:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,446
Активни 389
Страници 21,856
За един ден 1,302,066
Шок

Държавата нехае за психично болните. Затова страдат невинни

Обществото се шокира за ден-два след всяка агресия, но от това не следва нищо. До следващия случай
Снимка: Юлиян Савчев
Народното събрание обаче трябва час по-скоро да се вземе в ръце и да се погрижи за психично болните, за да няма случаи като тези, които наблюдаваме през последните дни.
Брутално видео, на което се вижда как младеж рита възрастна жена на автобусна спирка в Бургас без каквато и да е причина и пред безучастните погледи на няколко свидетели, шокира обществото. Жертвата - жена на 72 години, която е с фрактура на таза, бе нападната от 26-годишен младеж без абсолютно никаква причина. Преди да я ритне, той я наплюл, а след нараняването тръгнал срещу нея и с паве, но по чудо се спрял.



Дни по-късно обаче случаят изглежда позабравен



Първоначалните прокурорски съобщения бяха, че нападателят е страдал от шизофрения, че два пъти е регистриран в Център за психично здраве. После експертиза доказа, че към момента на извършване на деянието той е вменяем, може да отговоря за постъпката си и ще бъде съден на общо основание. Дотук добре.

Случаят обаче постави много остро поредица от въпроси и проблеми, които властта неглижира от години. Нещо, от което страдат след това напълно невинни хора, които дори не са подготвени да се защитят от такава неочаквана агресия. Защото, ако се съди от разказа на майката на младия мъж пред различни бургаски медии, той е имал проблеми с наркотиците, а после му се отключила шизофрения. От определено време насам бил излязъл на квартира, но ходел всеки ден при нея или баба си и си пиел редовно лекарствата. Сега обаче щял да остане при майка си, за да можела тя да го контролира по-строго. Всъщност в различни медии бе обяснено, че младият мъж бил излязъл на квартира, защото бил агресивен, включително към майка си. Тя пък имала 7-годишна дъщеря в ново семейство и се страхувала и за нея.

От всичко това се разбира, че основният въпрос е за грижата и контрола на хората с психични отклонения. От една страна, те не могат да бъдат държани цял живот затворени. От друга обаче,



очевидно остават безконтролни.



И тук става дума за стотици, а може би хиляди подобни случаи.

Дни след историята в Бургас се случи нещо подобно и в София - 45-годишна жена нападна възрастна жена в центъра. Оказа се, че тя е криминално проявена и регистрирана в Центъра за психично здраве. Само преди няколко дни била в психодиспансера и била освободена след лечение. Полицията обясни, че извършителката не е имала никакъв мотив. Сега тя пак ще бъде вкарана в Центъра за психично здраве, пак ще бъде изследвана дали е вменяема или невменяема. Ако излезе вменяема, ще бъде съдена и вероятно преди това ще бъде пусната на свобода. Ако ли пък бъде сложена в графата невменяема, ще полежи някой друг ден в психодиспансера, ще пие лекарства и ще бъде пусната пак на свобода като стабилизирана. До следващата агресия и до поредната жертва.

Идентичен случай имаше и преди това в София - мъж с психични проблеми бе заподозрян за нападения в центъра. На делото за мярката му за неотклонение се разбра, че има тези проблеми от поне 4-5 години, че не провежда редовна поддържаща терапия, че може пак да бъде агресивен, че това, което може да бъде направено, е да бъде настанен в затворническата болница в Ловеч за изследване, но най-много за 30 дни. А въпросният човек беше заподозрян за нападение с нож.



Няколко месеца по-рано пък се стигна до смъртта на невинен



В центъра на града в 23 ч. бе открито безжизненото тяло на 39-годишен мъж. Оказва се, че е прободен в гърба с нож и е починал от кръвозагуба. След няколко дни е установен и убиецът - 43-годишен от Плевен, страдащ от параноидна шизофрения. Той си мислел, че обезврежда терорист, защото от задния джоб на жертвата имало апарат със стърчащи жици. А човекът просто бил електротехник, който помогнал на свой приятел да си оправи бойлера. Жертва и убиец се засекли на улицата съвсем случайно. Оказало се, че извършителят е с криминални прояви, срещу него имало множество подадени жалби за психически тормоз.

Пред разследващите задържаният разказал, че е "обезвредил терорист и му е взел бомбата". Според криминалистите той бил вероятно повлиян тогава от случая "Сарафово". И какво бе обявено, че следва? Познатото принудително настаняване за 30 дни в Държавната психиатрична болница в Ловеч.

Тогава самите прокурори и полицаи казваха: "Случаят повдига въпроси - кой контролира тези лица, доколко са под контрол. Ясно е, че ако нямат подходяща среда, семейство, което да се грижи за тях, спират лечението си и стават опасни за околните". В конкретния случай извършителят е спрял да взема лекарствата си и заболяването му се е обострило.

И така кръгът се затваря - от Плевен през София до Бургас и обратно. И във всеки друг български град и всяко населено място изобщо. Просто никой не е застрахован при тази система на контрол и превенция.

След последния случай в Бургас проф. Петър Маринов, национален консултант по съдебна психиатрия, обяви пред bTV, че извършителят може да се окаже годен да осъзнава постъпките си, да бъде вменяем. Шизофрения и невменяемост не са синоними. Този човек може да страда от шизофрения, но да е в ремисия и да е вменяем, обясни проф. Маринов. И още: "Във времена на преход хората усещат несигурност, което води до ескалиране на реакцията на борба или бягство. Тази борба може да е цивилизована, но може да бъде и много примитивна. Агресията, свързана с ярост, е крайно разрушителна. Има личности, които са дефектни. Дисоциални личности, които имат повърхностен чар и привличат, но техните емоции са плитки - нямат усещане за разкаяние, при тях яростта се отключва много бързо и могат да причинят големи щети".

Експертът твърди, че



в болниците тези пациенти биват лекувани правилно,



но след изписването им нито една институция не се интересува от тях и от това дали те продължават да приемат лекарствата си. Психиатрите не могат да свършат цялата работа, те могат само да лекуват правилно, но какво става после - нито една институция не проследява.

И какво се получава? Въпросните шизофреници извършват престъпления. После се оказват невменяеми. Влизат за месец в психиатрията. Пият лекарства и ги пускат като "оправили се", защото няма места за настаняване за по-дълго време. Техни близки поемат отговорността да ги контролират, но не го правят - или защото самите те се страхуват, или защото се срамуват.

Няма спор, че и психично болните са жертви, включително и на близките си, на държавата, на цялата система. Но от цялата тази държавно-роднинска-експертна безотговорност накрая го отнасят напълно невинни - 72-годишната жена със счупен таз, мъртвият електротехник от Плевен, 79-годишната жена от София. Абсолютно никой не е застрахован. В същото време никой не желае да потърси решение на проблема, да потърси работещи международни практики, да се загрижи за последиците от тоталната безотговорност.
Снимка: БГНЕС
Лекарите от Центъра за психично здраве в Русе също знаят, че държавата неглижира проблемите.
12
2677
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
28 Май 2017 19:37
Няма спор, че и психично болните са жертви, включително и на близките си, на държавата, на цялата система.
Това пък откъде накъде ???!
Психично болните са ... болни. Толкоз.
28 Май 2017 20:08
Под тази тема няма да има 200 мнения. Сигурен белег че сме аборигенска държава.
28 Май 2017 20:26
Аборигенос=тука роден,местен
28 Май 2017 20:38
Лечението в ДПБ е за не повече от шест месеца. да не говорим, че съвсем малко са случаите там, когато болните са действително са затворени. В ДПБ Раднево например режимът е свободен, а пропускателния режим се осъществява от ... друг болен.
28 Май 2017 21:27
"Държавата нехае" е меко казано. Държавата отдавна е тръгнала по грешен път относно психичното здраве на нацията. И този грешен път се нарича ДЕинституционализация.. Макар и не съвсем нов, този обзор дава ясна и лесно разбираема картина на положението в България.
http://psihichnozdrave.com/biblioteka/statii/%D0%B4%D0%B5%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B8-%D1%80%D0%B5/

Единственото, което липсва в него, са имената на тези, които доведоха лечението на психично болните до дъното - с лозунги за деинституционализация и ресоциализация, за закриване на центрове за психично здраве и държавни психиатрични болници, успешно изхвърлиха пациентите на улицата.
Както и с всякакви експерименти, отново на гърба на пациентите.
моето предложение е една част от леглата в диспансерите да бъдат прехвърлени в многопрофилните болници. Принципът е да се интегрира психиатричната помощ в общата медицина, за да няма стигма и сегрегация на тези хора.

http://www.dnevnik.bg/intervju/2016/04/20/2744669_doc_hristo_hinkov_v_psihiatrichnata_pomosht_triabva/
Некомпетентност
В момента психиатричните болници се финансират от държавния бюджет, а центровете за психично здраве са на смесено финансиране от здравното министерство и съответната община.

Центровете са търговски дружества и общините НЯМАТ право да ги финансират. Държавата НЕ ги финансира, а плаща за преминал през стационара пациент, според броя на дните. Та господинът не е разбрал даже това, че центровете имат интерес легловата им база да е винаги заета. В противен случай персоналът ще остане без заплати.
С разлика от 3 месеца
http://medicalnews.bg/blog/2016/01/29/%D0%B4%D0%BE%D1%86-%D1%85%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE-%D1%85%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%B8%D1%87%D0%BD/

Ето и прословутият анализ

http://ncphp.government.bg/files/Analys_Psychiatric_Services_Bg_Final_2.pdf

Ако не ви се чете всичко в горепосочените линкове, може и това да ви е достатъчно - от първия линк. Обзорът е актулен - както се разбира от статията на автора от в. Сега.
В основата на част от посочените дефекти стои неразбирането от едни и нежеланието от други да признаят редица строго специфични особености на тежките психични разстройства. Към тези разстройства понятието „лечение” не може да се отнесе в популярното си значение на „излекуване”. Те съпровождат засегнатия индивид практически цял живот, инвалидизират го дълбоко и трайно, и постепенно, и неизбежно водят до деградация на личността. Това, което обществото и близките могат да направят е да приучават и подпомагат страдащите от тези тежки разстройства да живеят и компенсират проблемите и обществото да ги приема като равностойни на всички други, а за най-тежките и перманентно протичащи случаи да осигурява дълговременно обслужване в заведения за медико-социални грижи.


Вместо да се поучат от този вече натрупан и много полезен опит, българските иституции по управление на здравеопазването се хвърлиха да прилагат 1:1 този чужд опит и да реализират модерната днес “деинституционализация”. Странно е, че единственият категоричен резултат от нейното прилагане у нас до сега е непрекъснато ОСВОБОЖДАВАНЕ НА ДЪРЖАВАТА от грижата за дълговременно обслужване на тежките психични хронични случаи и ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ВСЕ ПО–ГОЛЯМА ТЕЖЕСТ ВЪРХУ ГРАЖДАНИТЕ (близките). Вместо пропорционално, справедливо и правилно натоварване на всички пластове на социалната пирамида се постигна прехвърляне на все по-голяма част от общия товар върху най-долния слой – гражданите. С това се наруши общия баланс и устойчивост на обществената конструкция. Това е фундаменталната причина, поради която не само, че системата не е придвижена от “лошо” към “по-добро” състояние, а напротив – от “лошо” тя е докарана в “по-лошо” състояние
28 Май 2017 21:51
Слава,благодаря за инфото
28 Май 2017 22:38
Към тези разстройства понятието „лечение” не може да се отнесе в популярното си значение на „излекуване”. Те съпровождат засегнатия индивид практически цял живот, инвалидизират го дълбоко и трайно, и постепенно, и неизбежно водят до деградация на личността.


И тези хора, за които на всички им е ясно, че не могат да се излекуват, ги ивалидизират на всеки три години, вместо да ги инвалидизират пожизнено.
На българската държава и ТЕЛКаджиите им доставя удоволствие да ги провокира на всеки три години, като ги карат да "висят" пред докторските кабинети, докато докторите си пият кафето. Свидетел съм как един шизофреник чака три часа доктора ТЕЛКаджия пред вратата на кабинета му, и когато най-накрая той благоволи да дойде да си свърши работата, шизофреникът го хвана за гърлото и едва не го удуши.
Другото безумие е, че шизофреници, които иначе са с отлично общо здраве, ги категоризират в трета категория, т.е. да работят. Тези хора, когато си пият хапчетата, са вменяеми, но са болни, и никога не може да се предвиди кога ще луднат и претрепат някого (младежът ритнал бабата, защото го гледала лошо). Те не могат да работят (освен да копат двора на къщата в продължение на не повече от 15 минути), защото не могат да се съсредоточават, не могат да мислят логично, не могат да предвиждат.
29 Май 2017 03:42
Тия изроди са опасни като хишниците от джунглата.Вместо държавата да си харчи парите на ветара по добре е самоубил се по време на криза.
29 Май 2017 10:57
Държавата въобще ХАЕ ли за нещо, освен да укрепва благополучиено на собствената си администрация? И въобще има ли държава или това е само параван за далаверите на управляващите, които и да са те?
29 Май 2017 15:33
Държавата въобще ХАЕ ли за нещо

шшшт, тихо, че сега ще долетят ята дежурни манерки и ще видиш ти кон боб яде ли...
29 Май 2017 18:30
kuper505
29 Май 2017 03:42
Тия изроди са опасни като хишниците от джунглата.Вместо държавата да си харчи парите на ветара по добре е самоубил се по време на криза.
Всеки си е башка луд.
31 Май 2017 13:57
Позицията на известния клиничен психолог Елка Божкова следва по-долу. За други мнения на специалисти -- виж коментарите тук:

http://www.btv.bg/video/313707853-Litse_v_litse_s_paranoyata_i_smartta.html

elka_bozhkova
Уважаеми г-н Николаев, Уважаема г-жо Бенатова, Обръщам се към вас по повод на материала “Лице в лице с параноята и смъртта”, който гледах на сайта на bTV. Обикновено предаването “Тази сутрин” ме впечатлява със смелото, компетентно и задълбочено разглеждане на важни проблеми във функционирането на нашето общество, но в конкретния случай бих искала да изразя някои несъгласия с тезите, представени от вас, и по-конкретно с приравняването на категориите “Параноидна шизофрения”, “Опасно боледуване” и “Извършване на убийство”. Аз съм клиничен психолог и водя обучение на пациенти с шизофренно разстройство в Александровска болница. За около една година през групите, които обучавам, са преминали над 100 пациенти с параноидна шизофрения и нито един от тях няма опасно боледуване, нито е застрашил с каквото и да било мене, лекуващия си лекар, майка си или друг свой близък. Предаването, което представихте, се отнася за извършители на убийство и би трябвало твърденията ви да засягат точно тази подгрупа, която е твърде малък процент от всички болни от параноидна шизофрения. По-малък, отколкото е процентът на здравите извършители на убийства. Дори примерът, който вие давате за “болния”, убил свой съсед и осъден на 20 години затвор, се отнася за човек, който няма диагноза “шизофрения”. Ако пациентът е с личностово разстройство, при него няма фази – той винаги е вменяем. Не съм съгласна и с вашата теза, че основната причина за отказ от приемане на лекраства е страхът от “тровене”. Това се среща в редки случаи, но истинската причина е неприемането, по време на първите епизоди, на наличието на психична болест - както от пациента, така и от семейството му. А в първите години на боледуването именно съдействието на близките би могло да осигури правилното лечение и по-благоприятния ход на болестта. След изписването от болница, много трудно някой би могъл да контролира приема на лекарства, ако няма съдействието на семейството. А от шизофрения се разболяват млади хора, дори юноши, и техният личен отказ да приемат лекарства не би имал такава тежест, ако проблемът се осъзнаваше от близките им. И още нещо - в 21-ви век е уместно болестта “Шизофрения“ да се свързва по-скоро с нивата на невротрансмитера допамин в различни части от мозъка, отколкото с наличието на демони. А параноидната шизофрения е най-леката форма на шизофрения. Болните с депресия също могат да имат опасно боледуване (напр. при разширено меланхолно самоубийство, при което човек убива близките си и после - себе си). Не бих искала да подценявам представените от вас опасности, но си мисля, че контролът, който търсите, би трябвало да се прилага на основание на извършено престъпление, а не на основание на поставена диагноза. Препоръчвам ви допълнителна информация по темата – интервю на доц. д-р Георги Ончев - http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-07-19&article=332962 и ръководство за болни от шизофрения – “Discover the Road Ahead” - http://www.schizophrenia.com/pdfs/roadahead.pdf Да си болен от параноидна шизофрения само по себе си е достатъчно нещастие, няма нужда към него да се добавя стигмата на обществото и приписването на убийства, които не си извършил. Елка Божкова, клиничен психолог в УМБАЛ “Александровска” http://www.bozhkova.info
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД