:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,646,791
Активни 229
Страници 17,201
За един ден 1,302,066

Съдебният инспекторат ще може да рови в банкови сметки

Ако магистратите не са съгласни, ще се иска разрешение от съда
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Поправките са по поръчка на главния инспектор Теодора Точкова.
Инспекторатът към Висшия съдебен съвет ще има достъп до банковите тайни на магистратите, без да се налага да търси съдебно разрешение за това. Прекият достъп ще се ползва за магистратите, за които се установят несъответствия в имуществените декларации.

Чрез информационната система на БНБ инспекторите ще получават данни за номерата на банковите сметки, техните титуляри и упълномощените да се разпореждат, както и за наемателите на сейфове в банки и техните пълномощници. Този достъп обаче ще става само след изричното съгласие на проверявания магистрат. Ако някой съдия, прокурор или следовател не даде съгласие, тогава инспекторатът ще трябва да мине по съдебната процедура по даване на разрешение за разкриване на банкова тайна.

Това предвиждат промените в Закона за съдебната власт, приети вчера от парламента на първо четене. "За" корекциите на закона гласуваха 96 народни представители, двама бяха "против", а 41 се въздържаха. Тези промени бяха направени по искане на главния инспектор Теодора Точкова.

Въздържалите се са от БСП. Позицията им обясни Тодор Бойчев. Той попита дали с даването на съгласие от страна на магистратите за разкриването на банковата тайна не се изземват функции на районния съд.

На първо четене мина и промяна в закона, с която срокът за проверката на имуществените декларации на магистратите се удължава от три на шест месеца, отново както поиска Точкова. От инспектората се оплакват, че трябва да проверяват 4199 магистрати и членовете на семействата им, при това без специален софтуер, за разлика от Сметната палата.

Районни съдии разказват, че отказите да бъде разкрита банкова тайна по исканията на инспекторите водят до напрежение и от инспектората си позволяват да звънят по телефона на съдии и да им търсят сметка за отхвърлените заявления. Сметната палата, която преди проверяваше имотните декларации на магистратите, няма пряк достъп до банкова тайна.



НОВО 20

Наскоро Точкова поиска още законодателни промени - при проверките на магистрати за почтеност, конфликт на интереси и за уронване престижа на съдебната власт инспекторатът да може да ползва услугите на прокуратурата за събиране на доказателства по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, които след това да бъдат присъединени по преписките на инспектората. От началото на м.г., откогато инспекторатът прави тези проверки, са открити едва 4 случая на дисциплинарни нарушения. Малкият брой се дължи на лошия закон, смятат от инспектората.
1
2340
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
03 Май 2018 20:34
В оШфорни сметки и в Ливански и Саудитски банки ще могат ли ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД