Президентът Румен Радев се усъмни в смисъла и ефекта от предложените от ГЕРБ промени в конституцията с цел отпадане на давността на престъпленията, извършени по време на приватизацията. Той смята, че е по-важно да има ревизия на големите обществени поръчки от последните години и на начина, по който се харчат парите от еврофондовете.
"Имам ценностни противоречия с правителството, които създават понякога напрежение. Например за мен и за огромната част от българския народ борбата с корупцията е приоритет. И бих искал да видя реални, всеобхватни и ефективни мерки от страна на управляващото мнозинство. Не декларации за борба с корупцията в минало време като ревизия на приватизацията преди 20 години. А ревизия на крупните обществени поръчки в последните години, на начина на харчене на еврофондовете и най-вече създаване на ясни механизми, гарантиращи разкриване, пресичане, разследване и наказателно преследване на корупционни деяния сега и в бъдеще време. Това може да възстанови справедливостта в обществото, а не само отнемането на незаконно придобито имущество, каквато е и основната идея на прокарвания от управляващите нов закон за противодействие на корупцията", заяви Радев в интервю за базирания в Брюксел сайт Euroaktiv.
Водещи юристи също разкритикуваха идеята на ГЕРБ за поправки в основния закон, която се подкрепя от коалиционния партньор "Обединени патриоти" и от ДПС. След председателя на законодателния съвет към Народното събрание Огнян Герджиков остро се изказа и бившият парламентарен шеф Михаил Миков. "С промените в конституцията става въпрос за възторжена демагогия и краен популизъм. Това е дискусия, която въвежда в заблуждение хората, които живеят с основателното усещане за прехода, в който имаше много измами. Но нито средството е годно за възстановяване на тези резултати, нито ще доведе до някакъв кой знае какъв ефект", заяви Миков по БНР. "Въпросът е с какво тежестта на подкупа, на длъжностното присвояване, на документната измама при приватизацията има по-голяма обществена опасност, отколкото при обществените поръчки, концесиите и други престъпления. Не мога да намеря разумен отговор на този въпрос", коментира Миков. Шефът на правния съвет в БСП Янаки Стоилов допълни, че предложението на ГЕРБ "противоречи на принципа на правовата държава и на европейското право и има намерение да отклони вниманието на хората от сегашните прояви на корупция". През уикенда Националният съвет на социалистите взе странното решение председателят на БСП Корнелия Нинова да стане съвносител на поправките, а депутатите от парламентарната група да гласуват против тях.
Остава неясна съдбата на мистериозния доклад за приватизационните сделки, анонсиран през октомври м.г. от премиера Боpиcов. Тогава той каза, че се готви цялостно да ревизира раздъpжавяването и че в акцията ще бъдат включени ДАНС и МВР. След това се чу за доклад, съдържащ нарушения при приватизационни сделки след 1994 г., който обаче не бе огласен публично. Според публикации в медии същият е бил пратен на прокуратурата за повдигане на обвинения. Миналата седмица главният прокурор Сотир Цацаров бе изслушан в парламента, но темата не бе засегната. Така не стана ясно колко обвинения, свързани с приватизацията, са повдигнати през годините и колко дела са прекратени поради изтичане на срока на давност.
Пълна мистерия е къде е докладът за приватизационните сделки, поръчан миналата година от премиера
У един "лоялен гражданин" е!