За първи път БСП се осмели да излезе с официално становище за историческия 10 ноември 1989 г. Позицията ще се обсъди и приеме на пленум на партията в петък по повод 15-годишнината от прехода.
Това е дата, с която реформаторските сили в БКП поставиха началото на демократични процеси в страната, пише в подготвяната позиция. Оттогава започва демократичното развитие на България, обяви соцлидерът Сергей Станишев.
БСП смята, че датата е отговор на стремежа за отхвърляне на тоталитаризма и държавния социализъм с еднопартиен монопол и всеобща централизация.
В проекта на документа се казва, че 10-и е и началото на промяната на партията и вътрешното й реформиране. Тази дата създала съвременната БСП и направила възможно членството й в Социалистическия интернационал.
Социалистите говорят и за собствените си грешки по време на прехода. На партията не й достигнала решимост да проведе икономически реформи, нито е успяла да се противопостави на конфронтацията, разделението в обществото, грабежа и реваншизма. БСП признава вина и за това, че не е успяла да реализира социалния модел на прехода, въпреки че два пъти е имала абсолютно мнозинство в парламента.
Червените трябва да се обединят около тезата, че БСП има заслуга за мирния характер на прехода. В позицията се казва, че социалистическата партия е възстановила етническата несправедливост, погазена от "възродителния процес", като не е допуснала междуетнически сблъсък след 10-и ноември.
Червеният пленум трябва да излезе с оценка в петък и на приватизационните сделки на правителството. Наскоро БСП поиска да спре продажбата на "Булгартабак" и заплаши да даде нарушенията по сделката на Филчев.
На семинар на парламентарната група в средата на ноември пък левите ще обсъждат опозиицонното поведение на групата до края на мандата на НС, позиции за промени в конституцията, за хода на евроинтеграцията, за съдебната реформа и борбата с корупцията. Сбирката обаче няма да се занимава с редене на листи.
------ Обвинения
"Министрите Соломон Паси и Николай Свинаров носят пряка отговорност за рисковете, пред които е изправен българският контингент в Ирак. Учудващо е, че поредната жертва се приема от управляващите като нещо естествено", заяви Станишев. Той се чуди, че още никой не е дал отговор на въпроса защо България има толкова висок процент жертви пропорционално на броя на войниците си в Ирак в сравнение с другите страни от коалицията. Соцлидерът припомни, че левицата на два пъти е искала дебати в парламента за ситуацията в Ирак. "Настоявахме да се посочат рисковете, да се търси изходна стратегия на участието ни във войната, както и преформулиране на мандата на българския контингент, но управляващите и дясната опозиция упорито отказваха дебатите", коментира Станишев.
БСП няма ли да си признае че е мафия !?!?
1894 г.
Роден е Замфир Попов – български партиен деец, член на БКП. Роден в с. Гушанци (дн. Замфирово), Монтанско. Завършва гимназия във Враца. По време на Първата световна война (1914-1918 г.) взема участие във войнишките бунтове. Завършва право в СУ "Св. Климент Охридски", след което работи като адвокат в гр. Фердинанд (дн. Монтана). Секретар на Окръжния комитет на БКП във Враца. Включва се активно в подготовката на Септемврийското въстание през 1923 г. като член на Окръжния военно-революционен комитет. По време на въстанието ръководи действията в Берковско. След разгрома на въстанието емигрира в Югославия. През 1924 г. се завръща нелегално в страната, за да участва в подготовката на ново въстание, но е отровен.