Интересът на чуждестранните разузнавателни служби към България рязко се е повишил. Това съобщи вчера председателят на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) Цвета Маркова. Тя не конкретизира колко и кои чужди разузнавания искат да открият офиси и дали те са само от членки на НАТО и ЕС. Това е нормално, тъй като България е страна, която не само трябва да пази класифицираната информация, но и вече произвежда такава, поясни Маркова.
Сред приоритетите на комисията е създаването на национален антивирусен софтуер за защита на информацията. Маркова не пожела да отговори дали в момента системата е уязвима от страна на хакери. Поясни само, че технологиите се развивали и защитите трябва непрекъснато да се подобряват.
За 2004 г. година комисията е издала 1008 сертификата за допуск до класифицирана информация, отчете Маркова. 798 служители по сигурността на информацията пък са получили разрешения за достъп до тайни. В сферата на индустриалната сигурност са издадени 167 удостоверения. Те са необходими, когато български фирми кандидатстват за изпълнение на поръчки, които се възлагат от НАТО.
ДКСИ се е сблъскала и с доста проблеми при модернизацията на армията. Трудностите се явяват, когато трябва да се издава удостоверение на фирми, в чиито бордове се включени и чужденци от страни, с които България няма сключени споразумения за защита на тайните на НАТО. Маркова не пожела да коментира дали сделката с "Еурокоптер" за доставка на 18 хеликоптера Cougar е нелегитимна, тъй като България още няма договор с Франция за защита на класифицираната информация.
70% от висшето ръководство на Българската армия вече е получило сертификат за работа с тайните на НАТО на различно ниво. Процедурите за сертификати за боравене с тайните на ЕС ще започнат малко преди приемането ни в съюза и ще приключат месеци след това, обеща Маркова.
-----
Съюзник
България работи активно и е стабилен съюзник на САЩ в борбата срещу тероризма, заяви междувременно вчера посланикът на САЩ Джеймс Пардю, цитиран от БТА. Припомняйки големите терористични удари от 11 септември насам, посланик Пардю подчерта, че България е избегнала такива засега, но бдителността не трябва да намалява с оглед на бъдещи възможни заплахи. Посланикът на Германия Харалд Киндерман също открои ролята на България, като посочи, че тя генерира сигурност.
Solaris операционна система която не е била засягана от вируси през последните 20 години. Идеална за mission-critical приложения.
http://www.sun.com/software/solaris/