Ураганът "Катрина" спря работата на над 200 петролни платформи в Мексиканския залив и парализира работата на 8 нефтопреработващи завода в САЩ, с което за пореден път предизвика вдигането на цената на петрола. Един барел стигна $70 и увеличи страховете от глобална енергийна криза. Но засега не трябва да се изпада в паника, тъй като няма реален дефицит на петрол и нефтени продукти на пазарите.
Световният пазар на петрола за пореден път потвърди своята спекулативна природа - формирането на цените не зависи от реалната ситуация, а от "добрите" и "лошите" новини. И не е важно
дали те наистина отразяват търсенето и предлагането на петрола
Какво показват фактите?
На крайбрежието на Мексиканския залив не му върви за втора поредна година. През есента на 2004 г. то бе пометено от урагана "Иван", заради което също бе спряно добиването на петрол. Това съкрати дневния добив на суровината на 1 млн. барела. Тогава бе "пробита" психологическата бариера от $50 за барел. Година по-късно "Катрина" нанесе още по-страшни загуби на петролната промишленост на Америка. Още няма окончателни цифри за щетите от урагана, но във Вашингтон не се съмняват, че загубите ще бъдат много внушителни.
Засега се знае, че заради природната стихия бе спряна работата на 228 петролни и газови платформи, а техният персонал бе спешно евакуиран. В резултат на това бе спрян 95% от добива на петрол в региона.
По данни на авторитетната агенция PLATT заради урагана още 12 нефтопреработващи завода в Мексиканския залив са намалили производството си на 50-75%.
В резултат на всичко това цената на петрола в САЩ и Европа скочи през август и септември до рекордните $70,8 за барел на борсата в Ню Йорк и $68,9 в Лондон. По информация на агенцията Argus Media върхът на тази тенденция бе на 1 септември, когато петролът тип "Брент" в Северозападна Европа достигна цената от $65,7 за барел, а по крайбрежието на Мексиканския залив - $67,7.
След скачането на цените на петрола традиционно скочиха и тези на бензина. В сравнение с 18 август на 1 септември цените на високооктановия бензин се покачиха в Ню Йорк и в Северозападна Европа със съответно 60% и 38%.
Ръководителите на САЩ бяха изненадани от сериозен проблем. Страната започна
да се готви за сблъсък при снабдяването с нефтени продукти,
чиито цени непрекъснато се покачват. Прокурорите на няколко щата дори заплашиха да започнат разследвания по съмненията за спекулации срещу местни собственици на бензиностанции.
Паралелно с това започнаха да се вдигат цените на бензините в страните от Европейския съюз. Замириса на истинска паника. Някои западни медии и наблюдатели дори побързаха да обявят настъпването на нова световна енергийна криза и предсказаха цена на петрола $100 за барел до края на септември.
Генералният секретар на ОПЕК Аднан Шихаб-Елдин се опита пръв да понижи градуса на напрежението. Той заяви в началото на месеца, че цената $70 за барел е максималната и че тя ще започне отново да пада. Той успокои, че
има достатъчно петрол на пазара
и няма да има проблеми с нови доставки.
Практически едновременно с него изказване направи и шефът на Международната енергийна агенция (МЕА), създадена след енергийната криза през 1973 г. Клод Мондил. Той призова държавите, които влизат в организацията, да отворят стратегическите си петролни резерви, за да не се стигне до световен проблем.
От 2 септември цените на петрола започнаха да се понижават. Формално това стана поради две причини. Първо, МЕА съобщи, че ще изпраща 2 млн. барела дневно в САЩ в продължение на месец. На разположение на агенцията се намират резервните запаси на петрол на 26 развити страни като САЩ, Германия, Япония, Канада и други. Тези ресурси са достатъчни всяка една от страните да издържи в продължение на 2 месеца, без да внася петрол. Най-съществената помощ идва от самите САЩ - 30 млн. барела, и Япония - 7 млн. барела. Освен това в първите дни на септември американските власти обявиха, че ще изпратят към вътрешния си пазар 11,6 млн. барела петрол от своя стратегически резерв. Когато цените на петрола започнаха да се понижават обаче, помощта още не беше стигнала до САЩ. Това ще стане не по-рано от 15-20 септември.
С други думи, дилърите на петролните борси изобщо не се вълнуват от това дали ще има достатъчно суровина на пазара. Всъщност
нищо не предизвика реално ръста на цените на петрола,
след като производителите от ОПЕК добиваха 1-2 млн. барела на ден повече, отколкото изискваше пазарът в дадения момент. Просто търговците за пореден път използваха обстановката, за да качат цената на петрола до $70 за барел.
Цялата минала седмица петролните компании възстановяваха петролната промишленост в Луизиана. Но добивът на 1 млн. барела петрол дневно още не е достигнат и никой от 8-те завода за преработка още не е възстановен.
Според последните прогнози на PLATT цените на петрола в САЩ и Европа ще се понижат още малко. Оттам обаче отказаха да прогнозират как ще се развиват събитията в тази сфера до края на годината.
Шефът на МЕА Клод Мондил също отказа да коментира ситуацията, за да не се стигне отново до спекулации.
|
|