С удоволствие бих влязал в армията, но за не повече от един месец - да пострелям малко. Това споделя 19-годишният Иван. Още в ранни зори той чинно е сложил призовката си в джоба и се е отправил към военната комисия в столичното 81-о училище в кв. "Младост". От началото на юли до края на август 197 хил. момчета трябва да преминат през наборните комисии. По-голяма част от тях отново ще бъдат отложени, тъй като са представили уверения, че учат. Други ще бъдат одобрени за войници, но няма да знаят кога могат да заминат към портала на даденото поделение. Трети пък си правят тънката сметка как да скатаят службата до 2006 г., когато се очаква армията ни да бъде изцяло професионална. Официалните разчети на Генщаба са това да стане плавно до 2010 г., но голяма част от политиците се опитват да вадят дивиденти от по-ранното премахване на задължителната казарма.
"Нямам нищо против армията и това да служа в нея, но от друга страна, не ми се губи ценно време. По-добре да вляза журналистика и да се изуча, а оръжието и след това мога да го овладея, ако се налага", казва Иван. През това време покрай него преминава остриган до кожа младеж, който приповдигнато афишира:
"Мразя военните, няма да им стъпя в миризливата казарма"
Естествено, че не иска да каже името си, за да не се заядат "фуражките" и напук да го вкарат в казармата.
Той също споделя, че е намислил да учи, дори и в частен университет, но да отърве военната служба. За 2 часа екипът на "Сега" не успя да се срещне с момче, което да не кандидатства във ВУЗ или да не учи в момента.
Наборниците - кандидати за висше образование, трябва да го заявят пред председателя на наборната комисия при явяването си пред нея. Вече ще могат да се отлагат и младежите, които са се записали в легитимни професионални училища за придобиване на класификация след 11-и клас.
И младежите с тежко семейно положение могат да отлагат военната си служба до 3 години. След това ще бъдат пращани в най-близкия гарнизон до родното им място. Това може да са момчета, които гледат родители - инвалиди, единствени в семейството в момента изкарват някакви пари или се грижат за по-малките си братя и сестри, а в семейството има един родител. Те трябва да подадат молба до председателя на наборната комисия и предложение от органите на местната администрация, обясняват от ведомството на министър Свинаров.
Тази година в страната действат 35 наборни комисии.
Те ще работят до 29 август
Не всички годни, преминали през комисията, ще отидат веднага в казармата. Техният списък остава във военното окръжие и оттам преценяват кога младежът да бъде вкаран в казармата. Това ще става на четири смени - септември, януари, март и юни. За първа и втора смяна ще получават призовки по-старите набори. От военните окръжия отказват да кажат колко момчета ще бъдат прибирани на смяна, тъй като това нарушава националната сигурност на страната.
Недоволните от "смяната" си ще могат да подават жалба в двуседмичен срок пред контролната наборна комисия. Тя се подава чрез началника на военното окръжие до председателя на контролната комисия, която заседава в сградата на военното министерство срещу института "Пирогов" в София. Наборниците могат да се запознаят с решението на наборната комисия и дори да го получат в писмен вид срещу разписка, поясниха хората на Свинаров.
Преди време във военното ведомство започнаха да обсъждат идеята донаборниците да бъдат въртени на лотария и щастливците да попадат в редовете на армията. Компютър да обслужва набора, а нечия ръка да натиска копчето и на екрана да излизат ЕГН-тата на "спечелилите", обсъждат в МО. Този принцип е бил приложен и в Испания, преди тя да премине изцяло на професионална армия.
Един от основните проблеми е и в това, че за определени професии се изисква момчетата да са отбили военната си служба. Неотслужилият не може да работи в полицията, държавната администрация, охранителни фирми, митниците. За жените в тези професии обаче няма такива изисквания. Дори за да постъпиш в армията като кадрови войник, си длъжен да си отбил военната си служба, което е абсурд. Може обаче на шестия месец от службата да заявиш, че искаш да останеш като професионалист. Сега в армията ни работят около 7000 кадрови войници.
Доста младежи са започнали да крият заболяванията си, за да влязат в казармата, споделят военни лекари.
Намалял е и броят на симулантите
Най-често срещаните болести сред наборниците са белодробни - бронхиална астма, на стомашно-чревния тракт - най-често язви, на нервната система - водеща е епилепсията. Към тях се включват и травматологични заболявания, причинени при ражданията, като детска церебрална парализа.
Според специалистите в комисията хомосексуализмът също е пречка за влизане в армията. "За съжаление хомосексуалистите се изявяват в казармата", коментират доктори. Тогава им се прави пълно освидетелстване, което се представя на комисията и тя ги уволнява. На година тези случаи са между 30 и 100.
Призналите хомосексуалността си пред комисията във военното окръжие се подлагат на специфично тестово-психологическо изследване. Ако лекарят от комисията се усъмни, донаборникът се отсрочва за една година и с него се заемат психиатър и психолог. Те правят съответното изследване, на базата на което комисията взима решение.
Като нова болест през последните години се сочи
наркоманията и свързаните с нея хепатит и други болести,
пренасяни по полов път. В армията попадат наркомани, успели да укриват зависимостта си и смятайки, че там спокойно ще могат да я задоволяват, споделят военните. Други пък я афиширали, за да не влязат в казармата. Проблемът бил в липса на информация от МВР за наркомани, на които им предстои казарма.
Първият медицински преглед на донаборника включва вътрешни болести, хирургия, очи, уши, невролог, психиатър и стоматолог. Изследват се кръв и урина и се прави електрокардиограма. По специална наредба момчетата с установено лечимо заболяване преминават в армейското здравеопазване за сметка на бюджета на военните болници. Лекарите от окръжията изработват график, по който младежите се лекуват, за да бъдат приети в следващия набор.
За експертите от военните комисии било много полезно при първоначалния преглед да разполагат с информация от семейните лекари за здравното състояние на момчетата. Заради увеличаващото в световен мащаб разпространение на туберкулоза се предвижда пък ново масово изследване на младежите, за да има информация преди постъпването им в армията. Според военните лекари всеки набор има собствен здравословен облик.
Неграмотните също не трябва да попадат в армията
заради повишените й критерии, смятат от Централната военномедицинска комисия. Военната служба всъщност е учебен процес, анализират военните.
Затова грамотността на бъдещите войници е един от аспектите, с които се занимава централната комисия. Тя разглежда документацията на донаборници, които са определени за негодни от комисиите във военните окръжия, както и молби на младежи, недоволни от решението на съответната комисия.
Батакът с набирането и определянето кой да влезе в казармата веднага и кой да изчака наистина ще се задълчбочава и ще поти офицерските фуражки до момента, в който не стане ясно какво е бъдещето на войската. Преди седмица ген. Никола Колев предрече, че най-късно в началото на следващата година от закона за отбраната ще отпадне задължителната военна служба. Според него обаче там трябва да бъде записан период от 45 дни или 2 месеца, в който момчетата да придобиват някакви бойни умения. "Не ми се мисли как след 10 години изобщо ще може да се подготвя някакъв резерв", се изпусна преди дни военният министър Николай Свинаров.
По план резервът ни трябва да бъде 100 хил. души, а при война - да се мобилизират 2,5 млн. българи. Военните обаче в момента изобщо не са наясно как ще се поддържа резервът. Дали трябва за всеки да има пушка, дрехи, каска и консерви, или трябва да се разчита на членството ни в НАТО.
Докато армията ни наистина стане професионална, ще има непрекъснато основание да се смята, че в наборните комисии стават далавери.
-нека някой да каже какво означава това "да заяви че ще кандидатства във ВУЗ пред началника на ВК " за да го отложат. Къде е написано и формулирано че по този начин задължително ще те отложат и защо трябва да го заявиш???
-защо неграмотните няма да ходят да набиват пети в казармата? Това е нарушение на основен закон за равенство /Конституция на РБ/
-какво разбират полуграмотните военни които не са се променили въобще от когато бях при тях под " повишени критерии" ? Да не би вече да има компютри в милата ни казарма ? Или вместо обемисти радиостанции има нещо по portable....
Още ми е пресен спомена с досега с елитната горнобанска бригада .А стигнах само до портала и в залата за свиждане
Извод: който може да отбутва....