Петър Станков, бивш зам.-кмет на София по образование и култура, отива на съд за престъпление по служба. Той е обвинен, че е вписал в общинския регистър 33 поделения на синода на Инокентий в столични църкви, без да има съдебно решение за регистрация на вероизповеданието и централното му ръководство. Заповедите са подписани на 28 юли. Това по принцип е задължение на кмета, но от 23 до 30 юли 2003 г. Станков е замествал Стефан Софиянски. Ако вината на Станков се установи, го заплашват от 1 до 8 г. затвор. Според прокуратурата той е действал умишлено, за да облагодетелства синода на Инокентий.
Не мисля, че обвинението е основателно, защото общината не дава оценка за законосъобразността или целесъобразността на вероизповеданията, коментира екссекретарят на общината Асен Дюлгеров, който е свидетел по делото. Според него всеки, който дойде в общината от името на църковно настоятелство, се вписва с регистъра. Следи се само да няма забранени секти.
Законът за вероизповеданията, който е в сила от 1 януари 2003 г., изисква за вписване на местни подразделения съдебна регистрация от Софийския градски съд. Българската православна църква не подлежи на съдебна регистрация, защото е юридическо лице според самия закон. Уставът на БПЦ казва, че тя се представлява от патриарх Максим. В този смисъл Инокентий не представлява БПЦ, от която е отлъчен като разколник. Градският съд отказва регистрация на синода на Инокентий през септември 2003 г.
Стефан Софиянски свидетелства по делото срещу Станков през юли. На излизане от прокуратурата той обясни, че за него проблемът е технически.
ПРЕДИСТОРИЯТА
В средата на юли се разрази истинска битка между полицаи и попове за няколко столични храма. След прокурорско постановление МВР изведе насила хората на Инокентий от храмовете. Беше образувано дело за обсебване и незаконно ползване на църковна собственост срещу алтернативния синод. Разследването продължава. От Националната следствена служба обаче вчера отказаха каквато и да е информация, свързана с него. Малко по-късно хората на Инокентий поискаха разрешение от кмета Стефан Софиянски да служат в градинката пред църквата "Света София". Граждани се оплакаха, че се вдига много шум. Ние не можем да ги изгоним, оправдаха се от общината. По време на тържественото честване на празника на столицата на 17 септември алтернативните свещеници освиркаха патриарх Максим и го нарекоха "комунист".
Уважаеми Доротея Дачкова и Веселина Гарчева,
Вие поръчкови статии ли пишете? От пръв прочит си личи явната ви некомпетентност по въпросите на БПЦ и т.нар. "РАЗКОЛ".
1 Един безпристрастен журналист когато пише статия за връжда между определени ръководители на вероизповедание трябва да ги нарича със тяхните титли: патриарх Максим, митрополит Инокентий.
2 Вземете и прочетете уставът на БПЦ и ако срещнете името Максим там ми се обадете(anonim_anonimov87@abv.bg). Според уставът на БПЦ тя се ръководи от наместник председател той може и да не е патриарх (когато такъв е починал, е низвергнат, или е тежко болен)