Любен Дилов-син призна, че днес в 12 ч. вероятно ще бъде издигнат за кандидат-кмет на София от нова коалиция - "Гергьовден", Демократическата партия и БЗНС-Народен съюз. Този съюз е заявка в някаква степен да се повторят онези хубави 3 букви ОДС, с които имаше може би най-успешните избори в историята на България, заяви Дилов. "Сега" помоли социолози и политолози да прогнозират какво ще се случи:
- Ще дръпне ли Дилов-син гласове от Софиянски?
- За кого ще гласуват младите хора?
- Може ли новата коалиция да повтори ОДС?
Юлий Павлов, Център за анализи и маркетинг:
Разбира се, че Дилов няма да дръпне гласове от Софиянски. Той ще вземе 2-3% от всички избиратели, което би могло да означава максимум 4-5% от гласувалите. Това му е таванът.
От младите хора, както и всички останали групи най-много ще гласуват за Софиянски. Всички разрези показват, че Софиянски има превес във всички възрастови групи. Разбира се, младите ще гласуват доста по-малко от другите. Не смятам, че кандидатурата на Любен Дилов ще промени резултата. Видяхте какво се случи на парламентарните избори. Голяма част от гласовете за "Гергьовден" се дължаха на Дилов и видяхте колко бяха тези гласове. Той имаше малко по-голям процент сред младите, отколкото сред останалите, но това не значи, че събира гласовете на младите. Просто няма такъв феномен.
Смешно ми звучи заявката за възраждане на ОДС в коалицията, подкрепяща Дилов, без най-големите партии в центъра и вдясно. Не може без СДС, НДСВ и Съюза на свободните демократи просто като електорално влияние и може би като партийни структури. За всички е ясно, че освен някакви лобистки или финансови интереси нищо друго не може да свърже тези 3 партии. От идеологическа гледна точка между тях няма нищо общо.
Михаил Мирчев, "АССА-М":
Вероятно няма да отнеме, тъй като електоратът на Дилов е много специфичен. Около 30% от младите хора в София ще гласуват и ще се разпределят доста пропорционално по цялата палитра в политическото пространство. Ще има достатъчно много за СДС, ако издигне кандидат, достатъчно много за Софиянски и за БСП кандидата и немного голяма част за Любен Дилов-син.
Партиите в коалицията на Любен Дилов с изключение на "Гергьовден" са важни отцепили се части от ОДС. Тъй като СДС има много тежки вътрешни проблеми, те ще се опитат на гърба на СДС да конструират своя дясна формация. Това го прави и Любен Дилов-син в момента. Но такива опити в последните 10 г. бяха правени, всички бяха неуспешни и този ще бъде неуспешен. Бъдещата голяма дясна партия ще си остане СДС. Просто трябва да успее да преодолее сегашната си криза.
Кольо Колев, "Медиана":
Определено Любен Дилов има потенциал да вземе гласове от Софиянски. Младите избиратели могат да бъдат частично дръпнати.
Като цяло младите хора все повече и повече загърбват политиката. В момента данните показват, че те по-скоро не знаят дали ще гласуват и за кого. Тези, които биха гласували за промяна, сега имат възможност да гласуват за кандидата, издигнат от БСП. Голяма част от младите обаче не са про-БСП настроени. Кандидатурата на Любен Дилов-син, от една страна, изглежда привлекателна сама по себе си за младите хора, но е малко екзотична и в този смисъл леко несериозна. Честно казано, се съмнявам, че Любен Дилов има шанс да спечели в София.
След последните ходове на СДС, които доста сринаха авторитета на партията, започна да се очертава вакуум вдясно. В този смисъл ще има още доста много заявки именно за формиране на алтернативи в десния сектор.
Огнян Минчев, политолог:
По принцип да, въпреки че, ако имаме предвид досегашното представяне на "Гергьовден" на избори, не мисля, че тази загуба на гласове ще е чак толкова фатална за Софиянски.
Идеологема, създадена от самия "Гергьовден", е, че техният електорат са преди всичко младите хора. В София и България те са, общо взето, социологически доста тясно представени поради демографската криза, но в никакъв случай не са под 4%, за да кажем, че "Гергьовден" и младите хора са две съвпадащи понятия. Ако се опрем на свидетелствата от последните няколко избирателни цикъла, голямата част от младите изобщо не си правят труда да гласуват. В София част от тях нямат и право да гласуват, тъй като са временно пребиваващи. Може да се каже, че партията на младите хора е партията на негласуващите, а не "Гергьовден" или която и да било друга партия.
Това за ОДС, разбира се, е малко смешно. БЗНС-НС е наистина сред по-сериозните земеделски групи, но в никакъв случай не е сред големите партии, докато ДП е вече сведена практически до понятието партия-файтон. А "Гергьовден" дори заедно с ВМРО на последните избори беше на границата на 4-те процента. Така че тази нова коалиция би трябвало да се чувства щастлива, ако покрие, макар и за местни избори, потенциалния праг за влизане в НС. Да се мисли за заместване на ОДС е смешничко, но по принцип стилът на Любо Дилов винаги се движил на ръба на смешното и сериозното.
Димитър Димитров, политолог:
Кандидатурата на Дилов е конкурентна на Софиянски. Моята много първична оценка е, че около 20 000 гласа би могла да дръпне от сегашния кмет. Кандидатурата на Дилов може да черпи гласове и от всички други източници. В нея може би има и друг потенциал, защото е със специфичен профил. Ще събере може би и хора, които не биха гласували дори и за Софиянски.
Младите хора засега на местни избори са гласували много малко. Ако гласуват за някого - ще бъдат първите избори, на които ще може да установим за кого гласуват.
Приветствам създаването на тази коалиция, но тя за съжаление е малко закъсняла. Трябваше да се направи 2001 г. за парламентарните избори. Тогава имаше такива гласове, но никой нямаше уши да ги чуе. Сега 3-те трябва да излязат от този тип клишета като ОДС. Някакво такова клиширане няма да е от полза за тях.
|
|