Чета и слушам напоследък чести обвинения в популизъм. Популизъм - що пък за птица беше това?
Отварям Вебстер, да е жив и здрав Интернетът и да се свети името му.
"ПОПУЛИЗЪМ - политическа доктрина, която обезпечава правата и реализирането на възможностите на обикновените хора в борбата им срещу привилегирования елит."
Изненадка, а?
Отварям Кеймбридж. Нещата си идват на мястото.
"Популизъм (съществително) (главно неодобрително) - политически идеи и действия, замислени с цел да се представят нуждите и желанията на обикновените хора."
Нещо започва да не ми се връзва, да ме гложди, опипвам дефиницията на вкус - нещо не е така. Кое му е неодобрителното, защо?
...и ми присветва... Ключът е в действието, в глагола. В глагола "представят". Излиза, че популизъм е говоренето, последвано от действието бездействие.
Защо тогава българските политически мъже и жени наричат всяко изявление, което не изхожда от техния цвят, популизъм? Защото всеки е призван да съди за другите от собствената си камбанария. Психологически феномен, не политически. Ако ти си добър, великодушен и щедър, възприемаш света като добър, великодушен и щедър. Ако си дребна душица, коварен и алчен, светът ти изглежда дребнав, коварен и мерзък.
Колко пъти политически цвят подкрепи "популистки" идеи на конкуренцията? Аз нямам спомен.
Колко пъти една добра идея срещна подкрепа у политическите опоненти и беше реализирана? Нямам спомен.
Министър Долорес Арсенова тъкмо разсъждава по радиото защо хората не вярват на политиците. Умни слова, но не и истинни. Умното не е задължително да е истинно, истинното не е задължително да е умно. Истината е мъдрост... но сега говорим за умности. Не вярвали хората на политиците, защото последните били насочени към решаването на велики дела и изпускали дребните неща, насочени конкретно към хората.
А кое дело е велико освен насоченото към хората? Каква е дефиницията на "величие"? И има ли нещо изобщо смисъл на тази грешна земя, ако не е насочено към човека?
...Питах преди време известен депутат каква е дефиницията на "държава". "Де да знам - рече той, - сигурно е съвкупност от институции."
Излиза, че великите дела са призвани да обслужват държавата, която пък е набор от институции. Да, ама не точно, а някъде около. Защото се губи целта на мероприятието. Крайната му цел. Защото държавата е съвкупност от институции, но с цел обслужването и благоденствието на народа. Иначе съществуването на държавата се обезсмисля, държавата не е замислена да съществува сама за себе си и народът не е призван да обслужва държавата. Точно обратното е. Държавата е създадена да обслужва народа и изгуби ли си тези функции, нейното съществуване не само се обезсмисля, но става хем порочно, хем вредно.
Популизъм идва от латинската дума populus, което значело народ. Следователно популизъм означава управление от народа в противоположност на елитаризма - управление от малка привилегирована група над масите.
Вебстер разказва още, че популизмът идва от древни времена. И че Спартак може да бъде разглеждан като популистки водач на робите, разбунтували се срещу правилата, установени от господстващата класа. А Абрахам Линкълн постулира: "Популизмът е управление от народа, чрез народа и за народа."
Сега може би ще решите, че объркването на значенията идва от елементарно незнаене и политическа неграмотност?
Аз не съм склонна да мисля така.
Според мен тази територия е във властта на чичко Фройд и неговите "неволни" езикови грешки. Когато човек обърква думата или приема едно определено значение на думата за сметка на всички останали, това говори за неговата изначална нагласа, за набора му от първични постулати, през чиято призма гледа на света.
Нашите политици се себеотъждествяват като избран елит в противовес на ония, що уж се себеизживяват като техни избиратели. И левите, и десните, и центристите. И жълтите, и сините, и червените, и пембените.
И това умозаключение се извежда дори само по отношението им към думичките "популизъм" и "държава". И понеже проверката е висша форма на доверие, теорията се проверява в практиката.
А практиката го потвърждава непрекъснато.
И когато фактите говорят, само нашите овластени не мълчат.
А онази, голямата дебела книга утвърждава: "И всички вкупом съгрешиха, и всички вкупом станаха непотребни."
А оригиналния цитат е следният: из речта му на бойното поле след битката при Гетисбърг: "that we here highly resolve that these dead shall not have died in vain--that this nation, under God, shall have a new birth of freedom--and that government of the people, by the people, for the people, shall not perish from the earth."[/size=2][/darkred]
Къде тук авторката е видяла понятието "популизъм", употребено от великия Ейбрахам??!!
Редактирано от - bot на 24/1/2005 г/ 11:14:56