27 Октомври 2004 13:13
Пресконференция след съвместното заседание на Националното ръководство на Демократи за силна България и народните представители на ДСБ в ПГ на ОДС
ИВАН КОСТОВ: На редовното съвместно заседание на Националното ръководство на Демократи за силна България и народните представители от парламентарната група темите бяха три: отчет за хода на кампанията, която ние водим по изграждането на партията, второ – политически анализ и насоки за действия и трето – обсъждане на искането на Демократи за силна България Народното събрание да санкционира категорично недопустимите изявления на Симеон Сакскобургготски.
Ето какво решение се взе: народните представители да предложат в ПГ на ОДС един проект за решение, който като осъжда обидните квалификации към българския народ в изявленията на г-н Симеон Сакскобургготски, включително и тази, че е министър-председател не на всички българи, а на тези, които са го избрали и като определяме, че е абсолютно недопустимо използването на парите на българските данъкоплатци за изграждането на обекти, които Министерският съвет използва за партийна символика. Ние ще предложим Министерският съвет да заличи в рамките на примерно до един месец всички надписи, в които имената на партии се използват наред с българското правителство. Това сме решили по този въпрос, тъй като разчетохме разнопосочните сигнали, с които другите партии (имаме предвид СДС, БЗНС – НС и Новото време) реагираха на идеята за по-сериозна санкция – например с вот на недоверие. Затова ще предложим едно решение, което считаме, че може да разчита да получи мнозинство. За нас е важно да има ефект.
А иначе двамата докладчици са до мен – г-н Нено Димов по отчета за хода на нашите действия по изграждането на партията и г-н Светослав Малинов по отношение на политическия анализ. Въпросите ще отправите към тях.
НЕНО ДИМОВ: Всъщност какви са темите, по които може да задавате въпроси, ако се интересувате: изграждането на Демократи за силна България, политическият анализ и това, което каза г-н Костов като предложение за решение на Народното събрание.
- Г-н Малинов, какво показва резултатът от Вашия политически анализ – какви са шансовете на десницата в сегашното състояние на изборите и коалиционната политика? Коя коалиция до какви процеси би довела?
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: На този етап от развитието на българския политически процес не е много удачно да се говори за проценти. По-важно е да видим по какъв начин изглежда българската десница като ориентация. Ние идентифицираме наличието на правителствена десница, много позитивно настроена към това управление, в някакъв смисъл удовлетворена от него и склонна да се коалира с НДСВ и смятаме, че има опозиционна десница, на която ДСБ е лидер или е водещата политическа сила. Много е важно да се изяснят позициите на партиите, принадлежащи към тези два блока, след което вече може да се говори и за онзи тип принципно коалиране, за което ние винаги сме пледирали.
- Ако мога да задам един леко различен въпрос – дали Демократи за силна България ще подкрепят бюджета в парламента, който правителството вчера прие и, тъй като правителственият говорител заяви, че вече необходимите гласове са намерени, дали те са във вашите редици?
ИВАН КОСТОВ: Не, в никакъв случай не са в нашите редици. Ние намираме първо за неуместно да се внася бюджетът и след това да се призовава за някакви консултации, които да го подкрепят. Тия неща обикновено се правят в обратен порядък. Освен това считаме, че е абсолютно недопустимо да се определя от кои разходи (и то да се визират социалните разходи) народното събрание да взема, за да балансира бюджета, вместо правителството. Това Законът за устройството на държавния бюджет не го позволява. Правителството е длъжно да внесе законопроект за бюджета, който да отговаря на приетите закони за данъчно облагане. В този смисъл вчера министърът на финансите на няколко пъти обърка напълно порядъка, по който се случват нещата и, разбира се за законовия начин, по който трябва да бъде предлаган бюджетът, включително и да бъде консултиран в Народното събрание. Всичко беше объркано в думите му.
НЕНО ДИМОВ: Докато формулирате въпросите си ще Ви кажа, че от 15 септември, когато започна на практика кампанията по организацията на Демократи за силна България до вчера са се записали като членове и регистрирали като симпатизанти около 13 000 души в страната, проведени са шестдесет и пет общински събрания, т.е. в шестдесет и пет общини Демократи за силна България вече имат свои организации. Това се е случило за около четиридесет дни.
- Г-н Костов, защо смятате да не подкрепите това предложение за внасяне на вот на недоверие към министър-председателя от дясното пространство?
ИВАН КОСТОВ: Няма такова искане от другаде, освен от Демократи за силна България. Първо искам това да кажа. Това е нашата позиция от неделя. Въпросът е, че това беше казано в отговор на журналистически въпрос, а партии, от които ние очаквахме подкрепа за тази идея, реагираха разнопосочно. Едни казваха “да”, едни казваха “не”. Тоест не се получи това съгласие, което е необходимо, за да бъде успешен един вот на недоверие. А ние, както сами знаете, само със силите на ПГ на ОДС не можем да внесем вот на недоверие.
- Г-н Костов, вчера, доколкото разбрахме, Сергей Станишев даде знаци, и то сериозни, че ще ви подкрепи. Това не би ли ви било достатъчно?
ИВАН КОСТОВ: Това не е искрена подкрепа, тъй като БСП е тази, която може със собствени сили да внесе проект на вот на недоверие. Освен това, ние не си представяме, че точно с БСП ще внасяме вот на недоверие срещу правителството. Очаквахме подкрепата да дойде от други десни, както каза Светослав Малинов опозиционни партии. Но те реагираха разнопосочно.
- А отворени ли сте за консултации в тази посока?
ИВАН КОСТОВ: Ами ние сме отворени за консултации, но сега ще действаме по този проект за решение, който имаме. За него ще търсим съгласие.
- Кога ще внесете решението?
ИВАН КОСТОВ: Още, може би, до 18.00 ч. тази вечер.
- Искам да попитам, какво ще стане, г-н Костов, ако никой не свали тези табели, на които пише “Построено от НДСВ? В смисъл, ако това ваше решение не доведе до никъде.
ИВАН КОСТОВ: Ако се приеме решението, ще доведе, то ще задължи Министерския съвет, който трябва да махне “Правителство на НДСВ” о тези табели. Би трябвало. В една парламентарна република, каквото реши Народното събрание, то е задължително за Министерския съвет. Не може да не се изпълни.
НЕНО ДИМОВ: Ако няма други въпроси, Ви благодаря и Ви желая лек ден.
*****
Иван Костов пред журналисти след официалната част на пресконференцията
- Г-н Костов, разяснете ни още веднъж Вашата позиция по отношение на проектобюджета. Ще участвате ли в консултациите, които предлага финансовият министър?
ИВАН КОСТОВ: Аз казах, че такива консултации вече са неуместни, тъй като вече е внесен законът. Освен това законът е внесен без да се отчитат гласуванията на Народното събрание по законопроектите например за намаляване на данъка върху добавената стойност. Той не може да се внесе с “дупка” и не може да се променя, защото инициативата е само на правителството. А правителството не може да внесе законопроект, в който има дупка – има разходи, които не се покриват с приходи според устройствения закон за бюджета и не може да се казва, абсолютно е невъзможно и политически е недопустимо да се прави изявление, че Народното събрание ще търси как да намалява разходите и то от социалните разходи. Това пък съвсем не може да се говори, тъй като Законът за устройството на бюджета задължава правителството да внесе балансиран бюджет, в който приходите съответстват на разходите. В този смисъл ние считаме, че този законопроект не очаква, че ще бъдат приети вече приетите законопроекти за намаляване на данъците, а те са няколко, ако си спомняте.
- Г-н Костов, в неделя г-н Методиев след заседание на ръководството ли направи това изявление за вота?
ИВАН КОСТОВ: Той не е правил изявление за вот.
- Това, което обяви тогава... Малко прибързано ли го обяви?
ИВАН КОСТОВ: Той е тука и може да го обясни. Нищо прибързано не е обявил. Той е заявил тази позиция, която сега вече ние реализираме. Доколкото аз знам, в отговор на журналистически въпрос дали ще се търси вот, той е коментирал, че е вариант.
- Преди време бяхте казали, че за бюджета може би обмисляте да внесете вот на недоверие.
ИВАН КОСТОВ: Казахме, че самият бюджет си е своеобразен вот на доверие или недоверие към правителството в парламентарната практика и е проверка на всички политически фракции в Народното събрание дали са опозиция или са част от управляващото мнозинство. Този, който гласува бюджета на управляващите, е част от управляващите, който гласува против – е опозиция.
- А смятате ли, че ще мине бюджетът? Защото различни анонси се дават, има различни пазарлъци.
ИВАН КОСТОВ: Откъде мога да знам? Има едно силно скрито мнозинство, което не мога да предполагам как ще реагира. Например Новото време не знам как ще реагира, всички народни представители от СДС не знам как ще реагират, от ДПС не ми е ясно как ще реагират абсолютно всички, дали ще се скрият някои от БСП, както почти винаги правят и не се явяват на тия гласувания и по този начин облекчават управляващите... Това скрито мнозинство не мога да го прогнозирам.
- При данъчните закони от вашите депутати излязоха...
ИВАН КОСТОВ: Варианта на правителството ли? Това е допустима парламентарна тактика. Има разлика между поведение на опозицията, която се стреми да се противопостави на предложение на управляващите и поведение на управляващото мнозинство. Когато излизаш и подпомагаш гласуването на управляващото мнозинство е един вид гласуване, когато излизаш, за да провалиш инициативата на управляващите е друг вид. Едното е услужливо, а другото е опозиционно.
- Смятате ли парламентарната група да излезе с решение всички да са в залата?
ИВАН КОСТОВ: Нямаме такова решение и не можем да задължим всички. Благодаря.
|