Българите са на първо място в ЕС по полови стереотипи, показва проучване на "Евробарометър" от юни 2017 г. 81% от сънародниците ни виждат най-важната социална роля на жената в грижата за семейството и домакинството. Ролята на българския мъж пък е да печели прехраната. Но пък според 68% от анкетираните ни сънародници мъжете трябва да взимат отпуск за гледане на дете. В същото време над 60% от българите смятат, че в страната ни е постигнато равноправие межда двата пола. Като цяло жените от страните на ЕС посвещават 21 часа седмично на дома и семейството си, докато мъжете - 9 часа.
Над нас по индекс на половите стереотипи се нареждат унгарците (11.3%) и литовците (10.9%). Шведите пък са най-разкрепостени спрямо социалните роли на двата пола и едва 3% от тях смятат, че мястото на жената е до печката. В същото време само 10% възлагат издръжката на семейството изцяло в ръцете на мъжа. Следващите по толерантност към половите различия са датчаните, едва 4.4% от тях възлагат на жената домакинската роля, на това мнение са и 4.6% от холандците. Като цяло 54% от държавите в Европейския съюз са за социалното равенство между двата пола и техните типични отговорности и ангажименти в семейството.
62% от запитаните българи смятат, че между половете у нас е постигнато равенство и жените са с еднакви възможности за заемане на лидерски позиции. В тази графа Франция е на последно място с 25%, докато средното за ЕС ниво е 44%. Но пък статистиката ни изпраща на дъното на класацията по равнопоставеното заплащане на двата пола. Само според 23% от анкетираните българи работодателите им обръщат достатъчно внимание на равенството в доходите при равен труд.
България попада и в челната четворка на обществата, според които жените взимат решения, базирани на емоциите си - 83% са отговорили с "да", такива са резултатите и в Чехия и Словакия. Ние обаче сме най-малко толерантни спрямо всички останали европейци към мъжките сълзи - 62% от българите приемат, че и мъжете имат право да изразяват чувствата си със сълзи. Срещу нас отново е Швеция - според 99% от анкетираните шведи плачещият мъж не е странна гледка.
Може ли да попитам, от мачовците дето считат, че мястото на жената е вкъщи и мъжът трябва да издържа семейството, какъв е % на тези, дето живеят в малък град, издържани от жените си, които се грижат за възрастни хора в чужбина?
А иначе наистина най- голямата ценност са децата, и хора, които нямат деца, според мен са егоисти, неспособни да влагат безкористни усилия в нещо без материална отплата. А в Евросъюза все такива ръководят: Меркел , Юнкер, Тереза Мей, Макрон- всичките нямат деца.