На Европейската младежка конференция, организирана от българското европредседателство на ЕС в София от 17 до 19 април, младежи и политици се срещнаха, за да обсъдят как да се подобри животът на младите европейци. Това е най-важното събитие от шестия цикъл на Структурния диалог с младите хора. На тези младежки конференции, които се провеждат при всяко европредседателство, избрани млади хора заедно с представители на националните правителства и на ЕК обсъждат въпроси, свързани с младежта, и изготвят заключения, които след това се внасят в Съвета на министрите - начин да се гарантира, че младите хора могат да участват във формирането на политиките, засягащи живота им.
"Бъдещето на младите хора в Европа е един от приоритетите на българското председателство на Съвета на ЕС", пише на официалния сайт на председателството. Но според Луис Алварадо, който е председател на Европейския младежки форум, случилото се в София "беше далеч от тази реалност, унищожавайки работата на поколенията преди нас и без да се обръща внимание на младите хора". "Тази конференция беше пример за това какво не е младежкото участие. Европа е глобален пример и вдъхновение за останалата част от света за това какво е възможно, що се отнася до овластяването на младите хора. Постигнахме го трудно. А тази конференция подкопа и постави в опасност всичко това", казва Алварадо. "Нямаше никакви младежки и избрани европейски представители в нито един от панелите на дебата по време на конференцията... По този начин ли разбират борбата за овластяване на младите хора?", пита той. От Европейския младежки форум казват, че на конференцията е имало "много официални лица от ООН", които, "разбира се, винаги са добре дошли за междуинституционалната координация", но според Алварадо "те не участват в Структурния диалог, политиките на ЕС по отношение на младежта" и обсъжданата в момента нова стратегия на ЕС за младежта и в преговорите за бюджета на програмата "Еразъм +".
Луис Алварадо също така цитира държавни представители от други страни членки, според които присъствието на ООН не е уместно на конференция на ЕС и че правителства, учени и младежки лидери са разочаровани от българското председателство на ЕС. Той посочва проблеми в организацията на конференцията и твърди, че българското председателство е искало да промени всеки процес, който е бил използван при подобни събития, провеждани в миналото. "Целта на тези конференции е да се подпомогнат младежки групи в неравностойно положение. Основен инструмент за постигането на това е да се гарантира, че те не трябва да плащат от собствения си джоб, за да участват", допълни той. Алварадо обяснява, че за първи път в историята на този процес младите хора е трябвало сами да си купуват билети - в миналото това е било правено от националните правителства, тъй като тези разходи се покриват от фондовете на ЕК. На всеки шест месеца ЕК осигурява на държавата домакин средства за организирането на младежките конференции. "Защо този път беше различно? Имаше млади хора, които едва си позволиха билета... Това е практическа подробност, но показва колко "сериозно" се приемат младите хора", допълни той.
Безплатен алкохол, полуголи жени
Алварадо се оплаква, че по време на конференцията е бил предлаган безплатен твърд алкохол и че заради питиетата някои от делегатите не са били в състояние да участват в работната сесия на следващата сутрин. По-шокиращо обаче е било, че въпреки дебата, посветен на равенството между половете и овластяването на младите жени, вечерта се състояло парти, на което "полуголи" жени са танцували по масите. Той определя това като "неприемливо" и "ясен знак за патриархалните стереотипи, които се поощряват в нашия съюз". Това смутило много младежки лидери и правителствени представители. "Възмутително е, че публичните средства на ЕС се харчат по този начин. Това не е ЕС, за който се борят младите хора, които представлявам", смята той.
Еврокомисарят, отговарящ за младежта, беше много зает
Председателят на Европейския младежки форум също така отбелязва, че еврокомисарят, отговарящ за образованието, културата, младежта и спорта, Тибор Наврачич си тръгнал след края на речта си, без да изслуша препоръките на младите хора. "Очаквахме, че той ще вземе под внимание препоръките ни относно разработваната стратегия за младежта на ЕС. Комисар Наврачич трябва да разбере, че младите хора в Европа очакват много повече от него. Очакваме новите цели на ЕС за младежта да бъдат отразени в следващата Стратегия на ЕС за младежта. Той трябва да бъде амбициозен и да предложи увеличаване на бюджетните инструменти по програмата "Еразъм +", както поискахме по време на кампанията ни "Еразъм x 10". Тъжно е, че държавите членки са по-амбициозни от институциите на ЕС, когато става дума за увеличаване на бюджета на най-успешната програма на ЕС в историята". Алварадо отбелязва, че младите хора са били разочаровани от премиера Бойко Борисов, който според тях в речта си ги призовал да не забравят първия си природен дълг да се възпроизвеждат и дал за пример германски министър, който има 7 деца. Алварадо разказва, че след конференцията български правителствени служители са злословили срещу младите хора в социалните медии, които са се "осмелили" да критикуват организацията на конференцията. "Те осъзнаха грешката си и започнаха да трият постовете си", допълва той. Потърсен за коментар от "ЮрАктив", Райчо Райчев, зам.-председател на Българския младежки съвет, потвърди думите на Алварадо за липсата на младежко участие в панелите и добави, че е имало дебати без никакво взаимодействие между участниците. Той също се оплака, че проблемът със самолетните билети е затруднил достъпа на някои участници.
Аплодисменти за Борисов
"Много е важно да подчертаем, че министерството принуди доброволците да станат и да ръкопляскат след речта на премиера, а освен това предварително бяха раздадени въпроси на някои от участниците за гражданския диалог с комисаря", каза Райчев. Той отбеляза, че Българският младежки съвет се сблъсква със същото отношение от страна на правителството в ежедневната си работа. Българското Министерство на младежта и спорта не им позволило да участват в планирането, съвместното управление и оценката по време на председателството. "Глухи хора участваха в събитието, но през цялото време не им бе предоставена достъпна и приобщаваща среда. Докато течеше процесът на одобрение на решенията до 03.00 часа сутринта и представителите на Естония и Австрия работеха усилено, представителите на министерството бяха на партито в клуб с танцьори. Мога да кажа, че министерството е намерило добър начин да популяризира младежката цел за равенство между половете", каза с ирония той.
Позицията на българското правителство
"ЮрАктив" се свърза с постоянното представителство на България в ЕС за коментар. За отсъствието на млади хора в панелите говорителят Елица Златева подчерта, че Европейските младежки цели, които са основният резултат от конференцията, са били изготвени от 11 работни групи, състоящи се от млади хора и представители на държавните власти, отговарящи за младежките политики в ЕС, Западните Балкани и страните от източното партньорство. "Председателят на Националния младежки форум на България и председателят на Европейския младежки форум активно участваха в целия процес", добави тя. "В първия ден на конференцията младежки представител бе включен като участник на най-високо ниво в дискусионния панел заедно с представители на ЕК, Министерството на младежта и спорта и ООН", допълва Златева. Относно самолетните билети тя коментира, че няма задължителна процедура, която да трябва да се спазва. "За да даде по-голяма гъвкавост на младите делегати, председателството реши да следва модела на възстановяването на похарчените пари", обясни Златева.
"Извън строгия формат на ЕС"
Българското председателство създаде "амбициозен дневен ред" в сферата на младежта и реши да обърне специално внимание на междусекторни въпроси, свързани приоритета "Младежта и светът" в Европейската стратегия за младежта", каза тя. "В съответствие с Резолюция 2250 на Съвета за сигурност на ООН един от елементите, които ще бъдат включени в проектозаключенията на Съвета по въпросите на младежта, ще бъде свързан с ролята на младите хора за изграждането на хармонично и мирно общество в Европа. С оглед на тази цел Работната група "Младеж" в Съвета на ЕС създаде уникално междусекторно партньорство с работната група на Съвета на ООН и инициативата беше силно приветствана". Младите участници в конференцията "подозират", че зад фокуса на ООН се крият лични мотиви. "Структурираният диалог е положителен и силен инструмент младите хора да участват при изготвянето на политиките на равнище ЕС. Въпреки че е далеч от съвършенство и се нуждае от реформа, това е уникално и трябва да бъде защитаван от държавните служители, които се опитват да го използват за лична изгода, като подкопават усилията на цялото поколение ", коментира Луис Алварадо.
|
|