:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,310,355
Активни 348
Страници 17,923
За един ден 1,302,066
Наука

Дрехите на бъдещето ще са и "умни"

Авангардни тъкани от нановлакна ще ни правят неуязвими, а вградени в тях микросензори ще отчитат състоянието на здравето ни
Американски и ирландски учени създадоха суперздрави въглеродни тръбни нановлакна, съобщи "Ню сайънтист". Това е голяма стъпка към разработването на дрехи с втъкани електропроводими нишки. От тези влакна ще може да се произвеждат бронирани дрехи, леки, колкото тениска. Електрическите им свойства пък ще бъдат използвани за вграждане на микросензори в облеклото ни, които ще са способни да измерват всичко - от температура до сърдечен ритъм.

Нанотръбните влакна, създадени от екип на Тексаския университет в Далас и на "Тринити колидж", Дъблин, имат деформация при късане само 570 джаула на грам. Това надхвърля 3 пъти здравината на първенеца сред естествените материали - паяжината. Напречното сечение на влакното е с диаметър около 50 микрона. То съдържа десетки милиони въглеродни нанотръби.

Влакната са създадени по метод, разработен от Филип Пулен в Националния център за научни изследвания в Бордо, Франция. Те се произвеждат, като въртящ се воден разтвор от въглеродни нанотръби и повърхностно активно вещество се инжектират в тръба, където тече разтвор на поливинилов алкохол. Двата разтвора коагулират и се образуват гуменообразни фибри, които се навиват на макара.

След това гелоподобните влакна се развиват, измиват и сушат. Получава се твърд полимер, като възможностите за дължината му са неограничени. Влакното съдържа 60% нанотръби, свързани заедно от поливиниловия алкохол. Засега не е намерен материал, по-здрав от новооткрития. Възможно е това свойство да се дължи на структурни промени по време на опъването. Този процес нарежда нановлакната в посока на нишката.

Според Пулен резултатите са обещаващи. Влакната могат да се използват също за съхраняване на много малки електрически заряди. Това свойство обаче тепърва ще се доразработва. Трябва да се повиши електропроводимостта и порьозността на влакната, което също е научно предизвикателство.
1
2078
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
13 Април 2005 16:01
Обясненията за начина на получаване на влакната е под всяка критика. Иначе статията би представлявала интерес. Като текстилен инженер химик, отначало заглавието привлече вниманието ми, но както винаги в България езикът на научнопопулярната литература е на много ниско ниво, а и с цел статията да не е обемиста се получава така, че да не може нищо по-конкретно да се разбере. Някой ще каще, че ако е написана на по-научен език по-голямата част от хората няма да разберат нищо, но аз пък ще кажа: щом един специалист в дадена област не може да разбере изцяло дадена статия (написана на по-прост език), то тогава какво остава за неспециалистите. Тогава по-добре само да се пише заглавието на статията и нищо друго - резултатът ще е същия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД