"Всички от нашия екип са били студенти. Ние знаем колко е досадно да се напише поредната курсова работа. Знаем, че е възможно човек да прекара часове наред в безплодно търсене на материали... Затова сме тук - за да облекчим живота ви." Този гальовен манифест посреща посетителя на един от десетките Интернет-сайтове, предлагащи срещу пари академично благоденствие. Само едно кликване с мишката и дипломната работа е почти готова. За този, който може да плати.
Ако приемем, че немалка част от посетителите на тези уебстраници са потенциални клиенти, ще получим прелюбопитна картина. Има сайтове с астрономическа посещаемост - над 50 000 презареждания. Вярно, тлъстичкото число при всички случаи е условно. Какъвто и да е броят на реално пазарувалите от сергията обаче, по всичко личи, че този пазар съвсем не крета.
Уроци по пазарна икономика
И най-големият лаик сред студентите би следвало да познава пазарната логика - щом има предлагане, значи има и търсене. Висшето образование осигурява благодатна почва и за двете. Рискове за търговеца няма - продажбата на образователен продукт не е забранена. Няма и изрична нужда от регистриране на фирма - бизнесът е виртуален. Парите не са никак лоши. И са необлагаеми.
Предпоставките са добри и по отношение на търсенето. Досадата от случващото се в аулите е често срещано явление. Липсва и особен интерес към реалните възможности на бъдещия елит на нацията. Това осигурява прекрасно алиби за акостиране в залива на академичната измама. Успехът на акцията е почти 100% гарантиран - надали някой преподавател ще тръгне да разследва авторството на разработките.
На лов за клиенти
Както всеки конкурентен пазар, и този изобилства с всевъзможни уловки за привличане на повече клиенти. Следват се различни политики - едни залагат на елитарна работа по поръчка, други работят на ишлеме, като препродават стотици курсови работи при ниски цени.
Подобен подход е избрал един от популярните сайтове. Той се самоанонсира като on-line магазин. В момента магазинът предлага 151 реферата, 268 курсови и 166 дипломни работи. За по-голямо улеснение е предвидена възможност клиентите да търсят предлаганите заглавия в зависимост от изучаваната от тях специалност. В областта на журналистиката например към 9 декември се предлагат 12 продукта. 384 са темите в сферата на икономиката. Едва 4 са предлаганите разработки в сферата на философията и психологията.
Цената на предлаганите реферати варира от 5 до 20 лв. в зависимост от обема. Рефератът от 24 страници "Възгледите на Франсоа Кене и Адам Смит за капитала" например се предлага на цена 19,20 лв. Завладяващата тема за "Завладяващата архитектура на древен Египет" пък струва 12 лв.
И при дипломните работи цената варира в зависимост от обема. Темата "Личностни особености на извършителите на взломни кражби" от 80 страници например струва 64 лв. "Витамини, микроелементи и бременност" е 42 страници и струва 33,60.
Курсовите работи стигат до 30 лв. Готовите разработки се изпращат по Интернет, след като са платени по банков път. В графата задължения единственото посочено нещо е коректността на екипа към клиентите.
Коренно различен подход е избрал друг сайт. Голяма част от темите в него са безплатни, тоест организаторите са водени предимно от чувство за солидарност. Платените дипломни работи са от 5 до 10 лв. Друга екстра е предлагането на лекции и пищови (в повечето случаи безплатно). Разнообразието от заглавия е голямо. Според лице, назовано като Галин Горан, голяма част от предлаганите от конкурентния сайт продукти са изплагиатствани безплатно от този сайт.
Компетентността - функция на конюнктурата
Друга ниша са дипломните и курсовите работи, правени по поръчка. Тук цените скачат. Границите на авторската компетентност са, меко казано, гъвкави.
Подобна услуга предлага споменатият по-горе сайт. С изготвянето на поръчките според сайта се занимава лице на име Милена Колева. Репортер на "Сега" си поръча на посочения имейл разработването на дипломна работа на тема "Образът на ромите в масовата българска преса - дискурс анализ на вестниците "Труд" и "24 часа" за периода януари 2003-юни 2003". От отговора става ясно, че лицето Милена Колева е завършило педагогика и право. "Аз разработвам темите. Специалността ми не е журналистика, но смятам, че бих могла да разработя тази тема. Увереност да твърдя това ми дават успешните до този момент разработки в областта на масовите комуникации", пише тя. Като гаранция за качеството авторът предлага първият транш да бъде платен, след като клиентът види част от разработката. Цената за дипломи до 20 страници е 3,50 лв. на страница, за по-големи обеми пада на 2,50 лв. на страница. Авторката се наема сама да намери необходимата литература, но настоява за уточнен с дипломния ръководител научен план.
Дипломни работи по поръчка предлага и друг сайт. В него се упоменава, че екипът работи по теми в областта на икономическите специалности и дисциплините политология, социология и философия. Въпреки това и този екип се съгласи да разработи тема в областта на журналистиката. От екипа посочват няколко гаранции, че текстът ще "става": първо - ще намерят нужния специалист, второ - клиентът ще плати само 50% капаро. В случай на неудовлетвореност от крайния продукт останалите 50% не се превеждат. Работи се на цена 3 лв. на страница.
Екипът дава и допълнителни гаранции, че няма да злоупотребява с писания по поръчка текст. Тези разработки са обект на специална защита и се препродават на други клиенти след изтичането на 1 учебна година от датата на написването. Сайтът предлага допълнително и готови дипломни и курсови работи.
Как се става доктор на науките срещу 1000 лв.
Между 1000 и 2500 лв. Толкова струва в момента изготвянето на докторска дисертация. Този бизнес не е толкова масов, както предлагането на готови курсови и дипломни работи.
Един от сайтовете предлага три варианта за докторски дисертации. 1000 лв. е цената за дисертация, при условие че клиентът самостоятелно е направил изискваните 5 научни публикации. Ако екипът сам трябва да се погрижи за тях, цената скача двойно - между 2000 и 2500 лв. От 3000 до 3500 лв. вървят дисертациите на английски език, комбинирани с 5 научни публикации. "Сега" поръча с имейл дисертация на тема "Новаторство и реформизъм в произведението на Т. С. Елиът "Четирите квадрата" с уговорката, че голяма част от материалите са на английски език. От фирмата отвърнаха, че могат да намерят специалист, който да я изготви. В друго писмо на същия сайт по повод поръчка на дипломна работа се твърди, че текстовете се разработват от хабилитирани кадри.
В друг сайт пък цената е по договаряне.
В света на соло-виртуозите
Паралелно с виртуалния бизнес съществува и друг - физически. Тук рисковете са далеч по-големи, а деянията могат спокойно да се квалифицират като престъпни. Това прави бизнеса по-доходоносен.
Студентката П. П. (инициалите са на редакцията) е завършила голям столичен университет. П. П. признава, че за разлика от други е аматьорка - явила се е на чужд кандидатстудентски изпит по математика един-единствен път. Студентката получила офертата чрез свой приятел, който се явявал регулярно на чужди кандидатстудентски изпити. Договорената цена за услугата била 300 долара. "По това време още бяхме със старите паспорти. Не знам как са го направили, но по паспорта не личеше, че е преправен - сигурно не е било толкова трудно", обяснява П. П. За изпита тя заделила 2 седмици, след сесия. Изкарала много добър 5.
"Случаят беше много заплетен. Това момиче беше от черноморски град, но си беше извадило фалшива диплома за средно образование от друг град, защото имаше нисък успех", обяснява П. П. Девойката имала всички шансове да влезе, но пропуснала да подаде някакъв документ. Така заплащането паднало на 150 долара. С тях П. П. си купила телевизор.
"Моето беше щура работа, за тръпката. Приятелят ми, който уреди това обаче, беше истински виртуоз. Обикаляше непрекъснато по кандидатстудентски изпити и по чужди изпитни сесии, защото беше гений - разбираше от всички природни науки", обяснява П. П. Момчето било в тежко финансово състояние и се прехранвало от този бизнес. В момента приятелят на П. П. работи в чужбина като университетски преподавател.
"Няма нищо невъзможно - и преди, и след смяната на паспортите", обяснява висшистът К. К. (инициалите са на редакцията). За разлика от П. П. К. К. целенасочено се е занимавал с този бизнес. "Стигал съм до 10 изпита на сесия - 5 мои и 5 чужди", обяснява К. К. Случвало му се да ходи три пъти на изпит при един и същ преподавател от името на трима различни студенти. К. К. е по-наясно с тарифите, защото съвсем наскоро е престанал да се занимава. Най-скъпо според него е явяването на чужд кандидатстудентски изпит - около 3000 лв. Явяването на изпит в рамките на сесията варирало от 100 до 600 лв. в зависимост от трудността, от това има ли посредник и дали клиентът има претенции за оценката. Между 1000-1500 лв. излизало физическото присъствие на защитата на дипломна работа от името на друг.
"В този сектор се въртят много пари. Познавам хора, които сериозно се занимават с това", обяснява К. К. Той не изпитва угризения, че е участвал в схемата. "С подобен тип дейност обикновено се занимават много добри студенти. Решението не е лошо на фона на останалите алтернативи - един вид работа по специалността", обяснява К. К.
Бизнесперспективи
Ако интересът се запази и има силна конкуренция, цените очевидно ще падат. На това заключение навеждат параметрите на този бизнес в други страни. Битпазарът съвсем не е български патент - дипломни и дисертации се продават и в развития свят, при това на много по-ниски цени. Даунлоудът на която и да е докторска дисертация от популярния щатски сайт на Proquest digital dissertation струва едва 29,50 долара. Най-високата цена е за книжно копие, графически оформено и с твърда подвързия - 77 долара.
На фона на всичко това въпросът за качеството на висшето образование увисва с още по-голяма сила. Той спешно трябва да получи отговор както от академичните среди, така и от трудовия пазар.
|
|