:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 222
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Проблемът не е в заплатите на депутатите

Ще ги уважаваме не ако са бедни като нас, а когато чувстваме, че те зависят от нас, не ние от тях, че те изразяват волята ни, не ние тяхната
Ивайло Дичев
Предложението на БСП за намаляване и замразяване на депутатските заплати е, разбира се, популистки евъргрийн, пуснат в обращение поради липса на други теми. Интересното обаче е защо той винаги е така ефикасен. Да, има сериозен проблем - и той ми се струва много по-дълбок от възмущението пред забогатели на наш гръб управници.

На една страна имаме парите, които се изчисляват на база на средната заплата (доколкото знам, се умножава по три). На друга са привилегиите, срещу които се гневяхме още преди десетилетия: лекуването в правителствена болница, 70-дневните ваканции, луксозните автомобили, назначаването на близки и роднини за сътрудници. С една дума - "депутатските кюфтета". На трета - това са партийните субсидии, за намаляването на които гражданите се изказаха масово на референдум. Но не само БСП, а и всички попаднали в парламента бързат да забравят тази тема.



За и против



Материалното състояние на властта има двойствен смисъл. От една страна, е аргументът: Самозабравиха се, тия живеят на друга планета. От друга: гледай го този, един свестен костюм не може да си ушие, а ще ме представлява пред други народи. Тоест, много богат управник е обидно, много беден - срамно.

Може би е най-добре депутатите изобщо да нямат заплати и да ходят в парламента единствено от идеални съображения. Това обаче значи, че там ще има класов подбор. Неслучайно едно от първите искания на чартистите в Англия през XIX век е народните представители да имат заплати, за да може в парламента да попадат и работници, които нямат други доходи освен заплатата си.

Темата за сътрудниците също е сложна - няма как да принудим законодателите да правят обществени поръчки за хората, които ще ги съветват. Ако назначават братовчеди, това, разбира се, е срамно и трябва да се припомни на следващите избори. Пред тази заплаха самите партии ще полагат усилия това да не се случва.

За големите отпуски също ще се намери аргумент. Ако се предположи, че депутатът наистина е съвестен в работата си, трябва да се знае, че голяма част от нея се върши извън залата: народният представител трябва да чете документи, да обсъжда партийни позиции, да проучва проблеми в избирателния си район. От тази гледна точка времето за пререкания в залата е най-малкото усилие, което очакваме от тези хора.

Дори в омразните привилегии има определен смисъл. Чуха се гласове, че ако избраниците ходят да се лекуват по общия ред в болниците за народа, това ще им даде повече представа за болежките на обикновените хора. Ако се возят в трамвай, ако нямат охрана, ако ходят на пазар, ако почиват в народни курорти... Вероятно това е важен опит, какъвто започва да липсва на онези с по 3-4 мандата. Но погледнете нещата от другата страна: попада депутатът на някаква опашка - едни го ругаят, други опитват да си уредят нещо, трети си правят селфи с него.



Истинският проблем



Проблемът, според мен, е другаде: българските граждани не се разпознават в онези, които ги представляват. Каква точно е мярката, при която избраникът хем е един от нас, хем се възприема като най-добрия от всички нас?

Не заплатата от 3000 и кусур лева създава разрива, а подозрението за едни други доходи. И именно тяхното разкриване ще бъде избегнато с шумното намаляване на официалните. Зад проблема с отпуските също се крие едно друго недоволство: не разбираме какво точно правят тези хора, защото никой не ги задължава да ни дават отчет. Чуваме за колоритни случаи на едър депутат, който не стъпва в парламента. Чуваме за друг, който пък никога не е взимал думата. И до нула да сведат отпуските, единият пак няма да идва, а другият пак няма да се изказва, нали така?

Хората очакват друго: депутатите да отговарят пред тях не само на избори, но и във всеки един момент от мандата. Приемете, че тази нагласа идва от интерактивността, на която ни свикнаха дигиталните комуникации. Искат да имат някакъв лост за отзоваването им в случай на недоволство. Впрочем популярността на г-н Борисов се дължи именно на това, че дори без да е задължен от закона, реагира на граждански искания до степен да гони депутати. Популизъм ли е това? Ами дайте да го направим закон, така че подобно действие да не е популистко следване на обществени настроения, да има регламент и постоянство.

Гражданите имат чувството, че промъкнеш ли се веднъж във властта, едва ли не преставаш да отговаряш за тях. Абонираш се за властта и живееш с привилегиите завинаги, както навремето номенклатурата. Самият доход на избраника започва да не изглежда толкова внушителен, ако си представим, че ще го взима за четири или максимум осем години, и то след жестока изборна борба с неясен изход. Ако обаче депутатстването стане сигурна професия до живот, нещата изглеждат други.

Най-важното е да се върне уважението към парламента, а пътят към това е обвързването на депутатите с волята на гражданите. Но не чрез придърпването им надолу към някакъв народен стандарт на живот. Ще ги уважаваме, не ако са бедни като нас, а когато чувстваме, че те зависят от нас, не ние от тях, че те изразяват волята ни, не ние тяхната. (Със съкращения)

7
1689
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
23 Април 2018 20:58
Ще ги уважаваме не ако са бедни като нас, а когато чувстваме, че те зависят от нас, не ние от тях, че те изразяват волята ни, не ние тяхната


Горното ще се реализира на 100 % ако гражданите, имащи правото (двойното) по Чл. 42 на Конституцията, принудят сегашните 240 индивида в НС, по мирен начин ги принудят (а както арменците вчера показаха мирният начин включва и ВОЙНИЦИ В ПЪРВИТЕ РЕДИЦИ!) да сторят ПРЕДИ предстоящите парламентарни избори (без значение редовни или предсрочни ще са те) следното:
А.
облекат в законови норми трите ДА на трите референдумни въпроса, дадени от 2.5 милиона граждани на 6.11. 2016-та;
Б.
приемат законови текстове, според които броенето на гласовете ЗА даден кандидат ПРЕСТАНЕ да се прави на ниво СИК (СИК-броенето е равнозначно на "Бай Ганьо прави избори" и то се прави на ниво РИК, под прожектори и видеозапис, бавно и скрупульозно;
В.
приемат законови текстове, които задължават избраникът, веднъж заклел се, на всеки 3 месеца, да се отчита ПРЯКО и ПУБЛИЧНО (прави се и видеозапис) пред избирателите си, като логистиката (като разход) се поема от бюджета на НС) и, накрая,
Г.
облекат в законов текст правото на избирателите след първите 12 месеца да могат с подписка (25% от гласовете, с които е влязъл в НС) да ИЗХВЪРЛЯТ от НС своя избраник, оказал се негоден да изпълнява предизборните си обещания

Наред с горното 4 неща ще трябва и в първата алинея на Чл. 42 сегашните 240 в НС да вкарат, след думите "имат правото", още 2 думички, един съюз и едно съществително. Съюзът е "и", а съществителното е "задължение"!
24 Април 2018 08:04
Кой е луд да чете лъжците от Дойче Веле?
24 Април 2018 08:24
Дойчевелевска елементарна, наивно-неумна, продажна пропаганда...Освенпрофесионализъм в оня смисъл на думата...
----------
Блогът на Генек
24 Април 2018 10:03
Проблемът не е в заплатите на депутатите


Да, проблемът е в това, че с три средни заплати успяват да купят неща, които техните избиратели не могат да купят и с 30. Значи изобщо не им трябват заплати.
24 Април 2018 11:01
Проблемът е и, че законите които приемат са нефелни, и дори не ги пишат те. Какво всъщност правят. Ако редови гражданин не се справя с работата си, просто го изхвърлят от работа( стига да не е от хранените хора на управляващите в администрацията)
24 Април 2018 11:12
(Със съкращения)

Оценяваме!
24 Април 2018 22:21
Чакаме и нещо от "Свободна Европа" и "Гласът на Америка". А гологани от "Америка за България"...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД