Две от директорките на дирекции в МС не признават констатациите на комисията "Тачева" за покупките на евтини ведомствени жилища и не приемат нито един от трите варианта, предложени от премиера, съобщи министърът на администрацията Димитър Калчев. Сакскобургготски поиска от 7-те уличени да доплатят жилищата си, да ги върнат или да подадат оставка. Шефката на пресслужбата Цветелина Узунова и ръководителката на дирекция "Финансово-стопански дейности" Полина Иванова обаче смятали, че няма нарушение при техните сделки, довериха отлично осведомени източници от "Дондуков" 1. Те искали да се стигне до съд. Симеон обаче предпочитал да не се стига до съд. Но ако чиновниците искат да задържат имотите, трябва да ги доплатят. А за това наново трябва да се назначи комисия, която да направи експертиза и да определи сумите за доплащане.
В понеделник всеки от 7-те висши чиновници лично ще подаде молба до премиера, в която посочва кой от трите варианта предпочита. На третата си среща вчера 7-те не постигнаха съгласие, както очакваше Симеон. Шефката на комисията, раздавала правителствените жилища Полина Иванова заяви, че е взела своето решение, но ще го каже първо на премиера.
Само 9 замени е направил областният управител Росен Владимиров, откакто е на поста, установи проверка на "Сега". Онзи ден губернаторът отчете пред депутати, че е извършил общо 180 сделки с апартаменти. Продажбите на Владимиров са над 170.
Пред комисията по гражданското общество в четвъртък областният управител увери, че "всяко едно лице" можело да прави замени с областната управа. Той разясни, че зам.парламентарният шеф Юнал Лютфи минал по този ред. Като "обикновен гражданин" сменил 88,02 кв.м. апартамент в "Младост"1 за 164,93 кв.м. на ул."Жолио Кюри" в кв. "Изгрев". Замяната е извършена на 5 декември 2002 г. По договор Лютфи е трябвало да доплати разликата от 64 840 лв. между жилищата. Зам.шефът на НС дал 16 240 лв. кеш и 48 600 лв. в компенсаторки.
Владимиров е сключил договора с Лютфи на основание чл. 52, ал.1 и 4 от Закона за държавната собственост и чл.91-93 от правилника за приложението му. Законът наистина разрешава замяна на "държавни жилища, ателиета и гаражи с жилища, ателиета и гаражи - собственост на юридически или физически лица". Тя се извършва "от областния управител при условия, определени от МС". Правилникът допълва, че замяната се извършва "по взаимно договаряне", след провеждане на предварителни преговори. На финала областният издава заповед, в която определя цените, начина на разплащане и др.
Проверката на "Сега" показа, че губернаторът Владимиров очевидно не е разрешавал замяна на случайни редови граждани. По този начин, освен на Лютфи, областният е дал държавни жилища на зам.-външния министър Любомир Иванов, зам.-министъра на финансите Стамен Тасев, премиерската съветничка Рада Паунова, шефката на дирекция в МС Полина Иванова, главния секретар на кабинета Севдалин Мавров. Мавров, Паунова и Иванова бяха цитирани като нарушители в доклада "Тачева".
S kavi gluposti se zanimava BG durjava!
Ciganska rabota!
Kakvo sravnenie - dokato Slovakia podpisva investicionna sdelka za nad 1 000 000 000$ v BG si skubiat kosite za niakolko skapani apartamenta.
Strategicheski investitor otnovo podmina BG