:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,644,787
Активни 182
Страници 15,197
За един ден 1,302,066

Ще се отрази ли на ЕС смяната на властта в Испания и Италия?

Новото правителство в Рим е непредвидимо, а социалистите в Мадрид вероятно ще продължат политиката на консерваторите
 
За по-малко от 24 часа две от петте най-големи държави-членки на ЕС се сдобиха с нови министър-председатели. Ще промени ли италианско-испанското дуо баланса в ЕС? На 31 май в Италия "Движение 5 звезди" и крайнодясната партия "Лига" се договориха с президента Серджо Матарела за съставянето на правителство, оглавявано от Джузепе Конте. Ден по-късно в Испания дясноцентристкият премиер Мариано Рахой беше свален от власт с вот на недоверие, гласуван от парламента, и начело на страната застана лидерът на Социалистическата партия Педро Санчес. На пръв поглед изглежда, че двете държави поемат по различни пътища, но първите действия на новите управленци са почти еднакви.
След като в продължение на седмица финансовите пазари бяха на ръба на паниката заради създалата се несигурност, обявяването на евроскептичното правителство в Рим беше приветствано с облекчение. Напрежението също така намаля и върху испанските облигации, когато умереният социалдемократ Санчес наследи Рахой. ЕК, която беше разтревожена от възможността Италия - една от страните, основателки на ЕС - да се обърне срещу ЕС, изрази "пълна увереност", че новата власт в Рим ще си сътрудничи с Брюксел, и "подкрепи централната роля на Италия в общоевропейския проект". Почти същите думи бяха използвани и за Испания, като от ЕК обявиха, че имат "пълно доверие в правителството на Санчес".
Изпълнителният орган на ЕС, както и другите 27 страни членки обаче ще трябва да почакат поне до следващия Европейски съвет, който е в края на юни, за да разберат до какво ще доведат правителствените промени. Лидерът на Италия Конте е новак в политиката. Двете истински сили в кабинета му са Луиджи ди Майо от "Движение 5 звезди" и Матео Салвини от "Лига", но и те нямат управленски опит. В Мадрид Санчес също ще открива какви възможности му дава новият пост и ще се опита да ръководи страната без стабилно мнозинство.
Санчес обещава да изпълнява бюджета, изготвен от Рахой - следвайки фискалната линия, описана от ЕС, - но остава несигурността за истинските намерения на италианския кабинет. "Не очаквам това правителство да предприеме драстична промяна по основните въпроси", споделя Алберто Алемано, който е преподавател по европейско право в Париж. Той отбелязва, че след като Матарела отхвърли първото му предложено правителство, то новият кабинет "не е изцяло политически". Според него "това е технократско-политическо правителство, за да укроти призивите за промяна и да гарантира спазването на задълженията по договорите на ЕС".
Политическият анализатор Тереса Коратела смята, че лидерът на "Лига" Салвини е "100% победител" от кризата, в която беше затънала страната, и ще бъде доминиращата сила в новия кабинет, а Ди Майо започва да губи позиции. "Въпреки това ще бъде сравнително трудно на Салвини да намери съюзници, тъй като е доста изолиран", заяви Коратела, която работи в римския офис на организацията ECFR. "Той бързо може да влезе в конфликт по въпроса за миграцията, която беше основна част от кампанията му", смята тя. "Салвини знае, че е в много добра позиция, за да бъде новият лидер на дясноцентристкия сектор в Италия, и може да изиграе картите си много внимателно". Според нея месец юни ще бъде много важен, за да се разбере как Италия може да повлияе на Европа. Анализаторката говори за предстоящата в Брюксел в края на юни среща на лидерите на страните от ЕС, на която премиерът Конте за първи път ще се срещне с колегите си от другите държави.
Другият новак на върха в ЕС, Санчес, вероятно ще има по-консенсусна роля. "Испания няма да създава толкова проблеми. Санчес просто ще се опита да покаже, че може да бъде лидер", смята Камино Мортера-Мартинес от Центъра за европейска реформа. Тя отбелязва, че новият испански лидер се възприема като служебен премиер, чиито приоритети ще бъдат да отмени някои от законите на Рахой за свободата на изразяване и социалните права, както и да улесни диалога с Каталуния, където също има нови управленци. По отношение на Европа "можем да очакваме приемственост. Народната партия на Рахой и Социалистическата партия на Санчес имат една и съща визия за това каква трябва да бъде ролята на Испания в Европа", допълва тя. "Европа не е неговият основен приоритет", казва Мортера-Мартинес. Докато италианската евроскептична коалиция може да се опита да блокира предприемането на действия за по-голяма евроинтеграция, то Санчес няма да може да повлияе на тези дебати. "Нито Италия, нито Испания ще се включат в дебатите между Макрон и Меркел или пък ще вземат нечия страна", смята Алемано. "Макрон ще е още по-сам, тъй като има подкрепата само на ЕК", допълва той. "И срещата на върха на ЕС в края на юни ясно ще покаже това".
1
1955
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
10 Юни 2018 10:16
лидерът на "Лига" Салвини е "100% победител" от кризата, в която беше затънала страната,

Победител от кризата ????
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД