Представители на легендарната британска група "Бийтълс" проведоха поредица преговори с многобройни доставчици на онлайн музика за нова система за разпространение на парчета по Интернет с платени права. Преговори се водят с всички играчи на пазара - от най-малките компании до Microsoft, която тази година планира да открие собствен Интернет магазин.
Идеята е да започне масираното разпространение на парчета на "Бийтълс" по всички онлайн магазини, като се спазват същевременно правилата на играта по отношение на авторски права и права за разпространение. Представители на групата изискват заплащане на лицензионни такси, за да предоставят права за онлайн разпространение на записи.
Ако тази практика се наложи като бизнесмодел, това би означавало нова крачка в историята на дигиталната музика. Онлайн системите за обмен на музика се стремят да докажат способността си да предложат повече музика от традиционните магазини. Отсъствието на парчета на култова група като "Бийтълс" е сериозна слабост и подронва авторитета им, след като потребителят разбере, че от съответната система за музика в Интернет не може да си изтегли нещо толкова познато.
Групата се разпадна преди 30 г., но записите й продължават да се продават в големи тиражи. Според аналитика от Jupiter Research Майкъл Гартенберг един от факторите, който задържа развитието на онлайн музиката, е отсъствието на големи имена като "Бийтълс" в списъците с официално разпространявани парчета в Интернет. Предполага се, че първите парчета ще могат да се видят в магазина iTunes на компанията Apple Computer или Napster и ще са от албумите Sgt. Pepper's - Lonely Hearts Club Band и Let it Be.
Другата идея е да се създаде отделен онлайн магазин само за "Бийтълс", който ще бъде единственото място в мрежата за продажба на парчета на култовата банда заедно с видеозаписи и други мултимедийни продукти. Такъв магазин би могъл да бъде създаден от някой от големите в момента онлайн магазини. Идеята за ексклузивни права се подкрепя и от други големи музиканти, но все още не е получила широко одобрение.
Музикантът Дейв Метюз организира онлайн магазин, който се управлява от свързаната с него мениджърска компания MusicToday. Други знаменисти, като Led Zeppelin и Мадона, също не изостават от цифровата писта. Новият рунд от преговори се води от представители на "Бийтълс", а не от звукозаписната фирма EMI, която държи и правата върху основните им записи. За разпространението на парчетата обаче трябва разрешеието на артистите.
Всяко ексклузивно споразумение, особено ако музиката се разпространява в защитен от копиране формат от компании като Apple или Microsoft, може да предизвика изостряне на проблема със съвместимостта между отделните системи за разпространение на музика, формати и портативни устройства. Ако песните на "Бийтълс" излязат във формат на Microsoft, няма да могат да се възпроизвеждат на устройства на Apple iPod, което не поддържа Windows Media. Ако излизат в защитения от копиране формат на Apple, могат да се прослушват само на iPod, тъй като Apple не лицензират конкурентни фирми за своя инструментариум за управление на дигитални права FairPlay.
Засега "Бийтълс" имат не особено приятен сблъсък с компютърните фирми. Apple Corps - компания, основана от групата през 1968 г., за да управлява техния бизнес, съди Apple Computer за авторски парва над логото Apple, след като компютърният гигант извади на пазара музикалния си магазин iTunes. Apple Computer притушиха атаката срещу 27 млн. долара и обещанието да избягват използването на аналагична търговска марка, когато става дума за музикален бизнес.
Текст снимка: Eдин от факторите, който задържа развитието на онлайн музиката, е отстъствието на големи имена като "Бийтълс" в списъците с официално разпространявани парчета.
|
|