:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,729
Активни 460
Страници 5,294
За един ден 1,302,066

Несигурността вдига цената на хляба

Поскъпването на тока, телефоните и водата се прибави към политическите аргументи и спекулативните нагласи на производителите за повишаване стойността на насъщния
Всяка година със старта на жътвата почват първите жалби, че реколтата е слаба и хлябът ще поскъпне. Неизкоренима практика от 1997 г. насам. Няма значение каква точно е реколтата, какво е качеството на зърното, поскъпнало ли е брашното, има ли нагласа за износ, изгоден ли е вносът - оплакванията на пекарите са едни и същи.

Римейк на този летен трилър гледаме и днес. Отново се чуват заплахи, че кило хляб ще стане 1 лв. - психологическата граница, с която хлебопроизводителите неизменно плашат българите.

Тази година обаче



мрачните прогнози имат и икономическа аргументация



Производителите вече калкулират в цената на хляба повишените от 1 юли цени на тока, телефоните и водата. Увеличените разходи няма как да се избият освен с нова, по-висока цена.

Освен това заради измръзване на посевите голяма част от реколтата в Северозападна България пострада и добивите няма да са като миналогодишните. Министерството на земеделието и горите редуцира очакванията си за зърнената реколта и прогнозира, че тя ще е 2,3 млн. т вместо първоначално предсказаните 2,5 млн.

Според управляващите това не е причина да се вещае глад. Годишно у нас се потребяват под 2,2 млн. т зърно. Освен това от предишната реколта са останали още 400 000 т. Земеделският министър уверява, че всичко това е достатъчно да се осигури хлебният баланс на страната.

Стартирани бяха и защитни механизми за компенсации на пострадалите от природните бедствия стопани като допълнителни субсидии за семена и т. н. Така държавата, т.е. всички данъкоплатци и потребители, плаща за необяснимия инат на повечето производители да не застраховат реколтата си срещу ударите на природата.

Чрез минималните осигурителни прагове, чрез задължението да се регистрират трудовите договори държавата си разчисти сметките с онези, които трупаха печалби, защото не плащаха данъци, осигуровки и т. н. Финалната сметка за излизането на част от хлебопроизводителите от сивата в светлата част на икономиката обаче плаща крайният потребител.



Поскъпването е и израз на страхове



Въпреки че все още по борсите се търгува пшеница от старата реколта на досегашните цени от около 185-190 лв. за тон, хлебарите вече смятат брашното по цени от новата реколта. Наблюдаваният в някои краища на страната скок с около 7-8 ст. за килограм хляб е по-скоро израз на усещане за несигурност в бъдещето, страх от възможни нови сривове в икономиката, опасения, че няма да има възможност за износ и земеделските производители няма да постигнат планираните печалби. Това пък вероятно ще доведе до вдигане на цената на зърното и брашното на вътрешния пазар.

Държавата обаче едва ли ще пропусне да използва механизмите си за интервенция на пазара, чрез които ще потисне поскъпването на хляба. Защото, не може да се отрече, че хлябът печели избори или помага за загубата им.
8
738
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
22 Юли 2003 22:06
това ясно ама нека некой да обясни защо краве сирене в момента е от порядъка на 2.80 лв. т.е. завишение до 40 %. За хляба ясно , нова реколта, стара реколта , ама биологично кравите летоска дават повече млеко и естествено цената на продуктите пада??????????????
И нека тези които не пребивават тук в БГ постоянно, да не коментират. Просто те са далеч от нашите проблеми
22 Юли 2003 23:39
На всички осведомени е повече от ясно, че:
- миналата есен условията не позволиха да се засее традиционната площ (10-12 млн. дка) с пшеница;
- напролет бяха разорани измръзнали и изтеглени площи със есенници в доста големи размери (не е публикувано точно колко);
- средните добиви в традиционните за културата райони са по-ниски (от 50 % до близо 2 пъти).
Здравата логика показва, че производството ще бъде може би 2 пъти по-малко и е нормално ХОРАТА да се вълнуват по въпроса за хляба и неговата цена. Г-н Дикме казва: Няма проблем, няма да има криза, ако трябва ще внесем. Истина е, но е една завоалирана истина. Кому е нужно такова щраусово поведение, или имитация на такова поведение?
23 Юли 2003 00:49
В горното изказване най-много ми хареса
(от 50 % до близо 2 пъти)
, т.е. от 2 пъти до близо 2 пъти
23 Юли 2003 10:51
Ще цитирам Адам Смит:
"Търговците от един бранш рядко се събират, дори за забавления. Сторят ли го обаче неизбежно ще направят някое сдружение или ще измислят нов начин за вдигане на цените". Казано е още през 1776, ама си е вярно и досега.


Глупи, не съм много запознат с техниките на отглеждането на пшеница, но скоро чух коментарите на тазгодишната реколта от един приятел, който е свързан с това. Разпрпави ми за една кооперация в Добричко, която друг път изкарвала средно 250-280 кг/декар, а тази година ожънала по 30! През есента хорицата засели нивите с големи надежди и чакали през лятото да ожънат повече от друг път. Дошла студената зима обаче и всички решили, че реколтата е измръзнала, затова било редно да преорат напролет и да засеят наново. Сторили т'ва бързаците и сега имат две реколти, защото се оказало от есенния посев бил измръзнал не повече от 30%. Ако някой си мисли, че това е неочаквана благодат обаче, жестоко греши. Двете реколти са на различни фази на покълване и докато едната е готова за жънене то другата е все още "трева". Резултатът е, че двете се семсват и се получава една некачествена смес, от която могат да се получат 30 кг от декар.
Според теб има ли логика заради подобни малоумници да плащаме по 1 лев за килограм хляб и пак от тях да зависи нещо толкова съществено като зърнения баланс на държавата?
За сравнение в САЩ и Аржентина, добивите тази година достигнали 500 - 550 кг/декар. Причината е ясна на всички - земеделските земи там са разпределени в несравнимо по-големи от нашите парцели и хората, които се занимават с фермерство от пшеница си изкарват не само хляба, но и яхтите .
23 Юли 2003 14:39
Защо се спекулира с повишаването на цените на хляба като продължава да се изтъква аргумента, че са се повишили цените на тока? Всеки знае, че цените се повишиха само за нас, битовите потребители, а доколкото ми е известно, хлебарите не го пекат у дома си!!!!! Затова нека спрат с търсенето на различни причини да качват цените, защото основна храна на повечето българи е именно хлябът!
23 Юли 2003 17:03
psg: Моля за извинение, грешка при писането...
23 Юли 2003 17:14
McDuck: Тъй като преразказваш чуто от някой друг и по изразите си личи, че не си на ти с тази тема, моля те да имаш предвид, че болшинството от хората, които се занимават със земеделие, не са хванати от гората и познават технологиите а отглеждане. Не изключвам и някои грешки (къде не стават), но не бива да се смята, че са система и, че грешките на някои производители ще доведат до увеличение на цената на хляба. Впрочем, през последните 5 години едва ли има по-либерален пазар от пазара на селскостопанска продукция - държавното регулиране е минимално и обикновено високата изкупна цена означава, че има недостиг, а ниската говори за свръхпроизводство.
23 Юли 2003 17:43
Не разбирам от земеделие, но каквото се искаше от мен за благото на Родината, го направих.
От три месеца не ям хляб и тестени изделия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД