:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,903
Активни 373
Страници 22,313
За един ден 1,302,066
Минало непредсказуемо

Късно е, чадо, мандалото хлопна

Водачите на младотурците бяха дотолкова популярни, че Енвер паша не само бе наричан "турският Молтке", но и цигари бяха наречени в негова чест. От ориенталски тютюн, разбира се.
Като слуша човек бомбастичните нападки на Ердоган ще рече, че Турция и Германия са били винаги смъртни врагове. Всъщност още от края на 19-и и началото на 20-и век, та доскоро връзките между двете държави бяха особено близки. Дотолкова близки, че император Вилхелм II на три пъти бе посещавал турската столица и скромно се бе самопровъзгласил за „покровител“ на всички мюсюлмани. А на площад Султан Ахмед в духа на ислямските традиции бе направил „за адет“ чешма или по-скоро фонтан. Пишейки за Османската империя, вестниците избягваха обичайните пренебрежителни реплики за Ориента и използваха терминология, която трябваше по-скоро да подчертае приликите между тяхната и европейската цивилизация, а не разликите. Султанът бе величан като „кайзер“, Цариград бе „столицата на кайзера“, а ислямът - „турската църква“.
След младотурския преврат от 1908 г. турците станаха дори още по-популярни. На основата на очакваното противопоставяне с Русия, което дойде шест години по-късно. През Първата световна война стотици немци се сражаваха като доброволци в турската армия. Някои като генерали, сиреч паши. Други - обикновени войници като Рудолф Хьос, по-късно комендант на Аушвиц, където под негово ръководство бяха умъртвени към 3 млн души.
Но най-висок връх популярността на турците стигна след войната. Когато под ръководството на Мустафа Кемал те дръзнаха да се противопоставят на Севърския мирен договор, подготвен от страните победителки и след тригодишна война с Гърция успяха да направят първия зев във веригата, оковала победените страни.
В новата столица Анкара впериха поглед най-вече десните интелектуалци и политически водачи. За тях примерът на Кемал бе поучителен. Щом турците бяха съумели да отритнат своя несправедлив договор, то и германците трябваше да пратят Версайската система на бунището на историята.
За десницата и особено за зараждащия се национал социализъм Кемал създаваше един нов свят, такъв, какъвто и те биха искали да създадат. Импонираше им властта, която турският водач бе съсредоточил в ръцете си под лозунга за повече демокрация. Нищо против нямаха срещу започналото още приживе негово обожествяване. Такъв водач или фюрер биха искали да имат в Германия. Такъв и получиха.
Въобще на преден план в тогавашната пропаганда изтъкваха това, което им харесваше, а прибутваха под килима това, което не им отърваше. За национал социалистите турският водач бе бащата на модерния национализъм.
А в него влизаше изграждането на единна нация, „незамърсявана“ от национални малцинства. Та затова по време на Гръко-турската война от 1919-1923 г. печатът на десницата редовно и подробно проследяваше изстъпленията на гръцките войски над мирно турско население. Не че такива липсваха. Но и дума нямаше за това, че турците съвсем не им отстъпваха, когато им паднеха невъоръжени гърци.
За десницата Мустафа Кемал – водачът на „турските националисти“ - имаше „железен захват“, с който бе стъпкал идеите на пацифизма. Хвалеха „извънредните съдилища“, които бе създал и „желязната воля“, с която се бе отървал от малцинствата. Странно звучи за една християнска държава, но германският печат с възхищение описваше унищожаването на гърците и арменците, живеещи в Мала Азия. Така и трябвало да бъде, защото компромисът „е началото на края“. Това че 500 хил. арменци и гърци, загинали в района на военните действия /всъщност вероятно бяха повече/ било „прочистване на нацията“ от „кръвопийци и паразити“. Арменците били „евреите на ориента“ и затова правилно били „дисциплинирани“ от турците след като през войната им забили нож в гърба. Препоръчваше се неговият модел за „етническо прочистване“ на страната от нежелани малцинства, който бил „абсолютна необходимост“. За това че по този начин бяха прочистени през 1913 г. и българите от Източна Тракия не се и споменаваше.
Турция бе възхвалявана като въздигащ се „регионален фактор“. Харесваше им това, че новата държава не е демократична държава, а в най-добрия случай „автократична демокрация с еднопартийна система“.
През ноември 1933 г. в „Кройццайтунг“ възкликнаха: „Германският национал-социализъм на Адолф Хитлер и турският кемализъм са близко родствени“. Самият Хитлер заявяваше, че „движението в Турция беше ярка звезда за мен“, или още по-просто „Турция беше нашият модел“.
Известно затруднение представляваха расовите теории на национал социалистите. Така, както Европейският съюз дълги години се чудеше дали турците са европейци или не, тогава нацистите мъдруваха дали са арийци или не. Но и на това бе намерен колаят. В специална директива за пресата на министерството на пропагандата от 1936 г. бе обявено, че унгарците, фините и турците били „расово близки“ на арийците. В този списък българите ги нямаше. С една дума прогерманската Турция беше европейска Турция.
Публикуваните в страната книги за Турция в годините преди войната почти без изключение подчертаваха връзката между националната идея и водача. Всъщност в немската преса, когато пишеха за нова Турция и Ататюрк, пишеха директно за „фюрера“ и търсеха паралели между неговата биография и тази на Хитлер.
Турският водач бе станал дотолкова популярен, че се бе превърнал в добър бизнес за един турски скулптор, живеещ в Германия. Направи десетки негови бюстове, които се харчеха като топъл хляб.
Модерността на новата турска столица Анкара, нейните широки булеварди, спортни игрища и високи обществени сгради бе възхвалявана, така както доскоро бе възхваляван в европейския печат турският икономически напредък.
Това, обаче, което нацистите най-много ценяха в нова Турция бе принципът на „вождизма“. За тях тя бе „пример за това какво личността на един водач с качества може да направи от една страна и една нация“. Струва ми се, че и сега пропагандистите на Ердоган могат да се подпишат под твърденията в някои немски хвалебствени биографии на Ататюрк: „Турция в нейния съвременен вид не е просто копие на Европа... Нейният дух я свързва с най-старите традиции на нацията“. Идеята беше, че ако се намери подходящ водач, нацията може да бъде възродена.
В този смисъл нелепо звучат сега обвиненията, идещи от Анкара за остатъци от фашизма в Холандия и Германия, като знаем колко са се възхищавали именно нацистите от идола на турската революция Кемал Ататюрк.
Сега в Германия започнаха да си дават сметка за истинския облик на турския президент и неговата демокрация. Само че както се казваше в стария анекдот „Късно е чадо, мандалото хлопна.“ Западна Европа си създаде Голем и сега се ослушва накъде ще отекнат стъпките му. *

----------
*В статията са използвани някои данни и цитати от претърпялата три издания книга на Stefan Ihrig, Ataturk in the Nazi imagination, Cambridge, 2014

 Сабята винаги трябваше да е по-силна от перото в представите на десницата.
 Адолф Хитлер на посещение при скулптора, специализирал се в правене на бюстове на Ататюрк. Вдясно се вижда един недовършен бюст.
 Проф. Иван Илчев
21
6563
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
26 Март 2017 22:41
Общо взето - добре.
С някои ... меко казано... неточности Нещо за съветските военни съветници при Ататюрк? Дали не е време за опресняване на някои "факти" - като за 3 милиона жертви в Освиенцим?
---------------------------------
Сайтът на Генек
26 Март 2017 22:45


И особено за:
Въобще Кемал и българинът Александър Стамболийски са две надценявани икони на демокрацията.
26 Март 2017 22:53
Asinus asinum fricat, г-н Илчев... Две разпарчосани и победени империи - как няма да има общо между тях?! Пък и в Османската империя е имало много повече възможности за издигане, отколкото в кастовия Kaiserreich. Пък и това го е имало още при Петър Велики и Екатерина Велика - даже тези поканени хора издигат двете никакви "сили" до Велики сили през 20-я век. А пък по-лошо от унижени велики сили - вж. Германия през 30-40-те години от миналото, Турция - в настоящето И тези две страни, наследници на велики сили - да искате от тях да "бръснат" някои от съставните им части?! Вековни навици - трудно изчезват...
СЕГА да попитам - дали нещо не е сбъркано в цялата шпалта със статията? Хес, Хьос, Дос, Мьос - ... ????
26 Март 2017 22:57
г-н Илчев..

Проф. Илчев
26 Март 2017 22:58
Хммм, на второ четене виждам, че забележката ми е излишна...
26 Март 2017 23:00
Бонго-бонго, моите уважения към двама ви... Ама май малкото име на г-н Илчев не е "професор"...
26 Март 2017 23:03
българин създаде компютъра сега великите сили бълват информация по целия свят
26 Март 2017 23:23
Нещо объркано ми се звучи това с фашистите, кемалистите и исламистите. Не беха ли кемалистите, заедно с левите на площад „Таксим„ в опит за Турска пролет преди няколко години, срещу Падишаха?
За геноцида, да. Подготвен и осъществен поръчково. С непотърсените пари в банковите сметки от избитите гърци и арменци се създава Дойчебанк.
27 Март 2017 01:21
Илчев, илчев, защо не написа колко милиона златни рубли получи Кемал паша от тов. Ленин /Троцки/, колко оръжие и муниции?
27 Март 2017 02:12
е я ти кажи колко щом знаеш
27 Март 2017 07:51
Макар и със едноседмично закъснение да кажа, че завръщането на "блудния" син Иван Илчев в "СЕГА" се очертава много силно.
27 Март 2017 09:06
Мен пък ме радва факта, че истината за туркие постепенно излиза наяве. А това, че Съюза е отървал туркие през(след) първата светвна е грешка, която Кремъл повтаря днес. Рано или късно атовете ще се сритат. Познайте обаче за чия сметка.
27 Март 2017 09:31
немски хвалебствени биографии на Ататюрк: „Турция в нейния съвременен вид не е просто копие на Европа... Нейният дух я свързва с най-старите традиции на нацията“

Духът на Европа? Кой е той?
Най-старите традиции на турската нация? Кои са те?
Не е коментирано в статията на проф. Илчев (която дава и други полезни поводи за размисъл), защото мястото няма да стигне.
Ще рискувам да допусна такива едни.
Духът на Европа е свързаността в едно семейство с всичките му противоречия и скандали, но при кръвна обреченост да останат заедно тези всичките народи. Или накратко: оптимизъм с не твърде чист косъм.
Най-старите традиции на турската нация, като се замисля, са наистина досущ същия оптимизъм
27 Март 2017 09:43
Г-н Професоре, моите почитания, но защо и Вие пишете като, че сте били там (напр. през 1908г)? Няма ли вече сегашно историческо време? Изглежда всички , които си изкарват хляба у нас с използването на българския език, са се наговорили да не иползват минало преизказано и сегашно историческо време, както и пълния член!
27 Март 2017 09:53
В този смисъл нелепо звучат сега обвиненията, идещи от Анкара за остатъци от фашизма в Холандия и Германия, като знаем колко са се възхищавали именно нацистите от идола на турската революция Кемал Ататюрк.


Бих казал, че от прекалено биене на чело и прелистване на Корана, на новия "отомански фюрер" не му остава време да препрочете най-новата история на султаната си.
27 Март 2017 10:33

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/7d/41/c3/7d41c3e784ab4079bfb52417e3217f73.jpg
27 Март 2017 10:35
дядо Илия
27 Март 2017 09:43
Г-н Професоре, моите почитания, но защо и Вие пишете като, че сте били там (напр. през 1908г)?
Има различни стилове в историографията. Разказването от позицията на виртуален свидетел има своите традиции в българската историография, представени от някои от най-добрите изобщо български стилисти. Радвам се, че Иван Илчев е техен наследник. Този стил има предимството -- наред с други -- да задължава автора към искреност. Също -- стилът тоз е психологическа техника, помагаща на автора да се пренася в епохата.
Изобщо, българският глагол е едно от богатствата на езика ни. Заради този език ще бъде жалко да загинем като народ. Ние сме носителите му и трябва да го обичаме и развиваме, за да не оскъдеем и се затрием дори преди да ни е изтекъл срокът. И да си уважаваме хората на словото.
27 Март 2017 11:59
Много неуместен паралел. Мотото на Гази Мустафа Кемал-Yurtta sulh, cihanda sulh, мир в родината, мир в света. И това се спазва даже след смъртта му, като Турция не участва във ВСВ. Той не е от младотурците, а най-малко може да се сравнява с фанатика Ердоан. Как искали да го нарисуват нацистите е друг въпрос. Но няма лидер, който да направи толкова много за народа си и то за доста кратко време. По стъпките сме си ти, паша. Спи спокойно!
27 Март 2017 19:32
Mert
27 Март 2017 11:59
Много неуместен паралел. Мотото на Гази Мустафа Кемал-Yurtta sulh, cihanda sulh, мир в родината, мир в света. И това се спазва даже след смъртта му, като Турция не участва във ВСВ. Той не е от младотурците, а най-малко може да се сравнява с фанатика Ердоан. Как искали да го нарисуват нацистите е друг въпрос. Но няма лидер, който да направи толкова много за народа си и то за доста кратко време. По стъпките сме си ти, паша. Спи спокойно!


Аз ще напиша нещо по- силно - възмутена съм от подобно сравнение! Ататюрк, като всеки човек, е правил и грешки. Но той е единственият политик в ислямския свят, който е успял от една разгромена и съсипана, фалирала империя да създаде светска република, изцяло нова държава. И тази република сега Ердоан се опитва да унищожи. Нека и аз да напомня - Ататюрк е успял не без решаващата помощ на болшевишка Русия и Ленин. Османската армия е била разоръжена след като империята е сред изгубилите ПСВ. Без оръжието на Съветите, сега нямаше до границата ни да има светска Турция, а кой знае какви парчета от бившата империя. Ататюрк вече цял век е надеждата, знамето на светските турци. Това ли трябваше да им напише господин професорът?!
27 Март 2017 19:55
През последните дни е модно да се бие по Турция, но да се прави чрез Ататюрк е най-малкото неуместно.
27 Март 2017 23:12
"Той не е от младотурците, а най-малко може да се сравнява с фанатика Ердоан. Как искали да го нарисуват нацистите е друг въпрос. Но няма лидер, който да направи толкова много за народа си и то за доста кратко време. По стъпките сме си ти, паша. Спи спокойно!"

***
Нашенските турчета пак смениха влака. Довчера Ердоан беше бащица, закрилник, пехливан, днес вече - фанатик?! Какво стана с другуту сукол - Дуаня - за момента е пълен миш-маш. И той националист - все за заедността на различието хортува и все към Босфора през обръчи гледа. Ех, популацио недоветна, ех жалки турски мекерета! Гледайте само да не стъпите накриво, а за спокоен сън не е нужно даже да давате приспивателни на СлавЕто и подобните ней.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД