Корупцията във висшето образование не се дължи само на вътрешни причини, а и на редица външни фактори. Един от основните стимули за нея е ниското качество на обучение в средното училище. Това мнение изрази на кръгла маса за корупционните практики в университетите депутатът от ОДС Иван Иванов.
Голяма част от завършващите ученици не са подготвени добре и заради това се налагат нерегламентирани методи още на входа на университетите. Все едно да искаме от атлет да скочи 2.50 м, когато личният му рекорд е 1.50 м, обясни Иванов. Според него това донякъде обяснява най-сериозната корупционна практика в университетите в момента - незаконното разкриване на филиали. Вече разполагаме дори с класация на най-мащабно нарушаващите закона по този параграф, каза още Иванов. На първо място той постави Великотърновския университет. Както "Сега" писа, МОН установи, че вузът е приел незаконно над 10 000 души.
Близо 50% от студентите не знаят как да реагират, ако им бъде оказан корупционен натиск, показа непредставително изследване в 3 университета - Техническия в Габрово, Пловдивския и частния НБУ. Близо 1/3 от анкетираните твърдят, че биха сигнализирали при подобен случай. Над половината от студентите обаче са скептични, че жалбите могат да доведат до позитивна промяна. Около 11% признават, че биха предложили пари за вземане на изпит. На базата на сравнителните отговори считаме, че горе-долу такъв е и процентът на студентите, реално купуващи в момента изпити, обясни Теодора Върбанова, член на авторския екип.
------РЕАКЦИИ
Идеята за намаляване броя на юридическите ни факултети си остава препоръка и тя ще се обсъжда на правителствено ниво, каза образователният министър Игор Дамянов по повод доклада на Световната банка, за който "Сега" писа вчера. Коментарът, че образованието в тях не е на необходимото ниво, е верен, и се дължи до голяма степен на липсата на преподаватели, допълни той, като уточни, че вече се полагат усилия проблемите да се поправят. Ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" доц. Марко Тодоров пък се възмути, че е недопустимо Световната банка да определя кой университет с какви специалности и факултети да разполага. "В България има над 40 университета, а това е много за страна с мащабите на нашата. В този смисъл съм съгласен, че броят им трябва да се намали", призна обаче доц. Тодоров. Той нямал притеснения за Юридическия факултет в РУ.
Корупцията във висшето образование не се дължи само на вътрешни причини, а и на редица външни фактори. Един от основните стимули за нея е ниското качество на обучение в средното училище.
Дааааааааа, значи когато асистентът ти поиска 50 долара за заверка, това се дължи и на ниското качество на обучение в средното училище.То верно, че сума тъпанари влезнаха във висшите училища. Дължи се най-вече на раздутия прием.
Слабите студенти обикновено са зле подготвени от средното училище и затова понякога имат навика да стимулират доцентите с определена сума, за да получат заветната тройка.
Този проблем може да се реши частично като се ограничи приема във Висшите училища, ама кой да се сети. Нали важното е да