:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,298
Активни 545
Страници 22,228
За един ден 1,302,066
Наука

Здравите зъби се нуждаят от мазнини

Те предпазват от деминерализация и препятстват появата на кариес
Испански специалисти доказаха, че в храната ни трябва редовно да бъдат включвани мазнини, защото те заздравяват зъбите, като ги предпазват от деминерализация, съобщи "Ивнинг стандарт". Въпреки популярното мнение, че от мазнините се пълнее, те са абсолютно необходими на организма, посочва д-р Мария Родригес, професор по стоматология от университета в Мадрид.

Тя разделя храните на 3 вида - предпазващи зъбите, причиняващи кариес и неутрални. Сред полезните на първо място е зехтинът. Следват ядките, мазната риба и сиренето.

Зъбите на хората, които редовно използват зехтин, страдат най-малко от деминерализация и поява на кариес, посочва д-р Родригес. Ролята на растителната мазнина, която се извлича от маслините, е почти като на флуорида. Затова се включва и в състава на пасти за зъби. Научно е установено, че действието на зехтина е едновременно вътрешно и външно. Той значително намалява киселинността в устата, която е причинителят на кариеса. Освен това се свързва с бактериите в стомаха и ги отмива. Съдържащата се в него олеинова киселина и витамин А пък допринасят за минерализацията на зъбите.

Защитно действие върху зъбите имат също обикновените орехи и тиквените семки. Те са богати на мазнини, които намаляват киселинността. Добре е човек да яде всякакви сурови ядки, с изключение на сладките като кашуто. Ако сме били изкушени да хапнем нещо, за което знаем, че вреди на зъбите, и една шепа ядки е достатъчна да неутрализира вредния ефект.

Мазната риба, като скумрията, например, също намалява киселинността в устата. Ефектът от консумацията й продължава до три часа. Съставките й оставят по зъбите слой, който пречи на бактериите да полепват по тях.

Ефектът на сиренето е подобен на този на мазната риба. Затова е полезно то да се яде за десерт, както правят французите.

Вредни за зъбите са млечният шоколад, захарните изделия и газираните напитки. Всички те увеличават киселинността и това тяхно действие продължава поне 2 часа. В резултат минералите намаляват и бактериите лесно атакуват емайла. Снаксовете и чипсовете са вредни почти колкото сладките неща. Същото се отнася и за белия хляб. Ако към хляба обаче се добави масло или маргарин, вредата се неутрализира. Кафето и чаят, особено ако са със захар, също увреждат зъбите, защото повишават киселинността. Неутрални са месото, зеленчуците, а също и плодовете, ако не са много сладки.
 
Ролята на растителната мазнина, която се извлича от маслините, е почти като на флуорида, посочва испанската стоматоложка.
1346
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД