Американски и ирландски учени създадоха суперздрави въглеродни тръбни нановлакна, съобщи "Ню сайънтист". Това е голяма стъпка към разработването на дрехи с втъкани електропроводими нишки. От тези влакна ще може да се произвеждат бронирани дрехи, леки, колкото тениска. Електрическите им свойства пък ще бъдат използвани за вграждане на микросензори в облеклото ни, които ще са способни да измерват всичко - от температура до сърдечен ритъм.
Нанотръбните влакна, създадени от екип на Тексаския университет в Далас и на "Тринити колидж", Дъблин, имат деформация при късане само 570 джаула на грам. Това надхвърля 3 пъти здравината на първенеца сред естествените материали - паяжината. Напречното сечение на влакното е с диаметър около 50 микрона. То съдържа десетки милиони въглеродни нанотръби.
Влакната са създадени по метод, разработен от Филип Пулен в Националния център за научни изследвания в Бордо, Франция. Те се произвеждат, като въртящ се воден разтвор от въглеродни нанотръби и повърхностно активно вещество се инжектират в тръба, където тече разтвор на поливинилов алкохол. Двата разтвора коагулират и се образуват гуменообразни фибри, които се навиват на макара.
След това гелоподобните влакна се развиват, измиват и сушат. Получава се твърд полимер, като възможностите за дължината му са неограничени. Влакното съдържа 60% нанотръби, свързани заедно от поливиниловия алкохол. Засега не е намерен материал, по-здрав от новооткрития. Възможно е това свойство да се дължи на структурни промени по време на опъването. Този процес нарежда нановлакната в посока на нишката.
Според Пулен резултатите са обещаващи. Влакната могат да се използват също за съхраняване на много малки електрически заряди. Това свойство обаче тепърва ще се доразработва. Трябва да се повиши електропроводимостта и порьозността на влакната, което също е научно предизвикателство.
|
|