:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,192
Активни 305
Страници 12,122
За един ден 1,302,066

Прекомерни дисбаланси

Или как от изцяло положителни данни могат да се направят изцяло отрицателни изводи в поредния доклад на Европейската комисия
Емил Хърсев




За пореден, шести път Европейската комисия сервира т.нар. Европейски семестър. За всяка страна чиновниците (staff) на комисията са ни подготвили доклад, т.нар. задълбочен преглед (in-depth review) с претенции да дава "специфични за страните процедури" (брюкселски: CSR) за "предотвратяване и коригиране на макроикономическите дисбаланси". Тези прегледи може да изглеждат "задълбочени" на човечетата, редили думичките клишенца в тези словесни блудкажи, но всеки разумен човек, даже икономиката да не му е занаят, ще оцени продукта в интервала между жалък и семпъл. А докладът за България отгоре на това е преднамерен и подвеждащ. Сигурно и за други страни е същото. Накратко:



докладът е некачествен анализ



и не си струва коментара, ако не беше вниманието, отделяно от медиите на неговите (неверни) изводи, и опасността тези неистини отново да станат антиреклама, даваща погрешна представа за България и обезсърчаваща потенциалните инвеститори в нашата икономика. Защото България съвсем неоснователно е пъхната в групата страни с "прекомерни дисбаланси", наред с Франция, Хърватия, Италия, Португалия и Кипър. Време е българското правителство да спре да мълчи като виновен ученик, а да реагира остро и



да поиска сметка



за разпространените от чиновниците на комисията неверни и подвеждащи заключения. По същата логика, според която комисията поиска сметка от Австрия за подадени неверни статистически данни за размера на държавния дълг и поиска австрийците да платят над 29 млн. евро глоба. Глобата, която комисията трябва да плати на България, трябва да е доста по-солена, за да е съразмерна с вредите, които ни нанася очернящата публикация. Не става дума за заяждане, но трябва да се каже на висок глас, че



изкривяването на фактите е недопустимо,



не може от изцяло положителни данни да се правят изцяло отрицателни изводи. Недопустим е начинът, по който са представени резултатите от завършилия наскоро анализ на качеството на активите и стрес тест на банковата система. Тази част на писанието е ужасяващо погрешна, оценката, че банковият надзор бил "още слаб" (weak), е малко да наречем несправедлива - такъв извод не подкрепя нито един факт. А това е едно от основанията страната да се нареди в групата държави с най-тежки икономически проблеми, нищо че по всички съпоставяни показатели България се нарежда над средните стойности в Европа. По всички. Не можем да не попитаме и как се съпоставят страните,



кой е критерият за "прекомерност"



на т.нар. дисбаланси? Как е възможно уж намерените в България проблеми във финансовия сектор да се определят като "прекомерни", а тези в Испания - не. Единственото обяснение, което чухме от представител на комисията по този въпрос, беше "заради случилото се в банковата система през 2014 г." Че то по-страшно ли бе от случилото се в Испания през 2012, 2013, та чак до 2015 г.? Да припомним, че през 2012 г. испанските банки бяха напомпани с 60 млрд. евро "спасителен пакет", оттогава Европейската централна банка ги облива с ликвидност при субсидирани лихви и въпреки това няма да намерите един честен банкер да каже, че проблемите на испанските банки са решени. Не само на стотиците едва дишащи "каси", а и на водещите три банки. Потърсете в интернет "Сантандер", BBVA и "Сабадел", ще видите. Не можем да не забележим



липсващи в позорния списък



ярки примери за хронични, очевидно нерешими дисбаланси. Какво ти, става дума за държави в технически фалит, които не виждам в списъка заедно с нас - това са Гърция и Белгия. Ако сравните брутния вътрешен продукт със сумата на пасивите на банките в Малта и Люксембург, няма как да не забележите същия "прекомерен дисбаланс", който докара до фалит най-големите банки в Ирландия, Исландия и Кипър. Но за "прекомерността" на този дисбаланс "задълбоченият анализ" мълчи като студент двойкаджия. Непрекъснато ни пъхат под носа някакво "усещане" (perception) за корупция у нас, и то отнесено към финансовата система, за което няма никакви данни. В Испания осъдиха за корупция, за доказано даване на подкупи, г-н Родриго Рато, бивш шеф на прочутата Банкия, на МВФ и на мадридската централна банка, друг бивш първи централен банкер (Мигел Анхел Фернандес Ордонес) миналата седмица бе обвинен за измама. Обаче на Иберийския, за разлика от Балканския полуостров, "усещане" за корупция чиновниците на комисията нямат. Няма как да не си зададем единствения логичен въпрос, който поражда "задълбоченият анализ":



защо го правят?



Хипотезата, че европейските чиновници са неутрални и безпристрастни, ще оставим за рецитала на някой отличник по европеистика. Очевидно е, че комисията вече подрежда страните в композициите за "Европа на две скорости". Отделя "ядрото" на съюза от неговата периферия. Тихо се създават "логическите" и документалните основания за това разделяне. Утре, като поискаме от Стара Европа да се изпълни договорът за присъединяване на България към Евросъюза и страната да се присъедини към еврозоната - нещо жизненоважно именно за стабилността на банковата система, господата ще ни пъхнат под носа "прекомерните дисбаланси", които вчера измагьосаха "от чистия въздух", както казват британците. И това ще е основанието да откажат да изпълнят договора за присъединяване, чиято цена българите отдавна платихме и плащаме всеки ден.



Нищо ново,



Това е същият модел, по който сега, при отдавна изпълнени условия, ни държат извън Шенген: щото другите доклади на комисията по т.нар. механизъм за проверка... не били добри. Но това не е специално отношение към България, на "шефовете" им е навик да се отмятат от сключени договори, особено след като са боцнали черешките от тортата. Съвсем същото става с проточилото се десетилетия асоцииране на Турция към ЕС (не че то изобщо е възможно и разумно, ама пуста лакомия за пазар...). Само преди дни многобройните кандидати чуха от най-високата порта в Брюксел, че "поне до 2020 г. ЕС няма да се разширява". А после? Сякаш днешните императори на Свещената империя не са чели римската история. Или поне нищо не са разбрали от нея.
16
5220
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
26 Февруари 2017 19:48
26 Февруари 2017 20:44
Примата на геополитиката над икономиката е очевиден, жалко че дядо Маркс не усети така нещата, подведе се и ни подведе. Впрочем, дядо Макс Вебер може да беше и по близко до истината, понеже въведе понятия като "протестантка етика", които повече се съотнасят с геоплоитически реалии ( къде и кои са протестантите?) но и той се подведе и ни подведе.
Истината май е една и съща от Римската империя и преди нея : някои народи ( или групи от народи, ядра) искат да властвуват над други, да ги заробват. МОже да ги наричаме ядра и периферии, метрополии и колонии, роби и робовладелци - все тая, икономиката идва след силиовото налагане на ядрото и силовото следване на неговия ( на ядрото) икономически модел, който априори е робски за периферията(колонията). Един пример- нарочно възможно най далечния от нас - опиумните войни на Британия в Китай. Преди тях китайската икономика си е била съвсем читава и дори една от най развитите, след войните става колониален придатък за много десетилетия. Друг пример, по - спорен, но много близък до нас: Гърция. Люлка на ( западно) европейската цивилизация. Откакто са я нарочили за периферия и даже за излизане от ЕС ( Грекзит) я блъскат и блъскат, съсъипаха я икономически, наводниха я с мигранти и я съсипаха - да е периферия и колония, да прoдавa острови, инфраструктура и предприятия.
26 Февруари 2017 20:52
Хърсев определено се развиваш
Едно нещо обаче не ти е ясно. Срещу чиновниците не можеш да се бориш. Чиновниците трябва да се премахват и да бъдат превръщани в политически фигури, с цялостен избор в ЕС, а не както сега. Всичко останало е майтап. Чиновниците са всесилни и вечни. Не съм го измислил аз.
Ако няма ЕС ще има война. В Европа. Да видим де....
26 Февруари 2017 21:32
Тази част на писанието е ужасяващо погрешна, оценката, че банковият надзор бил "още слаб" (weak), е малко да наречем несправедлива - такъв извод не подкрепя нито един факт.


Точно така - случилото се с КТБ беше толкова дребен факт, че може да го изключим въобще от категорията "факти". Пък и оттогава насам нещата се промениха, най-малкото на хартия.
26 Февруари 2017 21:36
въпреки това няма да намерите един честен банкер да каже,


Намирането на честен банкер е трудна задача, виж частни банкери бол
Доктор Ружа и мистър Хърсев http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2017/02/24/2923516_doktor_ruja_i_mistur_hursev/
27 Февруари 2017 01:44
Утре, като поискаме от Стара Европа да се изпълни договорът за присъединяване на България към Евросъюза и страната да се присъедини към еврозоната - нещо жизненоважно именно за стабилността на банковата система, господата ще ни пъхнат под носа "прекомерните дисбаланси", които вчера измагьосаха "от чистия въздух", както казват британците. И това ще е основанието да откажат да изпълнят договора за присъединяване, чиято цена българите отдавна платихме и плащаме всеки ден.

Трябваше да поискаме навремето, заедно с Прибалтика.
Ама вие тогава бляхте.
Който изтърва питомното, после гони дивото.
Сега еврозоната авторе, ще я гледаме през крив макарон.
27 Февруари 2017 09:38
Хитрец си Хърсев,
Пак си казал само истини, но си забравил КТБ.
Тези, които позволиха да се случи случката с КТБ, още от напомпването на балона и до спукването му, и най-вече безнаказаността - те са виновниците за такива доклади.
Този "елит" не става.
Когато затворите се напълнят с големите далавераджии, тогава ще живнем.
27 Февруари 2017 09:52
Последните две изречения са хубави, "прямо в очко", дето се вика.
27 Февруари 2017 10:23
Има ли учудени? За какво приемат бедния роднина? Обикновено за безплатен слуга, не за равен, и категорично не за негово добро.
27 Февруари 2017 11:29
„Неравенството в доходите продължава да е сред най-високите в ЕС. Въпреки нарастването на БВП на глава от населението неравенството в доходите продължава да се увеличава. През 2012 г. доходите на най-богатите 20 % от населението са били шест пъти по-големи от тези на най-бедните 20 %. Това съотношение е нараснало повече от седем пъти през 2015 г.“
https://ec.europa.eu/info/publications/2017-european-semester-country-reports_en
03 Март 2017 10:37
Бат Емо, добре ги накакнижил, ама ние си знаем за какво иде реч.
Не, че ония са цвете за мирисане, ама чак кат наште циркове не са им се случвали.
Банкирането е тънък занаят. Не е за всеки. Числата на ангро може и да изглеждат добре, ама ни си знаем че сме джиджи-биджи.
Цецо Мустака - гоуем банкер! Аре, у лево - това да си го дуднат там кът се съберат по Никулден.
Или дали мое бат Емо да си спомни у коя европска банка са нахлули качулки и прокурори да й арестуват борда посред бел ден, щото целио борд заговарял как да утепа депутатин?
Та, за кви "банки" си говорим по наште земи, бат Емо, че нещо не доразбрах?
03 Март 2017 11:46
zzz07 26 Фев 2017 20:52
Ако няма ЕС ще има война. В Европа. Да видим де....
Паисий Светогорец преди 25 години предсказал голяма война. Според неговото пророчество Константинопол ще падне и ще стане гръцки ..

Да видим , ако ЕС престане да съществува - може би това ще е знак за войната ... zzz07

П.П
zzz07 ти къде си чел пророчество свързващо ЕС и войната ?
03 Март 2017 19:52
Изобщо не може да се говори за банкиране или банкова система в България, където по всяко време могат в офисите да нахлуят качулките на Цацаров, изтипосат сичкото кеч на баламатума и това действие да си остане абсолютно безнаказано.
За кви "банки" по нашите земи, за кви пет лева си говорим, Емо?
И никой от т.н. "банкери" не реагира. Крият се като мишоци да не настъпят котето по опашката.
Напразно се хабиш, Емо, да повдигаш духа на местна почва. Порното се вижда отдалеч и не е необходимо да си кой знай какъв анализатор да те светне за какво става въпрос тук в България в този бранш.
Много мътна вода има да изтече докато нещата се понаместят...
04 Март 2017 11:01
Ако нашите банки изглеждат добре, но са са зле, а ние не сме доволни от доклада на комисията, какво да кажем за Дойче банк? Тя добре ли е, или само изглежда зле, но си е добре? И ще завлече ли Дойче банк Германия и целия ЕС?

Не се ли оказва вярна "конспиративната" теория, че Източна Европа е само колония на Западна? Че сме "едно семейство" и "трябва да сме солидарни" в ЕС, само когато трябва да ни вземат, а иначе ни прецакват и ограбват по всеки възможен начин?

Западът е лицемерен и винаги е бил такъв, смешни са ония, които кават, ее, други бяха "визиите" на Митеран, на Робер Шуман... Глупости, западните хищници ще вземат всичко на нашите пишман вождове, въобразили си, че ония ще ги приемат като равни, и зарязаха единствения фактор, на който можеше да разчитат - българския народ.
11 Март 2017 14:53
С думата "елит" допълнително се характеризират хората с положителни качества. Нелепо е да се говори за елит на крадците, лъжците, далавераджиите.
14 Март 2017 08:26
Още един, дето едва сега видя, че западноевропейците винаги ще експлоатират източноевропейците.

И целия източен "елит", дето толкова години се надяваше да стане част от западния елит, "фнезапно" почва да проумява, че закъсалата за ресурси стара Европа изхвърля зад борда ненужната й вече Източна Европа.

"Ресурсите са малко, ресурсите не стигат, деца..."

От 2019 източноевропейците ще трябва да потребяват единствено срещу кредити. Никакви кохезионни фондове, европроекти и прочее субсидиен е-социализъм.

Енергийна и ресурсна мизерия, заедно с финансово робство - само това може да ни предложат вече нашите съюзници и приятели староевропейците, след като Англия отплува заедно с 80% от нефта и 35% от газа на ЕС, Тръмп заплашва да наложи санкции срещу всеки който купува нефт от Иран, и след като пресъхна безплатния нефт от Сирия, Ирак и Либия.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД