Агенцията по лекарствата най-после реши да спази закона и да санкционира медии за масовата реклама на лекарства. "В момента разглеждаме 6 случая - на 3 електронни и на 3 печатни медии, в които въпреки забраната се споменават търговски марки или се показват опаковки на медикаменти", обяви шефът на агенцията по лекарствата Емил Христов, който е на този пост от април.
Още от 1995 г. в Закона за лекарствата е въведен строг режим за рекламата на медикаменти. Препарати с рецепта могат да се рекламират само в специализирани медицински издания. В медиите може да се популяризират единствено медикаменти, отпускани без лекарско предписание. Дори и тогава агенцията по лекарствата трябва да даде разрешение за всеки клип или изображение. За скрита реклама се счита и споменаването на търговска марка и фирма, както и показването на опаковката. Позволява се само да се цитира непатентно име на вид медикамент.
Санкцията е от 1000 лв. до 3000 лв. "Досега не е глобена нито една медия", поясни Емил Христов. Той предупреди, че ако досега е имало компромиси, след влизането ни в ЕС санкциите ще бъдат 5 пъти по-високи.
Под реклама се разбира и съобщение в медиите за нередовни доставки на дадено лекарство в болниците, или за липса на медикамент в списъка на здравната каса. Подобни съобщения се появяват доста често, обикновено се споменават скъпи или нови продукти.
Последният случай беше в централни новини с лекарство за рак на дебелото черво, каза Христов. "При онкологията медикаментите не лекуват, а удължават живота. Миналата седмица не само беше споменато търговското име на препарат, но и че той лекува", възмути се Христов. Медиите са уязвими дори и когато лекар говори пред тях за препарат, ползвайки търговско име. Пред пациенти медикаменти може да рекламира единствено лекуващият лекар.
С контрола на рекламата в агенцията по лекарствата се занимава 1 човек, оплака се Христов и се закани да увеличи бройката на 6 души.
АНАЛОГ
Правила за излъчване на реклама има и в Закона за радио и телевизия. СЕМ също няма особено голям успех при прилагането на ограниченията, защото текстовете са доста условни и дават възможност на операторите и рекламодателите да заобикалят правилата. Законът например забранява рекламата на алкохол да внушава, че употребата му води до социален и сексуален успех. Въпреки това много от клиповете не са съобразени с това ограничение. След 1 януари рекламирането на твърди напитки ще бъде напълно забранено според Закона за здравето.
Дай мнение по статията.
Какво мнение да ви давам ?
Девет години един закон в България не се спазва, а ние разбираме едва сега!?!?
Ебати държавата, ебати политиците, ебати журналистите дето спаха досега.
Да сте чували случайно че медиите са власт ?
Да, само че в нормалните страни.