:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,309,289
Активни 218
Страници 16,857
За един ден 1,302,066
Интервю

Сергей Станишев: Избори за парламент най-рано напролет

Хората не вярват във възможността да има друга политика, но БСП трябва да покаже, че има, защото това правителство е все по-вредно, казва лидерът на социалистите
Снимка: Александър Михайов
- Г-н Станишев, премиерът се засегна, като заявихте, че промените в кабинета целят укрепване на личната му власт. Това ли наистина е основната причина за рокадите?

- Това е една от причините, след като нямаше никакви аргументи кое налага да се смени точно един министър, а да не се смени друг, към когото също има много критики - Николай Василев например. Нямаше сериозни обяснения защо отстраненият от парламентарната група Пламен Панайотов стана вицепремиер със сериозния ресор европейска интеграция, която пронизва дейността на всяко ведомство, и фактически той ще бъде нещо като и. д. премиер. След като няма никакви рационални политически обяснения за промените, може да се стигне до извода, че причините са свързани с някакъв бегъл опит за следване на общественото мнение, от една страна. А от друга - целта е да се постигнат нова консолидация и баланс в мнозинството чрез даване на допълнителни позиции на тези, които досега бяха опозиция в НДСВ. И чрез компенсиране групата на юристите с допълнително положение в изпълнителната власт. Наред с това се предоставят два важни сектора на ДПС - хранително-вкусовата промишленост и туризмът, за което имаше отдавна настояване. Целта явно е да се гарантира стабилност на управлението. Но в обществен план няма да се постигнат резултатите, които цели премиерът, защото няма промяна в политиката. А именно политиката е причина за недоволството.

- Смятате ли, че е възможно да се постигне стабилност в управлението? ДПС и "Новото време" май дадоха последен шанс на премиера.

- Не, тъй като промените са козметични. Това са по-скоро размествания, които няма да решат проблемите, и отново ще възникне въпросът и за вътрешната опозиция, да не говорим за общественото мнение.

- А какви трябваше да са промените? Споменахте Николай Василев. Ако той бе махнат, пак ли щяха да са същите коментарите ви?

----------------------

- Проблемът не е в една или друга личност, а в политиката, която се прави. Проблемът е в ролята на премиера, който би трябвало да е генератор на политиката и да налага на всяко ведомство съответната политическа линия на правителството. А той не прави това. Премиерът трябваше да проведе консултации с парламентарните партии, с представители на бизнеса, на съсловните организации, за да види какви промени трябва да бъдат направени, за да се отговори на обществените очаквания. И след това да търси подходящите личности, които да реализират промените. Вместо това решенията бяха взети еднолично от премиера и бяха сведени не само на обществото и опозицията, но и на самото мнозинство.

------------------------

- Каква е оценката ви за 2-годишното управление на правителството?

- Не е много окуражителна. Казвам го със съжаление, защото ние не сме някаква деструктивна опозиция, която оплюва всичко. Не съм човек, който гледа злонамерено към правителството и който му желае провал. Но днес виждаме, че това управление е все по-малко способно да произвежда положителни промени. Основната характеристика на цялото управление на НДСВ е, че се говори за търсене на съгласие, за рационални решения в интерес на гражданите, а се прави точно обратното - управлението все повече се затваря в себе си, задълбочават се боричканията в кабинета. А опитът от прехода показва, че всяко управление, което се самоизолира, претърпява крах. През тези 2 години сме свидетели на безотговорно отношение към проблемите.

- И ще искате ли вот на недоверие?

- Няма смисъл да се внася самоцелно вот. Той е политически инструмент и може да има две цели. Едната е да се свали правителството веднага, а другата - да се предизвика обществен интерес към конкретен проблем в политиката на правителството. Видяхме, че в сравнение с последния вот подкрепата намалява.

-------------------

Всъщност гласуваните промени в кабинета бяха своеобразен вот на доверие към премиера. Дебатите бяха един вид оценка за това 2-годишно управление. А сега парламентът има да приема важни закони. Трябва да видим и дали ще има промяна в начина на функциониране на парламентарната група на НДСВ, на парламента. Така че една от двете цели на вота може да бъде осъществена най-рано през есента. Личното ми мнение е, че не бива да има вот на недоверие преди местните избори.

-------------------

- Защо?

- Не изключвам възможността да се внесе вотът през септември, нито вероятността да се появят конкретни поводи, които да го предизвикат. Но смятам, че предизборната ситуация не е най-уместният момент да се внасят вотове на недоверие. Така или иначе най-големия вот ще направят гражданите в края на октомври.

- Но вие казахте, че няма смисъл от продължаване мандата на този парламент. Таня Дончева пък заговори за споразумение между партиите за предсрочни избори.

- Предсрочни избори се провеждат тогава, когато има обществена необходимост. Засега няма обществена нагласа за такива избори. Но ситуацията е много динамична и общественото настроение може бързо да се радикализира. И политическите сили трябва да са адекватни на тези очаквания. Една от причините да няма нагласа за предсрочни избори е, че те са радикално решаване на проблема. В резултат на 12-те години преход и многото разочарования хората гласуваха за НДСВ като за лекарство за всичките проблеми, които съществуват, а това не стана. Негативната реакция към сега управляващите обаче се обръща и към опозицията. Хората не вярват във възможността да има друга, алтернативна политика. И се задълбочава тенденцията към апатия и безразличие. Това е един от сериозните проблеми в обществото ни. Затова първата задача на БСП е предлагането на алтернативна политика.

- Но тази политика все още не е налице?

- Защо? В различни области сме предлагали много конкретни решения на проблемите - в селското стопанство, социалното осигуряване, здравната реформа. Има над 400 законодателни предложения на нашата група, огромна част от които са отхвърлени. Разбира се, ние имаме слабости в представянето на алтернативата си. Тя не звучи достатъчно отчетливо и затова казвам, че това е наша задача, а не нещо, което е свършено.

- След като не е свършено, не би трябвало да искате оставката на кабинета. Защото самото искане на оставка означава да заявиш готовност да управляваш, а вие явно не сте готови.

- Всяка политическа сила съществува за това - за да управлява и да реализира своите виждания. Винаги съм твърдял, че през 2001 г. БСП имаше много по-голяма готовност за по-ефективно управление с по-ясни приоритети, отколкото НДСВ.

------------------

Днес ние стоим пред много сложна дилема. От една страна, се казва, че България е постигнала сериозни външнополитически успехи и не трябва да се стига до дестабилизация, до която биха могли да доведат предсрочните избори. А от друга - действията или бездействията на правителството стават прекалено вредни за страната.

--------------------

- И какъв е изходът?

- Важен тест за развитието на ситуацията, за тежестта на всяка партия и за резултата от управлението на НДСВ ще бъдат местните избори и обществените нагласи след тях. А предизвикването на предсрочните избори има своята технология и време, което се изисква. Според мен възможният вариант за предсрочни избори би могъл да бъде през пролетта.

- А ако не бъдат тогава, правителството ще си изкара мандата?

- И това не е изключено.

- Когато критикувате правителството, атакувате премиера и НДСВ, но някак изпускате другия субект на управлението - ДПС. Защо?

- Не смятам, че сме спестявали критики към ДПС. Очевидно, че част от условията за консолидиране на мнозинството, което е основната цел на премиера, е правенето на допълнителни жестове към по-малкия партньор, от който зависи наличието на мнозинство изобщо. Наред с това никой не може да си затваря очите, че нееднократно от ДПС са поставяли проблемите на управлението пред самия премиер. Една от причините все пак да има някакви промени е ДПС, което се опасява, че потъването на НДСВ може да ги завлече и тях.

- Казахте преди време, че БСП трябва да спре се главозамайва от социологическите проучванията и да чертае кабинетни схеми за властта, без да е готова с алтернативата. Все още ли е така?

- Няма от какво да се главозамайваме, защото 22% от общия брой избиратели не е достатъчен резултат за обществено доверие на едно управление на левицата. Не смятам, че проблемите, които съм поставил, са преодолени. Напротив. Процесът на номинации на кандидати на някои места ги задълбочи. Но самите местни избори най-добре ще покажат.

- Има ли опасност БСП да загуби местните избори заради самата себе си? Говоря за паралелните леви кметски кандидатури по места.

-------------------

- Това ще бъдат може би най-трудните избори за БСП. Първо, съществуват свръхочакванията към представянето й, което е много коварно за една политическа сила. Второ, високият национален рейтинг на БСП създава илюзията сред много хора, че който и да се кандидатира от името на БСП, ще спечели сравнително лесно. А местните избори имат друга психология. Трето, след 6 години опозиционност много хора в партията търсят лична реализация. И оттук идва големият брой желаещи да бъдат номинирани. Четвърто, има и места, където става въпрос за сблъсъци на лични интереси вътре в БСП.

----------------------

- Заканихте се да пресечете тенденцията "БСП срещу БСП", но ненавсякъде успяхте. Защо стана така?

- Има реален ограничител за ръководството на БСП - уставът, според който отговорността и правото за номиниране на кметове и общински съветници е на общинските партийни съвети. Ръководството на БСП действа само чрез силата на фактите. Провеждат се за първи път голям брой социологически проучвания в общините - за да могат партийните ни структури да се ориентират правилно за проблемите, за оценката за състоянието на БСП и възможните кандидати. Не си правя илюзията, че ще постигнем елиминиране на паралелните кандидати навсякъде. Но на много места сме успели да преодолеем партийните противоречия. Там, където не успеем, това ще е пречка за победата на левицата. И това ще има политически последици за съответния човек.

- Смятате ли, че нямате авторитет по места и не ви слушат?

- Не смятам, че това е причината за паралелните кандидатури. Чисто уставните действия не решават политическия проблем на сблъсък на интереси. Разбира се, може да бъде наложен силово някой кандидат, да отиде лично председателят и да изложи аргументите си. Но ако се наложи човек против волята на местната партийна структура, дори да е по-добрата кандидатура, това означава БСП да се лиши от тази местна подкрепа и да демотивира местните структури. И след като уставът не ни дава право да го правим, нямаме намерение да действаме грубиянски, както действа СДС. Друг е въпросът, че може би уставът изисква промяна. След изборите всеки ще си носи своята отговорност.

- А защо свиквате конгреса си преди изборите? Някои казват, че си търсите алиби - ако загубите, отговорността да се носи от партийния форум, а не от ръководството.

---------------

- Това е смешно. Конгресът няма да се занимава с номинации. Той има две цели. Първо, да се покаже различна от сегашната регионална политика, която е пряко свързана с развитието на общините. Втората цел е вътрешна мобилизация на БСП. Трябва да сложим край на противоречията, да се обединим около номинираните кандидати и да вървим към успешна кампания.

-----------------

- Какво трябва да се случи на местните избори, та да си подадете оставката?

- Не очаквайте да заявя като Надежда Михайлова, че ако БСП загуби изборите в София, ще си подам оставката.
16
881
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
19 Юли 2003 05:28
Показете си програмата пред масите.Даите доказателства как ще постигнете всека точка от програмата си.масите ще предценят дали всички точки от програмата ви са вазмозни а не фантасмагори и ще си казат тезката дума.Когато даваш едно ти требва да вземеш друго от народа.Кое е по практичното в интереса на масите за да гласуват не за личноста или партията а за програмата която ще ги задаволи.
19 Юли 2003 08:14
Здравей starija hush,
Да си starija hush в Бостон
не е по-лесно от хъш в Браила,
нали?!
19 Юли 2003 08:19
Лидерът на БСП (най-голямата и влиятелна партия в момента) Сергей Станишев твърди, че премиерът Симеон Сакс Кобургготски едновременно и
(1). едноличен управляващ на правителството (не се консултира с партии, бизнеса, съсловии, собственото си мнозинство)
(2). и премиер, който прехвърля всички принедлежащи му сериозни държавни ресори на други хора и министри.
“Целта явно е да се гарантира стабилност на управлението”, заключава Станишев.
Но не се разбира,
защо настоява за промяна на тази политика?!!!
Той с основание констатира, че
“През тези 2 години сме свидетели на безотговорно отношение към проблемите... за рационални решения в интерес на гражданите…”
Но, замълчава за
предишните 11 години, когато всички правителства имаха открито и демонстративно връждебно-антидържавническо отношение към споменатите проблеми на обществото и българския народ.
Отказът от вота на доверие към правителството на Царя (също така и изключването на политиката на дестабилизация) е мъдро решение, и НАЛОЖИТЕЛНА причина за по-голямо национално единство при приемане на престоящите важни закони,
което прави чест на променящата се БСП и
НЕЧЕСТ на затъващия се СДС
и останалите лилипутски партийки.
19 Юли 2003 08:48
Султане, ти го казваш:
Но, замълчава за
предишните 11 години, когато всички правителства имаха открито и демонстративно връждебно-антидържавническо отношение към споменатите проблеми на обществото и българския народ.

Така е , но правителството на Симеон е върха на айсберга!То нищо , ама нищо не направи! Загуби 2 години на тази държавава и този народ и ще загуби още 2, ако се остави да "властва". Загуби поради некадърност, неспособност да властва и изключително нискокачествени кадри около себе си.Но се казва в този случай-РИБАТА МИРИШЕ ОТ ГЛАВАТА!
Хъша е прав, че Станишев и БСП , ако искат да спечелят масите и повече проценти в изборите , трябва да покажат конкретна и дългосрочна икономическа програма и да я защитят точко по точко. В бъдещите избори ще има значение за избора на партия- само нейната програма и лидерите й, а и също какъв нов модел политически морал ще внедрят в обществото! Ако продължава по стария начин БСП няма особени шансове!
И последно -да те попитам-защо наричаш постоянно Симеон К.-ЦАР? Той не е никакъв ЦАР на България и никога не е бил, той сега е само МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ!
19 Юли 2003 10:16
Да-ааа… Така е… Върхът е…
Но самият АЙСБЕРГ (беше по страшен от всичките лами, змейове, дракони, и всички възпяти в народните умотворения земни и неземни зли сили, измукващи кръвта и сетните силци на народа, Oпустошившиха страната ни България по- жестоко и страшно от азиатския варварин, татаро-монголките орди на Чингис хан. Това особено пролича по време на “успешното” управление на правителството на “Стмболов II” – Иван Костов – Циганина чудовище.
Злополучните властители на СДС оскверниха и православието.
19 Юли 2003 11:23
Султане,

Същите тези качества , които преписваш на Костовото правителство се отнасят с пълна сила и за Симеоновото.Там има и допълнителни отрицателни неща , които увеличават-айсберга-некадърността , пълното безродие, грубите опити за денационализация; ежедневно и ежечасно разрушаване на държавата и националните устои и открито работете за чужди държавни интереси.Не мога да кажа точно каква е разликата и кое е по-опасното .Но и двете управления са крайно вредни и опасни за бъдещето на държава България
В България има много умни и кадърни хора , които могат да управляват модерно и ефективно , но те не са в управлението й.Те трябва да се издирят и сложат в следващата власт
За това считам , че НДСВ+ДПС не трябва да остане на власт, защото ще доубие държавата съвсем.
Не съм и привърженичка да управляват в следващото правителство нито един от сегашните политически мастодонти-БСП, СДС, НДСВ , ДПС .
България и трябва нова модерна политическа сила , която да събере под крилото си способните хора на нацията
За да стане това , тя трябва да стане инициатор и гради тел на нов политически морал(но не такъв , като въздушните балони на Симеон):
1.Да стане изразител на оная 90% обезправена част от българския народ, от чието ръце са изтръгнати националните богатства на държавата и са съсредоточени в 10% процентната вулгарна и мутраджийска класа, т.е властта да смени своята досегашна икономическата основа .Но тази класа има огромна възможност да промени живота си, ако осъзнае огромното оръжие което демокрацията й дава-правото на изборен вот.
2.Да въведе нов политически морал изразен в закон за партиите и тяхното действие и финансиране- партиите се финансират от членския фонд и субсидии от държавата, никакво право на други източници на финанси, без никакво право да извършват каквато да е търговска дейност и да получават външно финансиране под всякаква форма и така де се подкупват да работят за чужди държавни интереси.Обект на следене на този закон трябва да стане задача на Националното разузнаване , а партиите да разчитат НЕ на парите да печелят избори , а на силните си програми и добри лидери.Това е европейския политически модел, залегнал в европейските развити страни.
3.Да създаде нов избирателен модел, който да е смесица между пропорционалната и мажоритарня система , за избор на възможно най-достойните можещи значещи българи в политическата класа на България.
4 Да заложи радикална промяна на сегашната посттоталитарна конституция , що се отнася до даване права на народа или избирателя да осъществява на контрол над властта , диалога-народ-власт , правомощията на суверена на народа-Президента , избиран с пряк народен вот, радикална законодателна промяна на съдебната система.това е главното условия за развитието на българската демокрация.В сегашната конституция няма заложени тели елементи и българската демокрация е заключена в клетка , без възможност да излезе от нея и се развива.
5.Да наблегне на силната социална държава , като възприеме социалния защитен модел на Европа.
6. Да разработи дългосрочна икономическа визия за всеки отрасъл-възстановяване на стари и създаване на нови, визия за приоритетни отрасли в зависимост от наличните ресурси , възстановяване на производствата на българската икономика, на базата на високо развит механизъм на действие на малкия и среден бизнес и механизми за събиране на бюджетните данъци.На базата на отлично пазарно функциониращо законодателство и отлична визия за мястото и ролята на държавата и нейния дял в икономиката управлението й-това е също Европейско виждане.
7-Да издири и накаже с 13 годишна давност назад онази част от червената номенклатура грабила и изнесла парите на България и грабителите във всичко досегашни правителства от този период .Това е условие да пръкне и се развие новия здрав морал на българското общество-без корупция и престъпност , за сигурност и справедливост
8 Да разработи визия на националните приоритети и интереси , които ще защитава както във вътрешната си политика , така и във външната си , и преди всичко визия за водене на преговорите и условията и базата за влизане в ЕС. За това се иска пълна реализация на т.6 плюс кадърни водещи преговорите.
Останалите качества на тази партия и нейната програма , всеки , който е съпричастник на тази идея , може да допълне!
19 Юли 2003 12:13
Време ли е сега за тия с танковете (станковите, дето им викаха )?

Редактирано от - грациан на 19/7/2003 г/ 12:45:49

19 Юли 2003 12:46
Май , Грациане , от тогава не си се прибирал в България?
19 Юли 2003 13:38
Абе стария хъш и Султанбг, вие наивници ли сте, или се правите на такива. Аз каква програма мога да ви врътна, за чудо и приказ. Всеки знае какво искат хората и може да го напише и с икономическа обосновка барабар. Незабавно и несимволично... в осъвременена редакция.
БСП винаги е едвала на власт с добри лозунги и НИКОГА не ги е изпълнявала. Малки податки:
Луканово "Не на шоковата терапия"-и всичко шоково изчезна от магазините. Днес знаем, че като в Полша е трябвало да е шоково. А не тяхния "плавен преход".
Беров, крепен при 8 вота на недоверие от БСП-ние ще сме правителство на приватизацията. А Инджова поемайки служебното правителство каза "Вие бяхте правителство на Мултигруп".
Виденов: Правителство на социалния преход. Когато падаше средната заплата у нас бе 18дол. И за пръв път в живота си се питах какво ще ям утре, а работехме всички в семейството. Не ми се мисли за социално слабите.
Моя извод: Тези винаги са лъгали в каквото и обещание са дали. И пак ще излъжат, ако сме достатъчно ГЛУПАВИ да им дадем властта.
19 Юли 2003 17:03
Ех Серьожка, Серьожка голяма мъка е. На баща ти къде, къде по леко беше да кадрува и що народ ръка му целуваше, белким по пустата чужбина ги изпрати да изнемогват. А сега кво' ? Вси партийци, комуняги, залетели като хали избори да правят, власт да вземат. И тъпи, тъпи, не разумеят, че на власт са те и днес, и вчера бяха и утре ще бъдат, ама нал' е демокрация трябва да се извъртват червени, сини, жълти и турско сини комуняги, на партии да си играем, та очи да имаме пред света, а то виж ни заподозрели в недемократичност. Амо то всичко не мой да се казва, ей бре тъпи хора, избори искат. Кажи сега, че е лесно да ги управляваш.
19 Юли 2003 19:38
"Лозето не ще молитва, а мотика"

Не им ли омръзна на хората до болка от приказки?

Patilanec
19 Юли 2003 21:41
Нали беше, божем, за тази есен?!?
19 Юли 2003 22:20





20 Юли 2003 06:32
Снощи в 21.38, комарджията Симеон Борисов Сакскобурготски подписа предварителния договор да даде БТК на КОЧ за 15 милиона.Продажната цена 215 милиона, чиста печалба на БТК 200 милиона -215-200=15 милиона.
Лицето Симеон Борисов трябва да бъде изхвърлено от пределите на България, имотите да му секонфискуват. Да се излезе със специално рещение на Народното събрание /с поименно гласуване/ с което се забрани на този предател на нацията и турска подлога да пребивава в България, както и на цялата му рода. Да се предприемат специални мерки за заличаването на престъпното присъствие на фамилията Сакс Кобургготски на българска земя. Таи фамилия носи на Отечеството само национални катастрофи. Лицата пропагандиращи в полза на въпросния господин да се изпратят незабавно до едно в Белене при специален режим.
За царските депутати и министри да има съд по Наредба-закон за съдене на националните предатели и виновниците за поредната национална катастрофа.
ПОЗОР. ОБЕКТИ, ПРЯКО СВЪРЗАНИ С НАЦИОНАЛНАТА НИ СУГУРНОСТ В РЪЦЕТЕ НА ПЕТВЕКОВНИЯ ПОРОБИТЕЛ!
21 Юли 2003 13:26
Камене, може и по-простичко:
"Управление на БСП = режим на тока, купонна система и цигари без филтър!"
Ако има и хиперинфлация, картинката ще е завършена.
21 Юли 2003 13:30
Забележка: хипернифлацията е явление на високосните години. През 1990 г. на Луканов се размина, защото годината беше "обикновена", но при Виденов през 1996 г. нямаше лабаво.
А идва 2004 г. и тя има 366 дни...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД