Близо два милиарда души по света ще пострадат от катастрофални наводнения през следващите 50 години. Причините са глобалното затопляне и резултатът от него - постоянното покачване на нивото на моретата и океаните, трайното обезлесяване и изсичане на горския фонд и увеличаващата се численост на населението в районите, които е най-вероятно да бъдат засегнати. Смущаващите изводи са учени от Университета на ООН със седалище в Токио, цитирани от Ройтерс.
В момента около един милиард хора, което е приблизително една шеста от населението на света, живеят в застрашени от природните стихии райони. Голямата част от тях са сред най-бедните на планетата. Годишно наводненията отнемат живота на 25 000 души по света. Заедно с останалите природни бедствия те нанасят на световната икономика щети, възлизащи на 60 милиарда долара.
Всички тези заключения на специалистите от световната организация бяха огласени в навечерието на откриването на институт в Бон, който ще проучва влиянието на околната среда върху безопасността на хората и който има за цел да подпомогне правителствата в тяхната борба с природните стихии.
Според доктор Богарди, директор на новия институт, северното полукълбо ще бъде засегнато много повече от бури. Това е предизвикано от топенето на ледниците и на полярните ледове, което от своя страна ще доведе до повишаване на нивото на моретата. Драстичното покачване на нивото на водата ще застраши по-малките острови и крайбрежните зони.
|
|