Европейската космическа агенция (ЕКА) ще проучи дали е възможно да бъде предизвикана хибернацията при хората, съобщи сп. "Нейчър". Състоянието на дълъг сън, при което се забавят жизнените процеси, би помогнало на астронавтите да преодолеят различни физиологични трудности при пътуване, продължаващо десетилетия. Ако хората спят непробудно, ще им е нужна по-малко храна, ще заемат по-малко място, корабът ще е по-лек и изстрелването - улеснено.
Разработването на механизъм за предизвикване на хибернация ще отнеме поне 10 години, смята Марк Ейре, който работи по проекта. Учените не са сигурни, че това е възможно, но обмислят какви изследвания са необходими, за да стане фантастиката реалност.
Единият начин е да се използва опиатът DADLE. Този енкефалинов дериват предизвиква хибернация при катеричките през лятото, когато те обикновено са активни. Опити с лабораторни култури доказват, че той приспива човешките клетки, като забавя тяхното делене и намалява генната им дейност. Изследователи от Университета в Павия, Италия, планират да проучат действието на медикамента при животни, които не спят зимен сън, например плъхове.
Друг проблем е загубата на мускулна маса и сила при обездвижване. От това страдат хората, претърпели тежки операции. Установено е, че те запазват силата си, ако приемат лекарството добутамин, използвано за укрепване на сърдечния мускул. Затова учените предвиждат изследвания и в тази насока. Освен това те планират да изучат мадагаскарския лемур-джудже, за който неотдавна бе установено, че е единственият примат, който спи зимен сън.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<<<<<<
"........ това те планират да изучат мадагаскарския лем
ур-джудже, за който неотдавна бе установено, че е единственият примат, който спи зимен сън."
Абе кога точно се падаше зимата в Мадагаскар, знае ли някой?
слънчо>>>>>>>>>>>>>>
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<