Интернет манията се превръща в повод за отърваване от казармата. Финландските младежи, на които им предстои влизане в армията, ще бъдат освобождавани, ако са пристрастени към Интернет комуникациите. Прекаленото висене в Мрежата, в онлайн сървърите, поддържащи игри в реално време, в чат-стаите и виртуалните общества от всякакъв вид действа зле на хора с по-лабилна психика.
Финландците предприемат нестандартна мярка, за да се справят с новия здравен проблем на информационния век - компютърната абстиненция. Те ще освобождават от армията младежи, за които медицински се установи, че имат "онлайн зависимост", водеща до нет абстиненция през шестмесечния срок на службата.
Както съобщава Ройтерс, лекарите във Финландия са преценили, че младежите, прекарали няколко месеца под строй без Интернет връзка, изпадат в депресия и са негодни за военна служба. Според лекарите зависимите изпадат в състояние на стрес, ако бъдат задълго изтръгнати от навиците си да прекарват дълго време, общувайки или играейки онлайн. Такива хора стават напълно негодни за военна служба, а състоянието им се доближава до това на психично болните, твърдят финландски медици.
За тези, които са привикнали към онлайн игри, нямат много контакти с реалността, нямат приятели или хоби, службата в армията е един малък ад. Отделно заради самия климат и дългата зима младото поколение във Финландия е по-склонно да прекарва денонощия пред компютрите. Расте броят на зависимите, които се вманиачават в паралелната реалност. Решението за освбождаването им от военна служба е в резултат на зачестили оплаквания от пациенти, които търсят лекарска помощ, за да се справят със стреса при временната промяна на социалния статус.
Военните във Финландия също са на мнение, че е по-добре такива младежи да бъдат отстранявани от служба, тъй като състоянието им крие потенциална заплаха за останалите и за тях самите, особено като се има предвид, че боравят с оръжие. Донаборниците във Финландия няма да бъдат окончателно освобождавани от казармата. Получилите диагноза "Интернет зависимост" ще имат 3-годишен гратисен период да се "отърват" от манията си и да отслужат дълга към родината. През миналата гоина в тази страна близо 9% от общо 26 хиляди донаборници са били освободени от служба по здравословни причини.
Проблемът вероятно се корени в онлайн игрите, а не в самата Интернет връзка. Компютърните игри, често обвинявани, че са "школа за агресивно поведение", привлякоха в началото на годината нова серия от атаки. Във Великобритания не толкова известно гейм заглавие стана повод за жестоко убийство на малолтен. 17-годишно момче уби 14-годишния си приятел под влияние на играта "Manhunt" (Преследване), създадена от единбургската компания Rockstar Games. Драмата се разигра в град Лестър. Последвалият съдебен процес бе широко огласен от местните медии. Малолетният убиец завел приятеля си в градския парк, убил го и нарязал трупа му. По-късно обяснил, че просто бил обладан от сюжета на играта. Дисковете с играта бяха свалени от продажба в част от големите търговски вериги, като тези на Virgin Megastores и Dixons Group. Двете компании са взели решение да не продават тази игра. Както уточнява обаче в. "Индипендънт", убийството е било най-добрата реклама за играта, чиито продажби въпреки рестрикциите скочили до небето. В същото време в онлайн магазина eBay "Manhunt" можеше да се намери за 19,99 до 39,99 лири за едно копие.
Нещата излизат извън контрол, когато част от търговците в аукциона лепват клеймото "забранено" върху заглавието "Manhunt". С това още повече отприщват търсенето, въпреки че няма офиицална съдебна забрана над тази игра. Ако тя бъде наистина забранена, тогава най-вероятната последица е да "плъзне" по мрежите за свободен обмен на файлове и пиратските Интернет сайтове като хит номер едно за геймъри и дори за лаици.
|
|