Общинско жилище в потресаващо състояние - без прозорци, врати, мивки, тоалетна и изгоряла дограма в жк "Люлин" 5 остави повторно жена без покрив. Хронично болната Диана Павлова, която преживява с пенсия под 200 лв. и не може да излезе на свободен наем, предпочете да остане без покрив, отколкото да живее сред руините на общинския имот. От районната администрация обаче прехвърлиха вината на частните собственици на жилища в блока, тъй като не са се погрижили да спрат достъпа на външни лица във входа.
Диана Павлова остава без дом през 2010 г., тогава решава да продаде жилището си, но става жертва на имотна измама. През 2013 г. се картотекира като крайно нуждаеща се в "Жилищно настаняване" в район "Люлин", а през това време живее в домовете на възрастните и децата, които гледа срещу минимално заплащане. Пред Bulgaria ON AIR жената разказва, че старецът, за когото последно се грижела, починал, а тя заживяла като клошар. Затова се обърнала към началника на "Жилищно настаняване" Миглена Василева с молба за помощ.
През април от общината й се обадили, че на следващия ден ще й предоставят жилище от фонда си, като я предупредили, че апартаментът има нужда от лек ремонт. Дали й адреса на блока на хвърчащо листче. Диана обаче се хванала за главата като видяла апартамента. От съседи разбрала, че при пожар в него изгоряла възрастна жена, после жилището заприличало на разграден двор. От общината сложили метална решетка, едва след като случаят скандализира първо социалните мрежи.
Диана разказва, че от районната администрация я накарали да се откаже писмено от предложението им за настаняване. Според нея това е практика, тъй като при два отказа човек губи право на жилище в следващите десет години. Чакането за социално общинско жилище е между 5 и 10 години, а понякога и повече, а експресните настанявания стават най-вече с рушвет, показа разследване на Би Ти Ви в края на 2017 г. Тъй като общините нямат пари за ремонти на стария жилищен фонд, той е в окаяно състояние. В същото време броят на жилищата с ниски наеми намаляват, тъй като много от настанените в тях след петата година ги изкупуват по данъчна оценка.
ОПРАВДАНИЕ
От отдел "Жилищно настаняване" в район "Люлин" коментираха, че наемателите на жилищния им фонд са 2500, а служителите им, които отговорят за имотите, са само четири. Затова и разчитали собствениците на частни имоти в блока да обезопасяват входа.
|
|