:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,552
Активни 377
Страници 15,482
За един ден 1,302,066

Протекционизмът не прави европейската промишленост по-силна

Затварянето на вратите за чуждестранната конкуренция е популистко палиативно решение, което може да даде резултати само на първо време
Елжбета Бенковска


Eвропейската икономика е изправена пред предизвикателството на политически кризи в Европа и извън нея. За пръв път от десетилетия свободната международна търговия, основана на правила, е поставена под въпрос в Западното полукълбо. Това кара някои хора да се питат какво правят европейските политици за защитата и процъфтяването на нашата промишленост. Нека първо да видим какви са фактите.

Европейската промишленост е световен лидер. През 2014 г. нейният дял в световната търговия със стоки и услуги е бил по-голям от дела на САЩ, Китай или Япония. Тя осигурява 50 млн. преки работни места. Това е 20% от работната сила. В по-общ план глобализацията донесе огромни ползи за по-слабо развитите икономики в света. Благодарение на нея стотици милиони хора се избавиха от бедността, а за европейците бяха създадени милиони работни места. Глобализацията обаче води и до сътресения. Ползите от нея в някои случаи са неравномерно разпределени, а това води до несигурност и усещане за несправедливост. Както винаги, това създава благоприятни условия за появата на популисти, предлагащи привидно лесни решения. Техният лозунг е "Да държим чужденците настрана, да субсидираме нашата промишленост". Той може би звучи примамливо. Но това би било катастрофално за повечето хора. Не можем да опазим бъдещето си по този начин. Това ще доведе до разруха на европейската икономика. Вместо това е необходимо да се отговори на основателните опасения на хората, които губят от глобализацията. Сега не е моментът за колебания, когато става дума за защита на работните места в Европа. Трябва да бъдем сигурни, че конкурентите ни играят по правилата. Ние трябва да покажем нашата готовност за решителни антидъмпингови мерки срещу нелоялни търговски практики. Необходимо е да продължим да насърчаваме публичните и частните инвестиции в научни изследвания и чисти технологии. Трябва да включим глобализацията в един по-широк пакет от политики - включително фискални, образователни, социални, за да улесним приспособяването. Освен това е необходимо да подпомогнем тези региони и групи, които търпят загуби от технологичните промени и международната конкуренция. Ще продължим да бъдем силни, когато е необходимо.



Но никога няма да отстояваме политика от типа "купувайте само европейското".



Затварянето на вратите за чуждестранната конкуренция е популистко палиативно решение, което може да даде резултати на първо време. В дългосрочен план обаче това просто ще откъсне европейската промишленост от световните вериги за създаване на стойност и от челните редици на технологичното развитие.

Защо да разработваме по-добри продукти, ако можем просто да отстраним конкуренцията? Защо да инвестираме в нови технологии и човешки умения, ако можем да живеем от данъчни субсидии и мита? Европа ще остане отворена за бизнеса. Един отворен към външния свят ЕС може да стане предпочитана дестинация за талантливите хора, инвестициите и бизнеса от цял свят. Над половината от предприятията в ЕС вече са част от глобалните вериги за създаване на стойност и почти 16% от нашите първокласни продукти се изнасят в цял свят. Аргументите в полза на отворената икономика продължават да са все така силни и днес. Вместо да затваряме вратата пред чуждестранните конкуренти, трябва да помогнем на нашите производители да бъдат наистина по-добри от тях. Необходимо е да използваме предимствата си - нашия голям ресурс от способна и образована работна сила, нашите традиции в областта на иновациите и не на последно място, тези 500 млн. души в рамките на единния пазар с общи правила.



Това изисква ново усилие за модернизиране:



възприемане на технологичните промени, интегриране на продукти и услуги, развитие на енергийната ефективност с цел икономии на средства и намаляване на зависимостта от вноса на енергия. Трябва да инвестираме в хората. Защото, когато говорим за промишлеността, говорим за хората - работниците и служителите - в производствените цехове, инженерните отдели и търговските офиси. Ние трябва да гарантираме, че тези хора притежават необходимите умения и да подкрепяме онези, които поемат риска да създават или разширяват бизнес. А когато закриването на дадена фабрика е неизбежно, не е достатъчно да се преквалифицира работната ръка. Хората се нуждаят и от нова работа, а много от тях не искат да се местят другаде. Старите промишлени обекти могат да бъдат трансформирани - не само с цел изграждане на скъпи луксозни апартаменти, но и с цел създаване на нови работни места за местните работници. Регионите трябва да се учат един от друг. Да вземем за пример Дуисбург, който някога бе център за производство на въглища и стомана, а сега в него се намират производствени и логистични центрове, изградени в изоставени промишлени зони.

Инвестициите на ЕС - по-специално в рамките на Плана за инвестиции за Европа - имат за задача да подпомагат прехода към съвременна, чиста и процъфтяваща индустрия. Предоставихме финансиране за региона Нор-па-дьо-Кале, за да подкрепим неговия преход към нисковъглеродна икономика. Помогнахме на полските продавачи на стомана на едро да въведат нови услуги и да създадат нови работни места. Подкрепихме построяването на нова инсталация за биопродукти във Финландия, както и на първата инсталация в Европа за рециклиране и претопяване на титан. Независимо дали става дума за триизмерен печат, биопластмаси за опаковки или нови системи за намаляване на потреблението на вода в химическата индустрия, ЕС ще продължи да финансира и инвестира в иновациите в своята промишленост. Възможностите са налице - за промишлеността и за ЕС като цяло. За целта ще продължим да се нуждаем от инвестиции - както вътрешни, така и външни. Откритостта е от полза, а протекционизмът - не.

------

* Юрки Катайнен, заместник-председател на ЕК;

** Eлжбета Бенковска е комисар по въпросите на вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и МСП;

Статията е предоставена специално за в. "Сега" от ЕК.

СНИМКИ Пресслужба на ЕК
Юрки Катайнен
 Инвестициите на ЕС в рамките на Плана за инвестиции за Европа имат за задача да подпомагат прехода към съвременна, чиста и процъфтяваща индустрия.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
В Дуисбург, който някога бе център за производството на въглища и стомана, днес се намират производствени и логистични центрове, изградени в изоставени промишлени зони.
16
2415
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
26 Февруари 2017 19:37
Платена реклама...
-----------
Сайтът на Генек
26 Февруари 2017 19:38
26 Февруари 2017 19:39
"е поставена под въпрос в Западното полукълбо." WTF ?
26 Февруари 2017 19:41
Протекционизмът не прави европейската промишленост по-силна

Затварянето на вратите за чуждестранната конкуренция е популистко палиативно решение, което може да даде резултати на първо време.



Това е най-големият пазар в света и този факт му дава правото да установява стандарти за достъп. А също и задължението към собствените му граждани тези стандарти да се спазват.
26 Февруари 2017 19:56
"Протекционизмът не прави ..." Така е. Въпрос за първолаци.
26 Февруари 2017 22:17
европейците да станат 1 млрд като китаи и индия да видим за какво производство и конкуренция иде реч
26 Февруари 2017 22:32
Ох, тази Бенковска може ли да замени нашата Беновска?
26 Февруари 2017 23:17
И проектът ЕССР ще свърши като късния СССР, защото са продукт на едни и същи елити.

26 Февруари 2017 23:59
Това е най-големият пазар в света и този факт му дава правото да установява стандарти за достъп. А също и задължението към собствените му граждани тези стандарти да се спазват.

Въпросът е какви са зададените стаандарти и какво те целят. Ако целят протекция на местната промишленост, думите на госпожата запазват своята валидност.
27 Февруари 2017 00:46
Както винаги, това създава благоприятни условия за появата на популисти, предлагащи привидно лесни решения. Техният лозунг е "Да държим чужденците настрана, да субсидираме нашата промишленост".

Кои са тези? В смисъл, ако може списък, цитати от програмните документи, пък и линк към тях. Щото, най-голямото чудовище, душманинът на Дьорд Шорош, най-големият популист в историята на Kleta Majka Zemya, дори и той не е срещу имиграцията, пък и не смята да субсидира американската промишленост.
Между другото, субсидирането на селското стопанство е общностна политика на ЕС.
27 Февруари 2017 09:26
Е, хайде сега, хората са си платили за публикацията на тази простотия, така че редакцията е ни при чом. Иначе- някакви тезиси от партсекретарите, опа, комисарите от Брюксел за правилната линия-смес от кухи шаблонни фрази и липса на връзка с действителността.
27 Февруари 2017 10:28
В статията се долавя мрачната сянка на CETA и TTIP.
27 Февруари 2017 11:00
В интерес на истината, ако ЕС наложи на гламави държави като България МРЗ 500 евро, той с пълно право може да наложи изискване за спазване на социални стандарти в страните - производителки на стоки, внасяни в ЕС - МРЗ мин 500 евро, отпуски, социално осигуряване, здравословни и безопсани условия на труд, съобразени с правилата на ЕС.
Естествено, необходимо е да се спазват и съответните екологични стандарти, както и стандартите за безопасност на храните и останалите стоки(safety).
27 Февруари 2017 11:01
Другари от ЕС, съдбата хлопа на вратата!
Да вземете да се осъзнаете ли?
27 Февруари 2017 11:02
Иначе, снимката за пореден път доказва красотата на полската жена.
27 Февруари 2017 11:43
"Ако целят протекция на местната промишленост, думите на госпожата запазват своята валидност."

Така е, бонго- бонго, ама госпожата се страхува да спомене думата "протекция" и го кара по меко: до подпомогнем местната индустрия да заработи по-добре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД