Ядрена енергетика, пчеларство и бубарство, каменоделство, говедовъдство, металургия на цветните метали, полиграфия и спедиция - това са част от 29-те специалности от професии, които кабинетът планира да обяви за защитени. Това предвижда проект на правителствено постановление. За въпросните специалности гимназиите ще получават допълнителни средства от новата учебна 2018/19 г., ако учениците, които ги изучават, са под 18 в паралелка.
Според проекта защитените от държавата специалности от професии на областно ниво трябва да отговарят едновременно на две условия. Те следва да са уникални "по териториален признак", т.е. обучението по тях да се осъществява в не повече от 4 държавни и/или общински училища, намиращи се е различни области у нас, както и уникални "по съдържателен признак" - обучението по тях да е специфично. Освен това е задължително наличието на училища, в които са осигурени материална база и квалифицирани обучаващи за въпросното професионално обучение. Сред защитените специалности преобладаващи са в областта на техниката, строителството, селското стопанство. Паралелка по защитена специалност ще се сформира при минимум 9 ученици. Тя ще може да получава допълнително финансиране, когато броят на учениците е по-малък от 18 души. В подобни случаи допълнителните средства ще се осигуряват за целия срок на обучението.
ДЕФИЦИТ
Проектопостановлението определя и 54 специалности, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда в следващите 5 г. Сред тях са пътностроителна, подемно-транспортна и автотранспортна техника, помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца и др. Тук паралелки ще могат да се сформират при поне 12 ученици, като допълнителното финансиране ще е в размер на 15% от стандарта за паралелка (9350 лв.) и 15 на сто от стандарта за ученик в паралелка за професионална подготовка.
|
|