Надзирателите и Охранителна полиция във Варна също протестираха за по-високи заплати и срещу лошите битови условия, в които работят. |
Протести ще има и в сряда, както и в дните, в които в София ще бъдат правосъдните министри на страните от ЕС, обясни пред БНР Ивайло Григоров, председател на Синдиката на служителите в затворите. "Всичко, което не нарушава българското законодателство, ще го употребим, за да получим най-накрая справедливост и да бъдем изравнени с всички останали в сектор "Сигурност", каза той, цитиран от БНР.
"Сам човек срещу 100 лишени от свобода - вътре има убийци, изнасилвачи, всякакви хора, от които не знаеш какво можеш да очакваш във всеки един момент. Обстановката в затвора се мени за 5 секунди", разказа Кристиян Маджов.
"Надзирател с 12 години стаж - 860 лв. Условията след ремонта на затвора са по-добри за затворниците, за нас - не - дървеници, болести - това всичко вкъщи отива. Условията в килиите сега са по-добри - най-малкото дограма, парно. Ние трябва да се топлим с печки от 75-а година, ремонтираме си ги ние, за да можем да се стоплим. Няма и дрехи", разказаха надзиратели от Варна.
От Съюза на съдиите разпространиха писмо, че подкрепят исканията на надзирателите и охранителите.
СТАЧКА
Министерството на правосъдието съобщи, че е решило проблема с гладните стачки на затворници в Софийския затвор. Там няколко лишени от свобода отказвали да си получават порциона, защото не работела лавката, обясниха от министерството. Проблемът бил технически, лавката вече работела. През последните дни имаше протести и на близки на затворници заради условията и отношението в затворите. Не е известно има ли решение и на този проблем.