогнал на малолетен бежанец от Сирия да избяга от бежански лагер в Гърция
Снимка: hemmets.se
Журналистът със сирийското момче, на което помага да избяга от лагер в Гърция и да открие роднините си в Швеция.
Шведският телевизионен журналист Фредерик Йоневал, оператор и преводач бяха осъдени за трафик на хора, тъй като помогнали на непълнолетен сириец да избяга от бежански лагер в Гърция през 2014 г. Тримата мъже, които снимали репортаж за мигрантите, довели 15-годишното момче при негов роднина в скандинавската държава. Районният съд в град Малмьо призна и тримата за виновни, но реши да накаже всеки с по 75 часа общественополезен труд. Прокурорът по делото настояваше и подсъдимите да бъдат изпратени зад решетките.

Историята на Йоневал (43 г.) и сирийското дете, наричано Абед (това не е истинското име на момчето), започва през 2014 г. Тогава журналистът работи върху документален филм, поръчан му от шведската обществена телевизия SVT, за начина, по който европейските националистически партии реагират на наплива на мигранти към Стария континент. Екипът прави репортаж в бежански лагер в Гърция, където е настанен Абед. Той моли Йоневал за помощ. Журналистът споделил с оператора и преводача и след няколко минути размисъл тримата



единодушно решили да помогнат на 15-годишното момче



да стигне при роднините си в Швеция. Те наемат ван и заедно със сириеца стигат в скандинавската държава. Историята на Абед е разказана в документален филм, излъчен през януари 2015 г., чрез който прокуратурата се самосезира за незаконните деяния на журналиста, оператора и преводача. Оттук започват и проблемите им с правосъдната система в Швеция.

В хода на процеса в Малмьо прокуратурата твърдеше, че Йоневал и спътниците му са извършили трафик на хора, като са успели да докарат непълнолетното момче от Гърция до Швеция. Защитата обаче настояваше, че тримата мъже просто са били спътници на сириеца, опитващ се да стигне до чичо си и братовчед си. "Всичко се свежда до това по какъв начин е представено в документалния филм пътуването на момчето", заяви в съдебната зала адвокатът на журналиста Бьорн Бенсколд. Той е категоричен, че момчето само е платило за пътя и е имало документи за самоличност. Част от документалния филм за историята на Абед беше излъчена в съдебната зала. В кадър от него журналистът Фредерик Йоневал разказва, че Абед използва фалшиви документи, с които сам се е сдобил. "Можем да предложим само да те придружим", му казва Фредерик Йоневал във филма.

Пред магистратите в Малмьо журналистът описа как сириецът им разказал, че планира да се качи на движещ се камион, за да премине през европейските държави и да стигне до Швеция. "Помислих си - как едно момче, едно дете, ще може да направи това?



Сключих сделка със съвестта си



Мога ли да откажа на момче, което иска да тръгне? Не, не мога", заяви Йоневал. Адвокатите на подсъдимите настояваха за оневиняването им, тъй като са действали от състрадание и са се притеснявали за съдбата на момчето.

"Две неща са ясни за районния съд - тв екипът е помогнал на момчето да пътува през Европа и да стигне в Швеция и причината за това е било голямото състрадание към него", се казва в разпространено съобщение на магистратите за решението им по казуса. Съдиите обаче добавят, че пътуването е осъществено в Шенгенската зона, където има доста сигурни места. Те не могат да оправдаят подсъдимите с мотива, че са действали от чисто хуманитарни подбуди. "Има различни места в Европа и в Шенгенската зона, където можете да получи същата защита както и в Швеция", обяснява съдийката Кристина Андерсон. Магистратите също така отбелязват, че сирийското момче, което вече е получило постоянен статут за пребиваване в Швеция, не е подало документи веднага след пристигането си в страната. Благодарение на роднините си Абед вече е започнал нов живот в Швеция заедно със семейството си, което е пристигнало от Сирия. Той и журналистът продължават да поддържат връзка и редовно разговарят. Момчето свидетелства по време на делото в полза на подсъдимите.

Фредерик Йоневал е категоричен, че ще обжалва наказанието. "Решението не ме изненада, тъй като бях готов за всички възможни сценарии", споделя той. "Районният съд е само първата законова крачка. Надявам се, че апелативният съд ще стигне до различно заключение". Според Йоневал признаването му за виновен по обвинения в трафик на хора е негативен сигнал към обществото.

В последните години Швеция отчита драстичен ръст на броя на подадените молби за убежище - през 2014 г. те са били 80 000, а през 2015 г. достигат 160 000. Сериозен скок има и при делата срещу шведи, помогнали на нелегални мигранти да пристигнат в страната. Общо 116 души са обвинени в трафик на хора през м.г., което е два пъти повече в сравнение с предишната година и почти осем пъти повече от случаите през 2014 г. Наказанието за това деяние е до 2 години лишаване от свобода.



ЗА КАРЕ -

---АНАЛОГИЧЕН СЛУЧАЙ---

Съдът във френския град Ница условно осъди фермер да плати глоба от 3000 евро за това, че е помагал на нелегални мигранти, пристигнали от Италия във Франция. Осъденият Седрик Еру (37 г.) настанявал десетки бежанци в каравани във фермата си в долината Роая в югоизточната част на страната. Според него действията му са проява на човечност и състрадание, а не престъпление. Той смята за свой граждански дълг да помага на мигрантите. Прокуратурата в Ница е на противоположното мнение и настояваше Еру да бъде осъден на 8 месеца условно.Според френските медии Седрик Еру продължава да приютява бежанци в имота си и в момента там се намирали младежи от Судан и Еритрея. В Южна Франция има доста дела срещу местни хора, помагали на мигранти да останат в страната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Фредерик Йоневал в съдебната зала в Малмьо.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френският фермер Седрик Еру получи условна присъда от 3000 евро заради това, че помагал на бежанци.
2
2084
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
15 Февруари 2017 10:41
Хъ! Пък аз мислех, че ние тук не спазваме законите, вместо да ги променяме към по- добро. Ние ли ги заразихме, или въобще си е обща болест?
15 Февруари 2017 11:14
Някои журналисти си мислят, че всичко им е позволено, защото са такова... хм... журналисти, с извинение!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД