Шефът на антикорупционната комисия (в средата) смята, че няма проблем комисията да си рови в имуществото на гражданите, колкото си иска. |
Аргументите на съдията възпроизвеждат тезите на Василев, възмущава се Георгиев в интервю за сайта "Правен свят", който симпатизира на прокуратурата и управляващите. Георгиев е сърдит и защото искът срещу Василев е внесен преди 2 години, а съдът пита Люксембург едва сега. Процесът по гражданския иск на комисията за конфискация беше образуван в СГС през март 2016 г. Ответници са Василев, съпругата му и дъщеря им, както и 24 фирми. Искът е за 2.2 млрд. лв.
"Дано не станем свидетели на лавинообразно спиране на дела, защото за съжаление това би довело до обективна пречка да отнемем тези 3 млрд. лв., за които сме внесли искане", казва той. И прогнозира, че на Люксембург ще му отнеме около 2 години да се произнесе по въпросите на градския съд.
Върховни съдии, с които "Сега" разговаря, са категорични, че питането на градския съд не е повод да бъдат спирани други дела за конфискация, които висят пред долните две инстанции. Процесите обаче трябва да спрат, когато стигнат до върховно ниво.
Въпросите, повдигнати от СГС, са сходни с предмета на тълкувателно дело, което Върховният касационен съд разглежда от няколко месеца. През декември данните на комисията сочеха, че пред съдилищата висят 19 граждански дела за конфискация на имущество на обща стойност 25 564 241 лв., по които срещу ответниците вече няма наказателно разследване, нито обвинения. Сега вероятно ВКС ще изчака Люксембург, чието тълкуване ще има силата на закон.
СПЪНКА
Преди 2 седмици Георгиев се оплака от решение на ВКС. То гласяло, че сроковете за проверките на комисията са задължителни - т.е. нарушат ли ги, проверката няма стойност и не може да се води дело за конфискация. Досега съдилищата приемали обратното. Става дума за решение на ВКС от ноември 2009 г., с което е отменена конфискация на два апартамента, а КОНПИ е осъдена да плати 32 667 лв. съдебни разноски, установи "Сега". Комисията е внесла иск за конфискация едва през януари 2014 г. Съдът приема, че е имала 10-месечен срок за това, който е изтекъл през април 2007 г. Според Георгиев няма проблем комисията да си проверява колкото дълго иска, а гражданите не страдали от проверките й, тъй като дори не би трябвало да знаят, че по имуществото им се рови.