Играта на шах, бридж и свиренето на музикален инструмент значително намаляват опасността от болестта на Алцхаймер или други форми на деменция, твърди най-задълбоченото засега изследване върху ползата от интелектуалните занимания за възрастните, пише в. "Вашингтон пост".
За хората на почтена възраст, които редовно упражняват мозъка си (не става въпрос за гледане на телевизия), рискът да развият различни форми на слабоумие намалява със 75% в сравнение с тези, чийто мозък бездейства.
Изследователският екип, ръководен от невролога Джо Вергез от медицинския колеж "Алберт Айнщайн" в Бронкс, препоръчва на възрастните хора да се занимават с дейности, които стимулират мозъка и познавателните способности. Скоро освен физически упражнения и здравословна храна лекарите могат да предписват партия шах и решаване на кръстословици всеки ден.
Изследването е започнало през 1980 г. и е проследило 469 души над 75-годишна възраст. Отчитано е било колко често изследваните лица се занимават с четене, танцуване и игри на дъска като шах, табла, "Не се сърди човече" и правят разходка. С течение на времето изследователите са следили какъв брой от лицата развиват деменция.
За хората, играещи редовно игри на дъска, имало с 74% по-малък риск от деменция, а за свирещите на инструмент рискът бил с 69% по-малък. Решаването на кръстословици намалява риска от слабоумие с 38%. Танцуването го намалява със 76% - в по-висока степен от играта на шах. От всички физически дейности танцът е свързан с най-големи умствени усилия. Градинарството също не е за пренебрегване, тъй като включва умствени и физически упражнения.
|
|