Предложението за съкращаване на 4 незаети щата във Върховния касационен съд (ВКС) нажежи до максимум страстите в съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) във вторник. След дълги дебати колегията отхвърли искането на председателя на съда Лозан Панов за съкращението. Той беше обвинен в популизъм, сиромахомилство и че противопоставя съдиите от различните нива.
Панов заподозря колегите си, че не искат да правят реформа. Каза им, че това намаляване не е "голяма драма" и намеси дори пенсионерите, на които ще бъдат дадени "40 лв. за Коледа". "Един върховен съдия получава около 6000 лв. Тези 4 бройки могат да бъдат трансформирани в 12 районни съдии или в 9 окръжни, където е необходимо. Или 9 съдии на окръжно ниво", пресметна Панов.
Той искаше гражданската колегия на върховния съд да бъде намалена с двама души, а наказателната и търговската - с по един. 200 върховни съдии са много за малка страна и тенденция делата да намаляват, посочи Панов.
Аргументите му бяха посрещнати на нож от членовете на колегията. "Шокирана съм от това, което чух. Направихте опит да принизите ВКС на една скъпоплатена безработица. Говорите за количество дела, но не и за качество. По този начин внесено предложението и с тази мотивация, аз ще гласувам "против", обърна се Боряна Димитрова към Панов. Той не й остана длъжен: "Очевидно защитавате тезата, че всеки иска да получава повече пари за по-малко работа."
И Красимир Шекерджиев, който също идва от върховния съд, нападна Панов. Обвини го, че решението за намаляването на щата не е съгласувано с върховните съдии и че не е вярно посоченото в мотивите, че въпросът е обсъден от пленума. "Да кажете, че ще съкратим бройки, за да ги дадем на други съдилища, е много красиво. Но няма искане да бъдат отворени в други съдилища."
"Ако се направи референдум дали да се плащат данъци, какъв ще е резултатът? Непопулярните мерки не се харесват. Това са мерки, които са навременни и необходими", заяви Панов.
"Наистина ли това казвате - че само искаме пари, а не си мърдаме пръста. Вие това ли мислите?", контрира Шекерджиев.
"Когато се повтаря години наред, че се искат пари, без да осъзнаем, че трябва да направим нещо, точно това имах предвид", отговори му Панов. Това накара Даниела Марчева да го обвини в "неоправдан популизъм и сиромахомилство".
НЕДОРАЗУМЕНИЕ
Няма проблем с публикуването на съдебните актове в интернет. Това излезе от обясненията на членовете на комисията "Професионална квалификация и информационни технологии" към ВСС по темата. Както "Сега" писа, на 1 ноември комисията спусна "окръжно" до всички съдилища да не публикуват в онлайн регистрите ефективните присъди, преди прокуратурата да се задейства по изпълнението им. След скандала комисията се поправи, че става дума само за окончателните присъди. Боряна Димитрова, член на комисията, обясни на колегите си, че указанията са били "технологични". "Вярно, получиха се неточности. Но внесохме изменение и към днешна дата всичко работи както трябва", допълни тя. Панов възрази срещу подхода на комисията и поиска дискусия по темата. В крайна сметка колегията на ВСС остави на комисията да прецени дали да промени решението си. Становището на мнозинството е, че не трябва да се публикуват веднага единствено окончателните съдебни актове за ефективни присъди, пробация и лишаване от права.
ПРИЗНАНИЕ
Георги Колев си тръгва от председателския пост във Върховния административен съд (ВАС) със златен почетен знак, реши съдийската колегия. Против гласува само Атанаска Дишева, която преди беше съдия във ВАС. Дишева обясни, че Колев е наложил авторитарен модел на управление, че е размествал хора без никаква обосновка, че е командировал съдии в разрез с правилата, че фаворизирал определени съдии и игнорирал други. Този знак се дава за изключителност, за отстояване на независимостта на съда и авторитета му, посочи Дишева. Почетният знак ще бъде връчен на Колев в сряда на церемонията по встъпването в длъжност на новия председател Георги Чолаков. Колев остава съдия във ВАС.
"Наистина ли това казвате - че само искаме пари, а не си мърдаме пръста. Вие това ли мислите?"
Очевадно е.