:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,309,339
Активни 220
Страници 16,907
За един ден 1,302,066

СИМЕОН САКСКОБУРГГОТСКИ МАЙ ИЗИГРА ВСИЧКИ

Премиерът хвърли политическите зарове с жест на закоравял комарджия
Снимка: Борислав Николов
След като се разсея пушилката от халосната бомба, наречена "промени в кабинета", станаха ясни три неща. Първото е, че мнозинството нито има намерение да пусне парламентарния кокал, нито да го дели с когото и да било независимо от кавгите и сръдните помежду си. Това го очакваха всички. Второто е, че решителните действия и радикалните промени никак не са по вкуса на премиерстващия цар. Това го подозираха всички. Но третото, което никой като че ли не забеляза, е, че Симеон Сакскобургготски хвърли политическите зарове с жест на закоравял комарджия. И изглежда, удържа залога. Поне засега.

Практически финалът на многомесечното гадаене за това кой ще си отиде и кой не не е в напълно издържан драматургичен стил. Очакването за развръзка не е излъгано, но самата развръзка изглежда неочаквана. Подозренията, че няма да се случи кой знае какво, се оказаха оправдани, но оправданието на случката е, че дори и лошите пиеси е добре да не изневеряват на общия си дух и стил. Най-важното обаче е, че се оправда старата поговорка: "Който не рискува - не печели". А какво точно, е отделен въпрос. Макар че изглежда монархът-премиер спечели точно това, от което се нуждае най-много - време. Единственото, което за момента няма категоричен отговор, е кое му помогна повече - късметът на начинаещия комарджия политик или добре прецененият риск.

И ако някой трябва да съжалява, че не е в състояние да изиграе по-добре картите си, това, изглежда, са опозиционните партии и коалиции. Защото колкото и да е тъжно, никоя от тях не убеждава засега българина, че не царската коалиция, а тя е алтернативата на сегашното статукво. И затова много е вероятно чинно да си дочакат следващите редовни парламентарни избори. Противно на гадателските напъни на щатните си политолози.

Макар да изглеждаше като рискован ход при изчисленията, че би минала през пленарна зала едва ли не на косъм, промяната в кабинета изигра съвсем задоволително ролята си на вот на доверие. Защото какъв е смисълът да искаш подобен вот, макар и под формата на правителствен ремонт, ако парламентарното ти мнозинство е бетонирано? Точно така се консолидира депутатска подкрепа - когато бъде поставена пред реална опасност от правителствена криза. И преднамерено или интуитивно Симеон го постигна.

Разчетът, че в момента никой не е готов да се впусне в предизборна парламентарна битка, е точно премереният риск, който помага на комарджията. След последните раздори в СДС и факта, че синьото ръководство тръгва на национална конференция, за да разбере има ли все още доверието на своите съпартийци, опозиционната му атака изглежда съвсем разфокусирана. В такъв момент едва ли има нещо по-нежелано за "Раковски" 134 от една правителствена криза и евентуално от последващи я предсрочни избори.

На БСП пък й харесва да не прави нищо и в същото време да се самопотупва по рамото заради относително високия си рейтинг. Доколкото тези 21-22% подкрепа предимно на твърдия й електорат могат да се нарекат висок рейтинг. Но нито има ясна политическа платформа, нито организационна мобилизация, нито психологическа готовност за предизборна битка.

Другият премерен риск, който Симеон Сакскобургготски със сигурност не е пропуснал да пресметне, е, че законодателната програма в следващите десет-дванадесет месеца е толкова сгъстена, че всеки опит да се предизвика политическа дестабилизация може да има много тежки последици за страната. В рамките на един-два месеца трябва да се гласуват промените в конституцията, а след това много бързо да се доведе до задоволителен етап съдебната реформа. Ратификацията на договора за НАТО от страните-членки изисква България да изглежда сигурна и надеждна, а едно падане на правителство в този момент е възможно най-лошият сценарий. Късите срокове за завършването на преговорите с ЕС пък правят абсолютно нежелани каквито и да било политически катаклизми, защото загубата дори на два-три месеца ще се окаже фатална. В този политически контекст едва ли има сила, която би поела риска в името на моментната изгода да получи властта и върху нея да се стовари цялата отговорност за провалените шансове и накърнените национални интереси.

Затова в този случай емоционалните реакции изобщо не са добър съветник. Обективният анализ подсказва, че добри или лоши, правителствените промени точно в този момент са търсеният отдушник за общественото напрежение. А това, че те са далеч по-малки от очакванията, е по-скоро проблем на тези, които ги очакваха.

Онова, което изненадва, е, че противно на впечатлението за нерешителност и неопитност, сегашният министър-председател налучка гросмайсторския ход на всеки добър политик, когато не знае какво да прави - да хвърли заровете, като разчита на хазартния си усет. Разбира се, след като се е опитал да оцени и пресметне риска, според своите възможности.

А за останалото да му мислят тези, които продължават да стискат политическите си жетони и да се чудят на кое квадратче да ги сложат.
12
1234
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
19 Юли 2003 10:34
Малките деца винаги питат
когато гледат приключенски филм приказка:
Мамо мамо-ооо,
кажи кои са добрите!!!

19 Юли 2003 17:09
Ако Симеон има някаква заслуга за случващото се /разместването на политическите проститутки из бардаците - нормална процедура във всяко общество/, то е просто че не пречи то да се случи.
19 Юли 2003 21:13
Това, че Бай Иван се прави на екстравагантно оригинален не е беда за всички, след като има и любители на такъв вид изказ на нищо казване. Употребата на думи не отговарящи на съдържанието им е била характерна на улицата през всички исторически времена. А зависимостта на политиците е била всеобща отличителна, даже на римските императори. Независимите се брояли на пръсти, като напр. Наполеон, Сталин и др. Симеон II се нарежда до най-независимите български държавници като Хан Аспарух, Борис I и още няколко. Най-зависими (употребени като парцал) са били Филип Димитров и Иван Костов. А в глобален мащаб днешните световни политици смятат за “чест” да демонстрират васалското си положение пред Президента на САЩ-Буш.
Симеон Сакс Кобургготски - изключение.
20 Юли 2003 06:33
Снощи в 21.38, комарджията Симеон Борисов Сакскобурготски подписа предварителния договор да даде БТК на КОЧ за 15 милиона.Продажната цена 215 милиона, чиста печалба на БТК 200 милиона -215-200=15 милиона.
Лицето Симеон Борисов трябва да бъде изхвърлено от пределите на България, имотите да му секонфискуват. Да се излезе със специално рещение на Народното събрание /с поименно гласуване/ с което се забрани на този предател на нацията и турска подлога да пребивава в България, както и на цялата му рода. Да се предприемат специални мерки за заличаването на престъпното присъствие на фамилията Сакс Кобургготски на българска земя. Таи фамилия носи на Отечеството само национални катастрофи. Лицата пропагандиращи в полза на въпросния господин да се изпратят незабавно до едно в Белене при специален режим.
За царските депутати и министри да има съд по Наредба-закон за съдене на националните предатели и виновниците за поредната национална катастрофа.
ПОЗОР. ОБЕКТИ, ПРЯКО СВЪРЗАНИ С НАЦИОНАЛНАТА НИ СУГУРНОСТ В РЪЦЕТЕ НА ПЕТВЕКОВНИЯ ПОРОБИТЕЛ!
20 Юли 2003 11:09

Преговорният процес между екипите на Агенцията за приватизация и консорциумът между “Коч холдинг” и “Тюрк телеком” приключи успешно с двустранното парафиране на приватизационния договор и съпътстващата документация по сделаката за продажбата на до 65 % от капитала на БТК. Общият финансов ефект от сделката е на стойност 366 млн. евро (713.7 млн. лв), заяви за БНР Ана Рушчева от Агецията за приватизация.
Автор: news.bg / дата: 19.07.2003 11:40

Натиснете тук
След активната намеса на министър Пламен Петров и с негова днешна заповед Българската телекомуникационна компания преведе на републиканския бюджет 87 млн. лева (50 процента) от годишната си печалба, съобщиха от транспортното ведомство.
Припомняме, че министър Петров по-рано беше поел ангажимента 50 процента от дивидента на БТК за 2002 година да влезе в държавния бюджет до края на юли.
Този въпрос беше спорен, тъй като кандидат-купувачите на холдинга претендираха дивидента за миналата година да бъде получен от тях.
Автор: news.bg / дата: 15.07.2003 15:37

Натиснете тук









Редактирано от - Internet Router на 20/7/2003 г/ 11:23:58

20 Юли 2003 12:54

Internet Router, а къде отива останалата част от печалбата на Телекома?200 милиона беше нейната чиста печалба 2002 г или 127 милиона отиват в ръцете на купувача! Ами той купува без пари нашият телеком бе?Защото края на тази година ще вземе ощ 200 милиона нова печалба , а ?Я някой икономист да сметне, че Саксът е гламав и онова недоносче Пламен Петров е същата стока!Позор и убийстов за България!!!!!Защо тярбва да се продават печелившиге предприятия в България и то в турски ръце??
20 Юли 2003 13:38
Само като уточнение към казаното от Файнъл Солюшън, без коментар за това кои е крив и кой е прав:

Два часа след препостването на информацията за платените 87 млн. лева (50 процента) от печалбата на телекома, съответната страница от News.bg беше изтрита.
Справката в официалния сайт на БТК сочи печалба за 2002 г. от 199 млн. лв. Половината от 199 млн е 99.5 млн. лв.(Натиснете тук).[/qote]

20 Юли 2003 20:05
Форум Mediapool Ник "от извора"

истинат а е, че офертата на Коч е с около 70 млн.еуро по-добра


Защото те се съгласиха цялата печалба за 2002 да баде прехвърлена в бюджета, нещо с което Вива не се съгласиха до последния момент.Истината е , че НС намери формални аргументи да отхвърли офертата на Вива, истинските аргументи са финансови и това са отказът на Вива да промени схемата 70%:30% за печалбата за 2002.АП даже преговаряше за 50%:50% , но Вива категорично отказа....


20 Юли 2003 20:13
Internet Forenbeobachte , а печалбата за 2003 година?Ето кога я купуват-на 18 юли 2003 г.-почти 60% от печалбата на БТК за 2003 година принадлежи на държавата.КОЧ ще си я вземят цялата за 2003 г , накрая на годината и ако тя е 200 милиона пак , ще си сложат 120 милиона в джоба. Или с колко ще е по-евтина дадената от тях цена, може ли да смяташ? А на бас , че ще си вземат 100% от пелалбата за 2003 г, защото имаме ахмаци приватизатори , корумпиране копелета, които са получили големите пари хоонрари от КОЧ , за да напарвят така договора. ние знам как турците бутат рушвети, знаем и те знаеха , че БТК е едно печелившо предприятие като ог купиха и де факто няма да платят нищо , а ще ограбят българския народ за пореден път.Ако БТК стане като БАЛКАН , това ще бъде катастрофа за цялата държава-поредната катастрофа от Кобургската династия. Ашколсун на простатати и демагогска ти пропаганда тук.И ние можем да мислим, не ни пробутвай тези евтини новера и сметки!
20 Юли 2003 20:26

Парафирането на договора за приватизацията на БТК с турския консорциум не означава, че сделката за българския телеком е факт, заяви министърът на транспорта и съобщенията Николай Василев по БНР.


Той подчерта, че сключването на приватизационната сделка за БТК зависи от решението на петчленния състав на ВАС. Василев съобщи, че в преговорите с турския кандидат е успял да постигне някои подобрения в условията, които са по-добри от първоначалните договорки с Коч Холдинг, както и с окончателните постигнати с "Вива Венчърс".


Сравнението с постигнатото с двата купувача обаче показва, че договореностите с "Вива венчърс" са малко по-добри. При нея бе договорена цена от 210 млн. евро, като през последните седмици дружеството обеща да я повиши на 230 млн. евро. С турския кандидат в приватизационния договор е записана цена от 215 млн. евро.


По отношение на инвестициите и двата кандидата са се ангажирали с 400 млн. евро в продължение на пет години и 50 млн.евро увеличение на капитала. Турският кандидат е готов да направи допълнително по своя преценка още инвестиции от 218 млн. евро, а "Вива венчърс" обещава още 300 млн. евро.


И двата кандидата се ангажират да поемат държавната гаранция по кредити на стойност 70 млн. евро към ЕБВР, ЕИБ и Световната банка. Съвпада и процентът за мениджърско управление, който е 2.25% от приходите на БТК.


В преговорите с "Коч холдинг" и Тюрк телеком е постигнато съгласие, че ако купувачът продаде повече от 50% от акциите на БТК, то държавата ще получи 10% от горницата над 300 млн. евро. При договора с "Вива венчърс" този процент е 7.


Работната сила е вторият параметър, по който турският кандидат има по-добро предложение. Според него от сегашните над 26 хиляди души в БТК ще останат 24 010 през първата, 22 300 през втората и 20 530 през третата годи от сделката. След това не се предвижда намаление на заетостта. "Вива венчърс" предлага да съкрати 6 500 души за четири години. Това означава, че работниците трябва да намалеят до малко над 19 хиляди. В същото време обаче от турския кандидат не предлагат финансиране на социална програма за освободените работници, докато "Вива венчърс" обеща за тази цел 45 млн. евро
Ясен Гуев, 20 юли 2003, Mediapool





20 Юли 2003 20:44
По горните изнесени данни изнесени, считам , че и при двата купувача, сделката не е добра-.Същите инвестиции , обещани с годините , ще може и самата БТК да ги извърши, като ре инвестира 3-4 последователни години цялата своя печалба и тя не отива в държавната хазна. При една добра реорганизация и добър мениджмънт(сега го има) , БТК може да осъществи тези параметри сама , при 65 % мажоритарен пакет , притежание на държавата и държавно управление.Ако се продадат 30% от акциите като борсови акции или за вътрешни инвестиции в старината , цената от 215 милиона долара ще бъде хваната , при едно добре завъртване на акциите. При този случай е огромното предимство, че собствеността в златния пакет акции на Телекома ще остане на държавата и дивидентите му в следващите години ще отиват не за частния джоб на КОЧ или Вива Венчър, а за държавата!
21 Юли 2003 12:54
"Това, че султанът Александре се прави на екстравагантно оригинален не е беда за всички, след като има и любители на такъв вид изказ на нищо казване. Употребата на думи не отговарящи на съдържанието им е била характерна на улицата през всички исторически времена".
Така също не е зле, нали?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД