:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,371
Активни 427
Страници 5,936
За един ден 1,302,066
Мерки

На крив цар паднало доверие не му пречи

През 2003-а кабинетът загуби още 1/4 от рейтинга си, но това не го разклаща от власт
Рейтингът на кабинета може да падне и под нулата, а на Бойко Борисов да надхвърли 100-те процента, но от това нищо не може да произлезе. Симеон Сакскобургготски може спокойно да продължи да си управлява, отправил позитивен взор към края на мандата, а убийствата и взривовете да се превърнат в нормално ежедневие.
През 2003-а дойде падежът на 800-те дни. Но масите осъзнаха илюзорността на царските обещания за незабавно и несимволично увеличение на доходите още в първите месеци на новото управление или в началото на 2002-а. Затова шумно поисканата от медиите рекапитулация на 800-те дни в началото на този октомври по-скоро приличаше на взривяването на отдавна изпразнен от сакрален смисъл мавзолей. С тази разлика, че мумията - някогашен идол - в него е все още действащ министър-председател.
Още щом зае премиерския пост и захвана да строи партийна машина, царят като ангел, паднал от вековечността си в смъртното човешко време, започна поетапно да се демитологизира. "Чистата" вяра, извикала "Чудото" на власт, се сурна надолу по демоскопската крива на доверието.
В тленно-политическото царско падение обаче

има и остатък от небесната хармония

Като например в пропорциите на загубата: в края на 2003 г. вярващите на кабинета са с 1/4 по-малко от тези в края на 2002-а; които пък също бяха с четвърт по-малко от поддръжниците му в началото на мандата. Има красота и като есхатология на прехода: сега рейтингът на царското правителство е по-нисък от рейтинга на най-неуспешния (Виденов) и най-успешния министър-председател (Костов) в края на техните управления; ще рече, царят си е направо отвъд доброто и злото. Нищо, че вече между 2/3 и 3/4 от българите не му вярват, не го одобряват или му дават отрицателна оценка (според въпросниците на различните социологически агенции - виж таблиците).
Малки прегрешенийца и големи управленски грехове изяждат чудатите рейтинги. Повечето от тях са истории с продължение - сякаш за да оправдаят прогресията в топенето на доверието от година на година. Например започналата в началото на 2002-а сага "АЕЦ", чийто старт бе даден с обещанието на Симеон пред гръцкия премиер Симитис да затворим 3-и и 4-и блок. Ето, в края на 2003-а, след всякакви положителни партньорски проверки имаме сякаш дълго таеното царско откровение - или затваряме реакторите, или ще видим ЕС в 2030 г.
Големият напън за голяма приватизация роди у царското правителство през януари

първата му голяма за годината икономическа мисъл -

да засекрети 15 дружества като обекти на националната сигурност, които да се продават без право на съдебно обжалване. Историята учи, че от големите мисли обикновено и малки действия не произхождат. Та затова май БТК и "Булгартабак" си стоят и до днес нераздържавени.
По-особено е продължението на друг сюжет от предходната година, започнал с "Агентите на короната". Обществото още се чуди кой ли ще да е коронният номер на агентите по митниците, за който уж ги докарахме чак от Англия. Но след взривяването през април на мерцедеса на Иван Тодоров-Доктора и избухналия после "яхтен скандал" стана пределно ясно, че контрабандните канали цъфтят, та връзват, а политиците са си все така в играта. Даже царските явно още по я владеят, щом министри, депутати и каналджии пляскат дружно карти по яхти в Монако. Но след играчката, знайно е, следва плачка. Особено

ако някое от детенцата си е играло на папарак

Всички му скачат на бой, то пък се прави на мъж и си хвърля оставката. Оставката на главния секретар на МВР вися 5 дни (само миг в царското летоброене) в безтегловност и накрая премиерът не я прие. Но и не допусна повече унижения. При следващата оставка - на финансовия министър Велчев, царят го принуди сам да си подвие юпи израстъка отзад и да си остане министър. А при несполучилото назначение на Бриго Аспарухов за съветник по сигурността о. з. генералът бе принуден да плюе на бригадирската си дума, изречена часове по-рано, и да каже, че сам се отказва от поста.
С кабинета голям проблем няма - царят им стяга юздите. Пък и личният му рейтинг все е по-висок от този на правителството му. Но в парламентарната група нещата все не вървяха. Появиха се и брожения срещу царския култ, издигнаха се гласове за катурване на думите "Симеон Втори" от абревиатурата НДСВ.

Кръвта на премиера може и да е синя, ама сърцето му е прагматистко

като на тексаски фермер. И мигом оглавява борбата за детронация на името си.
Центробежните сили в парламентарната група целогодишно избиваха като младежко акне връз грешката на растежа (на прехода), наречена НДСВ. Нямаше обединителна кауза, която да сбира депутатския сбириток - новият морал отдавна бе изветрял, безполезна се оказа и либералната идентификация, увенчана с членство в също изветрелия Либерален интернационал в края на годината. За сметка на сбирането имаше много за делба - и баница, и постове, че и самото партийно наследство. Мнозина залагаха на не толкова далечното споминуване на партията и отрано започнаха да си готвят постцарското утре. През февруари се пръкна НИЕ, през април - клуб "Новото време". През юни жълтата група напусна Румяна Георгиева, през септември партията заряза Емил Кошлуков, последван от Димитър Ламбовски, Клара Петрова и Светлин Белчилов. А на местните избори НДСВ изпадна до четвърта политическа сила, изпреварена и от уж малкия й коалиционен партньор ДПС.
В средата на годината само 1/5 от българите вярваха на правителството. Сигурно толкова са били привържениците му и в самата парламентарна група. Което е далеч по-важното. И което май пришпори Симеон най-накрая да извърши промените. Но издебна момент на укротени очаквания, та да не излезе, че го прави под натиск.
Промените обаче се оказаха по живковски самоцелни - във връзка с

преминаването на някои партийни другари на друга отговорна работа

Вицетата си смениха ресорите, зам.-министри станаха министри. Авторитарното ръководство на Пламен Панайотов в парламентарната група, който бе реимбурсиран с поста заместник министър-председател, бе заменено със Станимир-Илчевия ендесевизъм с човешко лице.
Кадри обаче все нямаше - нито такива, дето избират, нито такива, дето са избирани. Как не, след като и едните, и другите идват все от модистките бардаци или по шуробаджанашка линия. А като притрябват професионалисти - ни напред, ни назад. Грозни котерийни пазарлъци проточиха отвъд границите на приличието и на закона дори изборите за шеф на БНБ, ВАС, новите квоти във Висшия съдебен съвет и Съвета за електронни медии. Недоразумението Стоян Чешмеджиев в БТА, слава богу, успя да повтори фарса "Бориславов" в радиото само в първите няколко действия.
Всички тези малки и големи глупотевини на жълтото управление подяждаха рейтинга му през годината. За пипер служеше неповторимото медийно присъствие на Симеон, постоянно заключено между отказа от всякаква публичност и позитивното му празнословие.
Едрата риба обаче, опънала яко надолу царската крива в дълбините на общественото недоверие, бе развихрилата се престъпност. 2003-а бе

годината на отстрел на бизнесмени с всевъзможен калибър кавички -

от Илия Павлов, Филип Найденов-Фатик и Константин Димитров-Самоковеца до Данкина, Колята и Чакъра.
Нейсе и рейтингът на полицията заслужено взе да окапва - за ноември НЦИОМ отчете загуба от 10 пункта. Пукнатини се появиха дори в народната любов към ген. Борисов. Особено в София, където и концентрацията на разстрелите е най-голяма.
Управленската реакция на бума от убийства и взривове се изразяваше в три прости неща: обещание на премиера да работи денонощно за решаването на проблема; написване на поредната стратегия-клише от МВР срещу престъпността; вземане на въоръжение на позабравените домови книги. Връщането на полицейската регистрация след вече толкова години демокрация е досущ като стария социалистически виц за избягалия от зоологическата градина лъв - щом той е извън клетката, да вкараме хората в клетката, та да са в безопасност.
Кривата на доверието в царското управление слиза все по-надолу, но

все няма кой да я дръпне за опашката

и да си поиска властта. Симеон е стабилен заради липсата на съперници за властта. Станишев вече 2 години пали фитили как още утре БСП ще поиска предсрочни избори. Надежда Михайлова пък от 2 години е забатачила партията си по крива, успоредна на царската. А сега е вкарала сините в някаква столична коалиция, от която май те само ще берат пасиви.
И електоратът съответно дреме. Според "Галъп" мнозинството от хората са склонни да изтърпят още година и половина царско управление. Според НЦИОМ пък те са разделени в очакванията си дали премиерът ще добута пълни 4 г.
Така че и съвсем да окривее демоскопската му крива, на Симеон това хич няма да му пречи. Ще се рее още самотно в космоса, без да среща траекториите на вражи комети. И току-виж долетял до края на мандата. Халал да му е - не е луд тоя, дето яде баницата. А и нам тоже. Сигурно не е толкова фатално с какво точно ще пътуваме в космоса. Важното е, че ни обещаха януари 2007-а скачване със станцията-майка.


ДОВЕРИЕ В ПРАВИТЕЛСТВОТО
------------------------

"ГАЛЪП"
МесецДовериеНедоверие

012456
022163
031962
041766
051766
061865
071372
081371
091766
102362
111769
121670

НЦИОМ
МесецОдобрениеНеодобрение

022069
032165
052068
072265
092363
111970

"АЛФА РИСЪРЧ"
МесецПоложителна оценкаОтрицателна оценка

012869
042078
052176
082471
092771
122376

ДОВЕРИЕ В ПРЕМИЕРА САКСКОБУРГГОТСКИ
-----------------------------------

"ГАЛЪП"
МесецДовериеНедоверие

013935
023445
033243
042655
052556
062852
072557
082356
092357
102954
112263
121664

НЦИОМ
МесецОдобрениеНеодобрение

022859
033155
053159
073256
093059
112465

"АЛФА РИСЪРЧ"
МесецПоложителна оценкаОтрицателна оценка

013654
042964
053558
083458
093560
122965
19
1039
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
05 Януари 2004 02:41
caria broi dnite kato poliarnite, koito sa po 6 meseca ili 800x6=4800meseca:12=400 godini
05 Януари 2004 05:30
Добре е написано...
Сал си пропуснал малцинството (ДПС) дето забърква част от кашата и картинката щеше да е пълна...............
05 Януари 2004 07:09
Родината е това нещо, в което са корените на предците и бъдещето на дацата ти. А къде са предците на назначения от дядово коляно цар Симеон и къде живеят децата и внуците му!? Каква светла саможертва - измъчено живее в Рая на земята и трупа парици и местенца за отдих на децата с едничката мисъл - да оценят саможертвата му. А ние, потомците на Аспарух, траки и славяни, на хан Крум, който като е тропнел със скиптъра си в Плиска Буда /старото българско тържище край Дунав/ е потрепервала, седим, мълчим и даже ръкопляскаме. А ръкопляскането дерижират оцветени всякак политици...
05 Януари 2004 07:49
To pak na kogo lie razklatilo stola tui "narodno" doverie. Dovedohte si Simioncha, sega i da go izgonite pak taya, toi si pribra polovin Balgariya.
05 Януари 2004 09:37
А къде са предците на назначения от дядово коляно цар Симеон и къде живеят децата и внуците му!?


Предците - по троновете на Европа. По времето, когато нашите предци са целували ръка на предците на Доган. Децата - където са и 500 000 млади българи.
***
Срам и позор за безродниците, които забравят мъдростта на Строителите на съвременна България.
05 Януари 2004 10:11
Засега колкото повече изчакват, СДС и БСП печелят, а НДСВ губи, даже може да не прескочи прага за следващите избори. Но това засега може много скоро да се обърне и опозицията да изпусне момента.
05 Януари 2004 10:17
Палома, какъв ти е проблема? Естествено е, че на немско-италиянския мелез, мелезчетата няма да бъдат там където не са ги садили!
05 Януари 2004 10:50
Браво Никифоре,
паралела е убийствен бих казал.
Предците - по троновете на Европа си е вярно, че много са направили за БГ и не са спали заради БГ. То не бе Нqиойски договор, Берлински аааа. Дарявани БГ територии на Гърция, Сърбия и т. н.
Точно така, срам и позор за безродниците, които забравят мъдростта на Строителите на съвременна България.А, и това децата му до трошица са като 500 000 млади българи по чужбина. Работят за по-малко кое, както дойде и последният изкаран лев пращат на роднини в БГ. Кой на родители помага, кой на брат, сестра. Все се мъчат децата му и все не спят за Родината, защото тайно се надяват да се върнат.

05 Януари 2004 10:54
Предците - по троновете на Европа си е вярно, че много са направили за БГ и не са спали заради БГ. То не бе Нqиойски договор, Берлински аааа. Дарявани БГ територии на Гърция, Сърбия и т. н.


Алеко Константинов е бил гениален. Убеждавам се в това всеки ден, когато срещна поредния клонинг на неговия герой, който чел-недочел, учил-недоучил, бистри съдбините на света.
05 Януари 2004 10:57
Отрицателен рейтинг със сигурност няма.
Както и "царедворците" нямат и капка съвест и срам- кокала не го пускат докато могат и това е. Утре има и други партии и цирк наново.
Крив или прав мижитуркото все още "оправя" БГ както му падне и това е същественото. А доверие могат да му имат само много тежко душевно болни.
Това обаче не му пречи никак- положението си остава:
Кучетата си лаят, "царедворците" си крадат.
05 Януари 2004 11:14
КОГАТО ФАКТИТЕ ГОВОРЯТ И НИКИФОРА ТРЯБВА ДА МЪЛЧИ.
Е, има и друг начин на поведение. Просто тъп та му е лесно.
05 Януари 2004 11:53
Картинката е ясна само не разбирам защо всички говорят, че предсрочни избори няма да има. Защо и докога?
05 Януари 2004 12:56
Мдааа..Прави ми впечатление , уважаеми форумци, че медиите в България напудрят и разкрасяват реалноста . А дествителното положение е повече и от ужасно.Само един факт :Правителството има подкрепата само на 6, 4 % от българите с право на глас.И никаква опозиция нито от ляво нито от дясно не се опитва да го събори. И никакъв вестник , радио или телевизия не го подлага на унищожителна критика . ЗАЩО ЛИ ?


05 Януари 2004 13:21
..ГОСПОДИН НИКОЙ..
Господин Никой крепи от капичване Господина за един ден.
Препускайки нощем с белите коне кълцайки резен по резен златнио пъпеш на власта
05 Януари 2004 15:01
А НА МЕН МИ СЕ Е ПРИХОДИЛО НА ЦАРСКО ПОГРЕБЕНИЕ ...
05 Януари 2004 15:01

DA!
05 Януари 2004 17:23
СОЦИОЛОГИЧЕСКО ИЗСЛЕДВАНЕ:
Повод да представим този материал са безпокойствата на г-жа Фили Ладжман- говорител в българската емисия на радио SBS, Сидни, на д-р Багряна Беланже от Канада и на д-р Кристина Стоянова от Монреал, че нашият печат след 1991 година е допускал в много случаи лош български език и ниска култура. Естествено, това е самостоятелно мнението, което не е задължтелно да съвпада с позицията на редакцията на в.”България днес”.
ОПТИМИСТИЧНИ ТЕНДЕНЦИИ ЗА КУЛТУРАТА В МЕДИИТЕ?
Група за експресни анализи в продължение на няколко години предприемаше анализи на езиковата и проблемната ситуация в печата, които бяха публикувани на страниците на в.”Континент”, в.”Литературен форум”, сп.”Демократически преглед”, бяха разисквани в емисии на радио “Христо Ботев”.Продължаваме нашата работа като представяме един социологически срез на всекидневниците в началото на 1998 година. Виждат се явления и начални тенденции, които дават повод за сдържан оптимизъм.
1.Количеството
До 30 декември 1997 година в.Труд” пускаше справка за тиражите на централните всекидневници под заглавието “В услуга на рекламодателите” - тоест рекламодателите да видят кой има най-голям обхват над читателската публика и да насочат там рекламите. Ние обаче ще я използваме с друга цел - тази таблица сочи една относително трайна подредба на количествения потенциал на тези вестници вече в условията на борд.
И така ето как изглеждаха на 30.12.1997 тиражите в централния печат:
 “Дневен ТРУД” 300, 800 броя
 “24 часа” 205, 000
 “Стандарт” 47, 623
 “Нощен ТРУД” 40, 600
 “Новинар” 40, 317
 “Демокрация” 33, 441
 “Дума” 32, 064
 “Земя” 25, 064
 “Сега” 12, 757
 “Континент” 6, 000 на 6.2.1998
Тук се съзират две тенденции. Първата е, че през изтеклите две години, тъй като кризата силно ограничи потреблението на българина, определено се сви и пазарът на вестниците. Той бе уплътнен до около 800, 000 съвкупен тираж на централните всекидневници. Опитите за търсене на нови пространства или за агресивно преразпределение също се като че ли се изчерпиха. При голямо тиражните вестници се появи нова ситуация - недостиг на средства, дългове към държавния печатарски комбинат “Родина”. През миналата година групата “168 часа” с труд изплати на “Родина” милиони задължения, тази година рекордьор в дълговете е “Дума” - 751, 300, 000 лева, следван от “Земя” - 247, 845, 000 лева, “Новинар” - 241, 144, 000 лева . Или ако използваме заглавието от в.”Демокрация” от 12.2.1997 - “11 вестника дължат на ИПК “Родина” над 2 милиарда лева”. Експанзия, мащабна агресия за нови пространства при такова количество дългове е вече невъзможна. Когато липсват свободно даваните задкулисни капитали, остава да се търси читателя чрез всекидневно разгадаване на неговия интерес, чрез повече професионализъм. И тук се появява усещането, че българската читателска публика има скрито предпочитание към един по-умерен и по-културен стил.
Кратката одисея на “Малък вестник” /впоследствие “Нов вестник”/, който се появи на 16.3.1997 и бе закрит на 3.9.1997 след 114 броя, е също показателна за такъв тип съдба. Наистина днес излиза вестник “Сега”, издаван от “Малък вестник” ООД, но тука наследствеността се изразява в решението на група хора около Андрей Райчев и Кънчо Стойчев да ползват червени капитали, групирани около балканската им социологическа агенция “Галъп” Така те дават макар непечеливше, все пак собствено издание на Евролевицата. Вестник “Сега” разви собствен динамизъм, но успя да стигне до скромния тираж от 12, 000 броя дневно, като взе тези бройки от изданията на левицата, като ли най-вече от в.”Континент”. Разбира се, когато тиражът падне изключително, както се случи с в.”Континент” /до 6, 000 броя/, сме сменя и главният редактор. На 5.2.1998 бе назначен за нов главен редактор на в. “Континент”Асен Матеев.
Втората тенденция е конкурентната борба да се пренася върху провинциалния печат, който бе притискан с опити за локални приложения на “24 часа”, “Труд” и “Стандарт” в Пловдив, Варна и т.н. Вестник”Сега” предприема друго решение - съюз на интереси, като гостува на страниците на в.”Нов живот” в Кърджали.
Когато липсват свободно даваните задкулисни капитали, остава да се търси читателя чрез всекидневно разгадаване на неговия интерес, чрез повече професионализъм. И тук се появява усещането, че българската читателска публика има скрито предпочитание към един по-умерен и по-културен стил.
Между другото, пространство вече се търси чрез иновационна дейност. В. “Пари”, в.”Континент” и в.”24 часа” вече имат свое присъствие в Интернет. В.”Континент”, който губи позиции на разпространение в България, твърди, че 3000 читатели от 55 страни дневно влизат в електронната му версия. Излазът в Интернет вероятно пак предполага залагане на по-добрия стил, тъй като лидерите на световната преса от доста време имат свои електронни версии и по този начин са се превърнали в своеобразен стандарт.
2.Качествата:
1.Проблемите и стремежът към законност излизат пред сензациите и идеологиите
Още през 1997 година като пряк и косвен ефект на въвеждането на борда от 1.7.1997 г. се появиха моменти на законово уреждане на печата, на въвеждане на по-голяма доза професионален морал:
 най-напред на 10.6.1997 г. Комисията по конкуренцията към Народното събрание взе решение за проверка дали покупката на най-тиражните издания - ”168 часа” и “Медиа холдинг” от немската групировка ВАЦ /West Allgemeine Zeitung/ не е проява на монополизъм;
 на 3.7.1997 г. новият собственик на групата “168 часа” ВАЦ отстрани Петьо Блъсков и съответно “петьоблъсковщината” в печата тръгна към залез. /Отваряме скобки, за да обясним какво означава “петьоблъсковщина”. Петьо Блъсков, който до този момент бе шеф на пресгрупа “168 часа”, към която спада и в.”24 часа”, сам се наричаше “негово превъзходителство”, определи баба си за компетентен коментатор на българската политика вместо главен редактор на в.”24 часа” се изписваше “Началник на в.”24 часа”./
Освен това януари 1997 година пробудената социална енергия на обществото породи нови масови настроения - тежнения към критичност и първи стъпки към социален контрол отдолу. Обществеността търси освобождаване от илюзиите, превърнали се в перманентна измама на дивия капитализъм, освобождаване от престъпността. Широките слоеве при различен повод, особено в социологическите сондажи, изразяват стремеж към стабилен социален ред, институциите печелят респект. В такава атмосфера в печата:
 започна да изостава героизацията на мутрите, появи се внимание към закона и защитниците на закона, доколкото те защитават сигурността и на журналистите от булевардния печат;
 идеологическото упорство си оставя закотвено в партийните вестници, но в останалия печат нараства проблемното мислене, грижата за всекидневието. Симптоматичен факт, е че в.”Нощен труд” намали пространството на сензациите и инстинктите и напред започнаха да излизат социалните проблеми. В “Жълт труд” разширяват мястото си историко и културно-познавателните материали /близо до формулата на “Паралели” - БТА преди 1989 година/.
3.Печатът - един дом на културата
Разбира се, това са предимно начални тенденции. Приятен факт е, че трайна рубрика “Култура”откриваме в няколко вестника /”Континент”, “Стандарт”, “Дума”/, че книгописът получава солидни обеми под рубриката “Книги” в “Континент” и “Стандарт”. Към този обхват “Континент” добавя “Етнос и религия” и прави най-добрата сред всекидневниците страница “Наука”.Актив на този вестник е, че също този вестник ”Континент” изнесе тежка битка с профанирането на езика, което му бе наложено изкуствено, и се върна към своя аналитичен стил, към страниците, които концентрират коментарния материал в нашия печат. Една приятелска препоръка към редакцията на “Континент”- отказът от някои БСП носталгии също ще действа в посока на доброто качество и откриването на по-широк хоризонт на идеите.
Постоянното число от около 40-50, 000 купувачи, което запазва в.”Стандарт”, е вече фиксирала се либерална аудитория с вкус към културно поднесена информация - тоест аудитория на средната класа. Хубавата новина е връщането на обема на страниците за култура, които преди време бяха изоставени. В “Стандарт” продължава своите открити писма и Стефан Цанев, върви конкурс за разказ “XXI век” За съжаление при цялостния баланс понякога нивото пада - в броя от 22 .1.1997 г. последната страница, озаглавена при това “Стил”, е секс-страница. Сериозен прилив на културни материали се вижда на страниците на в.”Труд”, който придобива още по-голямо социално значение от най-големия тираж на вестника. Там са обособени приложения и страници: “Арт труд”, “Ателие”, “Памет”, вестникът даваше и литературни награди. Усеща се обаче още дъх от социалистическия реализъм, който преодоляват материали като разговор с президента Петър Стоянов на тема Владимир Висоцки в рубриката “Памет” /брой от 25.1.1998 година/.
Сходна ситуация се очертава при в.”Демокрация”. От една страна културната тематика има постоянно присъствие, което нараства в неделния брой. Ала в същото време се допускат тонът на булевардната популяризация и дори откровени грубости. Например през 1997 г. при излизането на второто издание на уникалната “Антология палатина” /гръцката кратка стихотворна форма между 6 век преди Христа и 11 век след Христа/ щатният хуморист на вестника решил да демонстрира на страниците на вестника компетентност в тази материя. Това става, придружено със съответен градус в точния смисъл на думата, като най-напред отправя безмислени нападки срещу издателите /между които и гръцкото посолство, тъй като с голямо желание то субсидира още първото издание на Антологията/. После предлага свой превод на едно стихотворение. Както се досеща читателят, хумористът не знае гръцки, а прави добре познатия от социалистическата практика от 50-те години препревод от руски език. Така си спомняме отрицателни черти от националния характер, когато най-висок професионализъм и ярък творчески подход се атакуват от самодоволно невежество, получило някаква власт.
Между оптимистичните факти следва да не се пропусне и видимият афинитет на “Новинар” към културната тема, към проблемния разговор с хората на културата, към представянето на ценни редки издания като“Азбуката от Плиска, Кирилицата и Глаголицата” от покойния проф. Васил Йончев /23.1.1998/. Тук под лековатото заглавие “Кабаре”/защо?/ се водят разговори с дълбоки, излъчващи духовност хора.
В това общо завръщане към културната тема странно изостава в.”Дума”, който е редуцирал рубриката “Култура” до половин страница седмично. Парадоксално, че там дори периодичното представяне на оръжията на различни страни /най-често Русия/ получава повече вестникарски колони в сравнение с културата.
Другият вестник на БСП - “Земя” се е отличавал с уважение към българския език от създаването си до днес. Но ще се отнася до културния поток на страниците на вестника, той е ограничен по обем и е доста архаичен. Публикациите за годишнните на Пею Яворов и на Алеко Костантинов са нещо разбираемо и потребно. Ала съвременният литературен живот се представя твърдо от наследниците на социалистическия реализъм, като се стига дотам, че се рекламира щатна хвалителка на предишната литературна номенклатура - Наташа Манолова /7.1.1998/.Вестникът има собствена алтернатива в лицето на материали като “В Сборяново отново ще има европейски духовен център”, в който ст.н.с. Диана Гергова представя културното наследство на България.
Макар че отделя място на събития от сферата на културата, вестник “24 часа” остава носител на наследствени разминавания с културата. Те личат отново в броя от 2.2.1998 година, когато от името на един български поет се помества заглавието: ”Виденов първи припадна от моите гейсонети (Хомосексуалисти се веселяха с гевреци в Горна баня, спомня си стихоплетецът)”. И на всичкото отгоре, точно в същата публикация се споменава, че 2 февруари е и ден на Сретение Господне…
Може би най-силно новата положителна тенденция се усети в радиопространството. Ако “Дарик”бе лицето на политическото обновление, радио “Христо Ботев” бе сполучливият опит да се даде не само постоянно присъствие, но и собствен живот на културата. Какво имаме предвид. В пренаситеното радиопространство заседнаха политизацията, рекламите, повърхностните, винаги с търговски вкус игри с радиослушателите. По наши наблюдения културата заема не повече от 3 до 5% в общия радиопоток. Радио “Христо Ботев” се превърна в защитена зона на българската култура. При тя се поднася не в традиционни просветителски форми, а представлява на едно извличане на новите духовни импулси, които са успяли да пробият тежката атмосфера на кризата. Новаторският момент тук е безспорен и нашият екип може да изброи различни примери, но ще спрем вниманието си на един изразителен случай.
На 21 ноември 1997 г. послучай Въведение Богородично, ден на християнското семейство и на християнската младеж, “Христо Ботев” сутринта предложи отличен блок, в който се съдържаха следните основни материали:
 история и представяне на моралното призвание на големия християнски празник;
 изследване, оповестено от проф. Петър-Емил Митев по актуални проблеми на младежта;
 представяне на програма “Дебати” на фондация “Отворено образование” за граждански диалог сред младежта;
 талантливо направен репортаж за етнотрадициите и сегашния начин на живот в софийското село Железница”.
Тук наблюдателният слушател вижда, че се ражда естествената сплав на новата нравственост на България, в която се срещат духовният завет на християнската добротетел и модерното гражданско поведение. Тоест това е нововъведение в най-трудната сфера - сферата на прохождащата нова нравственост и радио “Христо Ботев” се проявява като един от така чаканите, така трудно раждащите се сегашни духовни строители на България. Не е е повод за безпокойство, че “Христо Ботев” имало много по-малко публика в сравнение с “Хоризонт” и други радиостанции. Тези проценти са проценти на постоянна качествена публика с духовни, културни и социални търсения. Тази лаборатория е един от малкото безспорни добри плодове на крайно необходимата промяна след 1989 година, които хранят духа на нацията. За това радио “Христо Ботев” има право да носи за емблема клипа “Другото радио”.
И все пак поне в перспектива “Другото радио” би следвало да се види не като изключение, а като пример. Печатът притежава уникалния шанс да поведе инициатива за защита на българската култура, за превръщането й в ресурс на националното развитие. В крайна сметка българският печат по своето зараждане и в най-добрите си прояви е един духовен дом на българската интелигенция.
Накрая следва да се каже, че големият жълт бум, започнал особено след 1991 година, който преживя българският печат, остави тежки рани в българската култура. Изличени са например ценни популярни издания за наука като “Космос”, “Орбита”/”Нова орбита”/ и т.н., които имаха своя доста широка публика. Това са ниши на културата, които тепърва следва да бъдат възстановявани.
И още едно предположение с известна доза оптимизъм. След 1989 година печатът най-бързо възприе и въведе пазарните форми, а след въвеждането на борда първи потърси по-адекватно приспособяване към ограничаващия откровените задкулисни фокуси и прекалената спекула борд. Дано тези промени в пресата да се окажат и симптом на цялостното ни стопанско развитие.
П.П. Допълнителен знак за постепенното повишаване на културната чувствителност на печата бе дистанцираността на повечето от всекидневниците спрямо пошлостта и цинизмите, които допусна на 10.2.1998 година забавното предаване “Хъшове” в Българска национална телевизия.


05 Януари 2004 18:22
Негово Величество Симеон Втори по божия милост и народна воля премиер на българите. Вече не е по народна воля, а Господ не си събира вересията. Вече е обикновен гьонсурат.
19 Януари 2004 22:29
Олигофрена не е виновен, виновни са тези, които ни го натресоха и сега го
крепят , за да могат да доограбят България.поредната национална катастрофа
е факт, ще има ли поредния НАРОДЕН/ДЪРЖАВЕН/СЪД? ако им се размине съда
трябва да обявим държавата в ликвидация, няма друг изход.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД