Джон Арчибалд е дългогодишен критик на зависимостите между политици и представители на съдебната и изпълнителната власт. |
На тазгодишното раздаване на най-престижните американски отличия за журналистика (които се дават от 1917 г.) беше даден ясен знак, че няма да отстъпи от кредото на своя патрон Джоузеф Пулицър: "Публичност, публичност, публичност - това е най-великият морален фактор и сила в нашия публичен живот."
Освен че награди сериозни разследвания и репортажи, журито изпрати послание на обществото, че
критиката на силните във властта е основно задължение на журналистите
Расизъм, дискриминация, злоупотреба с власт, наркотици, сексуално насилие, смърт са темите в отличените материали. Дори наградите за художествена литература и документалистика бяха дадени на теми за аутсайдери - неуспял писател и хора с увреждания.
Новият свеж повей на наградите се дължи на новия им администратор Дана Канеди - дългогодишен отговорен редактор в "Ню Йорк таймс". Миналата есен тя бе избрана на мястото на 70-годишния Майкъл Прайд. През 2001 г. самата Канеди спечели "Пулицър" с поредица от статии за расовите проблеми в САЩ. С няколко свои решения новият организатор отправи силни послания към обществото, коментира "Колумбия джърнализм ревю". Канеди заяви, че под нейно ръководство в "Пулицър" трябва да звучат нови и различни гласове, без да се отстъпва от традициите и основните принципи на журналистиката.
И наистина е така. В категория "Коментар" наградата бе присъдена на Джон Арчибалд от "Алабама медия груп", който от години критикува обвързаностите и зависимостите между политици в щата и представители на изпълнителната и съдебната власт. Материалите на Арчибалд съвпаднаха с предизборната кампания за Сената на бившия съдия от Върховния съд Рой Мур, подкрепен от президента Доналд Тръмп, и със загубата му от демократа Дъг Джоунс. В деня на вота м.г. Арчибалд призова читателите да помислят внимателно, преди да отидат да гласуват, защото от действията им има последствия. По време на церемонията Дана Канеди нарече коментарите на Арчибалд "лирични и в същото време смели, написани за Алабама, но
с национален резонанс в разследването на корумпирани политици
и в защитата на правата на жените". Журналистът от Алабама спечели "Пулицър" в спор със Стив Лопез от "Лос Анджелис таймс", чиито коментари описваха как нарастващите разходи на домакинствата в Калифорния се превръщат в сериозен проблем за щата, и с Йелани Коб от "Ню Йоркър", чиито разработки бяха за расовите различия.
За публикациите си относно съдия Мур "Пулицър" взе и вестник "Вашингтон пост". В една от най-престижните категории - "Разследващ репортаж", той бе отличен за разкритията си за неговото минало. Ставаше дума за разказите на жени, които в миналото са били обект на сексуално посегателство от страна на днес 71-годишния Мур.
Наградата за "Местен репортаж" отиде при вестник "Синсинати инкуайър" за репортажа "Седем дни на хероин". В създаването му са участвали 60 щатни репортери и фотографи на медията, както и специално наети оператори. Миналата година разработката излезе в хартиеното тяло на "Синсинати инкуайър" като 20-странично неделно приложение. Успоредно с това на сайта се появи видеоверсия, наподобяваща документален филм. Преплитането между печатни и видеоелементи впечатли журито, което предпочете статията пред материалите на "Чикаго трибюн" и "Про публика Илинойс".
"Седем дни на хероин" разказва за ужасната и разрастваща се епидемия от употребата на различни видове наркотици в Синсинати. Екипът описва историята на десетки семейства, чиято съдба е разрушена, като са публикувани и множества видеа.
Журналистите записват обаждания на 911 на хора, чиито близки умират
пред очите им. Пътуват с медицинските екипи до адреси, от които са подадени сигнали за помощ. Репортерите се возят заедно с полицията до местата, където се събират наркомани и се търгува с дрога. Вестникът публикува ежедневна статистика за броя на хората, потърсили помощ, включително и на починалите. Разказва се и за бебета, които са родени с увреждания.
Журналисти от "Ню Йорк Таймс" и списание "Ню Йоркър" получиха премията в категория "Служба на обществото" за отразяването на аферата "Уайнстийн". Сред отличените за работата си по нея бе и Ронан Фароу, син на актрисата Мия Фароу и Уди Алън, който е журналист в "Ню Йоркър".
"Пулицър" взе и съвместната разработка на "Дъ Аризона републик" и "Ю Ес Ей тудей нетуърк" за намерението на Доналд Тръмп да построи стена по границата с Мексико. В този репортаж има сериозна симбиоза между видео и текст. Включени са и подкастове, виртуална реалност и т.н. Репортерите на двете издания работили в продължение на девет месеца в погранични райони и разговаряли с много хора, включително и с всички членове на Сената. В крайна сметка материалът подлага на сериозно съмнение смисъла от изграждането стена с дължина 2000 км, чиято цена все още никой не може да определи с точност.
"Ню Йорк таймс" и "Вашингтон пост" бяха отличени в категория "Публикации с национално значение" за серия от статии за възможни контакти между хора от предизборния екип на Тръмп и руски представители.
ПРОБИВ
Сега за първи път в историята призът за музика бе присъден не на джазмен или на изпълнител на класическа музика, а на рапър. Чернокожият Кендрик Ламар бе отличен за 14-ия си албум Damn. За разлика от други хип-хоп певци и продуценти, които странят от политиката и залагат само на шоуто, парчетата на Ламар са силно обществено ангажирани. Негови песни вече се смятат за химни на движенията на цветнокожите в Америка, като според CNN ефектът от песните му е сравним с този на Mississippi Goddam на Нина Симон в борбата за граждански права. Коментарът на телевизията е, че решението на организационния комитет да връчи отличието на Ламар е "пръст в окото на президента Доналд Тръмп". Кенеди покани за специални гости на събитието девет чернокожи момичета, на които предстои да се дипломират в журналистическо училище в нюйоркския кв. "Куинс". Тяхното вълнение от срещата с идола им и думите за чувството да бъдат на сцената на "Пулицър" разчувстваха залата.