:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,789,706
Активни 409
Страници 16,580
За един ден 1,302,066

БЪЛГАРИЯ - ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА

Най-подходящ е американският модел, където държавният глава е представител на изпълнителната власт, който прилага на практика приетите от парламента закони
Петдесетдневната агония на българската политическа система може да се окаже не съвсем лишена от смисъл, ако НДСВ наистина стартира дебат за промяна на конституцията, който да определи категорично дали България да бъде парламентарна или президентска република. Този дебат е толкова важен, че можем да си позволим да игнорираме очевидно конюнктурната и дори персонална мотивация, с която НДСВ ще го започне и с която всяка друга партия или институция ще го подкрепи или отрече.

Дебатът за формата на държавно управление е логичното, но умишлено пропускано начало на всички опити за промяна на текстове от конституцията, правени досега. Те не стигнаха доникъде именно защото започваха от средата. С изключение на последния - дебата за Велико народно събрание, което да реформира съдебната система. Това всъщност е дебат за формата на държавно управление и е редно да започне с



избор между парламентарна и президентска република



В противен случай рискуваме всяка следваща промяна да е още по-конюнктурна от първите две, направени за нуждите на присъединяването ни към Европейския съюз, тоест на парче. А това вече ще е гибелно за сегашния конституционен модел. Той може да не е напълно изчерпан, но потенциалът на институциите със сигурност е - особено на тази на държавния глава. Няма значение дали правомощията на президента са лошо разписани, или сме избирали неподходящи хора на този пост досега - промяната е наложителна и повече не бива да бъде отлагана.

Честният начин да се дебатират правомощията на президента е те да се поставят в контекста на формата на държавно управление. Ако искат да запазят парламентарната република, първият въпрос, който инициаторите на дебата трябва да си зададат, е



дали на нея изобщо й е нужен президент



(за вицепрезидента не говорим, той със сигурност е напълно излишен). След това трябва много точно да преценят в коя точно област да му поискат повече власт, за да променят сегашното статукво на "умерено силен президент в силна парламентарна република".

Изборът не е толкова лесен, колкото изглежда на пръв поглед. В сферата на външната политика,отбраната и сигурността българският държавен глава има сравними с европейските си колеги правомощия. Много по-малко овластен е обаче в сферата на съдебната власт. "Съдебните" правомощия на президента са различни в различните европейски страни - от назначение и/или уволнение на върховни съдии през избор на конституционни съдии до лично председателство на Върховния съдебен съвет. Президентите на 20 от 25-те членки на Европейския съюз имат правомощия в областта на съдебната власт, особено ако са мажоритарно избрани. Логиката е, че при парламентарната република законодателната и съдебната власт не са достатъчно добре разделени заради доминацията на кабинета над парламента, дължаща се на подкрепата, с която правителството се ползва от парламентарното мнозинство. И тогава, за да бъде контролът върху съдебната власт непартиен, с тази функция се натоварва президентът, който обикновено не може или не иска да бъде изразител само на конюнктурните интереси на политическата сила, която го е номинирала за поста. Тогава



е логично именно президентът да бъде коректив на парламента



и зависимото от него правителство в сферата на независимата съдебна власт. Липсата сега на такъв контрол е в основата на проблемите, които функционирането на съдебната власт поражда сега.

Другият възможен и много по-ефикасен път за постигане истинско разделение на властите в България е изборът на президентската форма на управление. Но не по руски или френски модел. Руският, при който президентът има имперски правомощия и по презумпция е офицер от КГБ, не си струва дори да се обсъжда. Френският полупрезидентски модел пък, който поделя изпълнителната власт между президента и премиера и който Ширак така упорито се опитва да наложи на целия Европейски съюз, е умопомрачаващо бюрократичен. Това е власт чрез сила, при която



висшата администрация взима произволни решения, игнорирайки общественото мнение



Точно такава е родната философия на властта от 16 години насам.Тя може да бъде ефикасно променена, ако България приеме американския модел на президентска република. В него президентът е представител на изпълнителната власт, който прилага на практика приетите от парламента закони. Той е подпомаган от кабинета, който му е пряко подчинен, заседава само по негово искане и гласува само ако президентът изрично поиска това. Но не е всесилен. Правомощията му върху законодателния процес са ограничени до вето, което се преодолява от конгреса с 2/3 мнозинство. Освен това, независимо че се назначават от него, деветимата членове на Върховния съд могат да отхвърлят президентски решения без право на обжалване.

Най-голямото ограничение на президентската власт в американската президентска република обаче се крие в регионалния характер на всички избори, включително тези за конгресмени и сенатори. Ако България въведе мажоритарна избирателна система, съкрати наполовина своите депутати, обвърже избора им с местожителство в избирателния район, откъдето са издигнати, организира йерархично съдебната власт на териториален принцип и предвиди пряк мажоритарен избор на съдиите, предвиди механизъм за отзоваване на всички изборни длъжности, осигури финансова независимост на местната власт и институционализира референдума като начин за промяна на конституцията, статуквото наистина ще бъде променено. Избор като този обаче по силата на сегашната конституция не може да бъде извършен от обикновен парламент. Трябва Велик, и то преди президентските избори в края на 2006-а. Например следващото лято.

Което означава, че на току-що избраното правителство му остават 9 месеца живот. Това е добра новина за българската демокрация.



* Авторът е бивш журналист от радио "Свободна Европа", сега председател на Българското общество за индивидуална свобода.
 
Българският президент има по-малко правомощия от своя американски колега.
82
3045
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
82
 Видими 
22 Август 2005 23:43
Страшна усмивка, фотографа е за награда
23 Август 2005 01:00
Не го четох, ама какво значение, като от една седмица се за това:
Шарл е гол, Шарл (д)егол!
...
23 Август 2005 01:01
Не с това Калине. Трябва да започне с решението Република или Mонархия, пък след това да се решава парламентарна или президентска ще да е...
23 Август 2005 01:03
"Тя може да бъде ефикасно променена, ако България приеме американския модел на президентска република."
И откъде следва това? Такива твърдения не е ли редно да бъдат подкрепени с някакви що-годе разумни аргументи?! Моето впечатление е че Манолов няма понятие от това, за което се опитва да пише.
23 Август 2005 01:05
/:/ "...Избор като този обаче по силата на сегашната конституция не може да бъде извършен от обикновен парламент. Трябва Велик, и то преди президентските избори в края на 2006-а. Например следващото лято.
Което означава, че на току-що избраното правителство му остават 9 месеца живот.
Това е добра новина за българската демокрация.
......................................... ......................................... ....
НЕ е точно така!
НИКЪДЕ в българската Конституция НЕ е казано- а, значи, че НЕ е ЗАБРАНЕНО!- да НЕ функционерат ЕДНОВРЕМЕННО и Обикновено и Велико Народно Събрание!!! А щом НЕ е забранено по Конституция, значи е ПОЗВОЛЕНО по Конституция!
23 Август 2005 01:08
Първо досиета, после конституцията, референдум и .....нататък, иначе пак ще e нагласено
23 Август 2005 01:09
Параграфе, къде ще заседават бе, в НДК-то ли? Ами заплати, мерцедеси, кюфтета - сичкото дабъл, не мой така
23 Август 2005 01:10
Народа е върховния властелин. Всички видове власти са подчинени на народа. За да има баланс на силите трябва да има истинско (а не на думи) разделение на властите.

Законодателната власт трябва да изготвя законите но не и да ги вкарва в сила. След като ги изготви ги представя на съдебната власт за преглед (да не противоричат на вече действащи). След като съдебната власт ги пропусне законите се гласуват от народа (върховния властелин). Народните представители се избират пряко от народа на избори на териториален принцип. Народния представител трябва да живее на територията която представя в народното събрание. Трябва да има определен механизм за отзоваване на народен представител от избирателите му.

Изпълнителната власт - главата на изпълнителната власт (президент или министър председател) се избира пряко от народа на избори. Главата на изпълнителната власт съставя министерския съвет. Трябва да има механизм за отзоваване на главата на изпълнителната власт.

Главния прокурор се избира пряко от народа на избори. Главния прокурор ръководи прокуратурата. Трябва да има механизм за отзоваване на главния прокурор.

Членовете на върховния съд се избират пряко от народа на избори. Върховния съд ръководи съдебната система. Избрани вднъж те са безсрочни - ако не бъдат отзовани от избирателите. Трябва да има механизм за отзоваване на върховен съдия.
23 Август 2005 01:18
Народа не е властелин, а Пластелин (!!!)
23 Август 2005 01:22
Perkoles, Пластелинът на обръчите, аха
23 Август 2005 01:22
Най съм съгласен с Пейчо......
Отворете ДОСИЕТАТА. След това ще видим. В НС в момента е пълно с агенти, комунисти, "царе" и лакеи.. . Защо проблема с досиетата се повдига само преди избори. Хайде. Сега също може. Нали не е забранено.
23 Август 2005 01:41
Пеичо,
не спите ли бе Хора?
Какви досиета? Дето са съхранявани от кого? И е написано кои-знае какво.
Имате ли доверие на досиетата -
X
?
23 Август 2005 01:42
Никаква агония не е имало, или криза, в старата (нова) коалиция. Целият цирк беше за пред електоратите, еднакво беззащитни и безкритични и зависими и малоумни хора. Бабите требваше да поверват, че Сер-гей-чо не е гаден монархист. Доволните привърженици на Царя (защото са такива), требваше да поверват, че Симеон не комуняга. Слабограмотните привърженици на Меди Доганов (защото не са силнограмотни), требваше да поверват, че Пластелинът на Обръчите става все по-силен. Докато туй-онуй - той-то.
23 Август 2005 01:43
Досиетата на крупиетата
23 Август 2005 01:50
Perkoles, на аларма трудно заспивам и лесно се будя, а досиетата са една от формите за зависими хора, отварянето им ще ги направи свободни Минало била ДС, а защо упорито отказват да извадят списък на агентурата, май още действат, здраво, и работят за влизане в Европа, ми да, стара мечта им е, а който не с тях....тормоз, па ти си се оплаквай.... от тях на тях

Редактирано от - Пейчо Пеев на 23/8/2005 г/ 11:24:05

23 Август 2005 02:01
Е за това хортувахме снощи с "многоуважаемата" Сиби
23 Август 2005 02:03
Ех, щеше ми се да е така, но знам ли....
...
..при някои племена се е запазил обичаят да заравят труповете на умрелите си съплеменници, други ги изгарят. Има и такива, които държат да видят труповете (си) в мавзолей.
Артемиза (ж.р.)
23 Август 2005 02:19
Пейчо-градски това е явно за теб .Требе да легам, че съм обещал на сина Да го карам до Резово и въобще по цялото южно черноморие.Може и да намерим "циганка".Става въпрос за риба за несведущите.Не че имакой знай голямо значение!
23 Август 2005 02:41
Tupakmango, цъ, не е, нас ни разделят на части Лек път
23 Август 2005 03:00
Калин Манолов
Само бих допълнил, това което автора е пропуснал да подчертае и което генерира едновремено промяна и стабилност - обновяването на половината депутати на всеки две години.
*
За да се ограничи влиянието на мръсните пари върху изборите, то броя на депутатите не бива да бъде намаляван, а дори трябва да се увеличи.
Това ще затрудни купуването им (по лесно е да купиш 120, отколкото 400 мажоритарни депутати), ще намали размера на мажоритарните избирателни райони и ще поевтини кампанията.
23 Август 2005 04:28
Айде сега пак ще гледаме от мериканците. Бе гелдайте руснаците бре будали.
Гледайте сега как го гласят Путя да го кара президенството докат почне да се изпуска в калеврите.
23 Август 2005 05:13
Авторът е бивш журналист от радио "Свободна Европа", сега председател на Българското общество за индивидуална свобода.
Личи си му на авторът от къде си получава сребърниците. Това не е журналист, а обикновен наемник. В случая написаната от него боза е резултат от неясните указания на водещия го оперативен работник или резултат на глупава самоинициатива. Който не вярва да провери от къде се финансира т.н. "Българското" общество за индивидуална свобода. То е толкова българско, колкото и Новата Европа, типични структури в бананови републики.

Редактирано от - Captain Buddy на 23/8/2005 г/ 05:17:58

23 Август 2005 05:55
Българският президент има по-малко правомощия от своя американски колега затова пък на Стоянов не му попречи да езвърши наи-голямото национално предателство срещу нашата история да подари обратно на лукавите гърци ''История Славенобългарская''!!!Да живее Велика България!!! Да живее во век и веков!!! Международна Радикална Партия [TRANSNATIONAL RADICAL PARTY] http://www.radicalparty.org/welcome_it.ht m
23 Август 2005 06:09
Спасението от полити4еските крувопици е само мажоритарна система на вси4ки вклу4ително и 6ерифи на града.
23 Август 2005 07:14
Докога ще ни натрапват чужди системи?Просто трябва да си изобретим някоя която да отговаря на абсурдните ни условия.
23 Август 2005 07:52
...стига с тая България бе...
...не разбрахте ли най-сетне, че вече я няма, закриха я....
23 Август 2005 08:48
Captain Buddy, STARSHI

Стига с тази американизация ! В Европа има прекрасни модели, много по-добре функциониращи от американския, които могат да ни служат за пример!
Време е да опознаем Европа, а не да четем подобри приказки на американски мекерета!

23 Август 2005 09:09
Много приказки във форума за личността на този или онзи президент, но като се замислим. Май президентската република е по-добрия вариант за крадливата ни политическа класа. В момента всички се крият зад термини като "политическа отговорност", "решение на колективен орган" и т.н., което на практика си е пълна групова безотговорност на цялата политическа класа. С това трябва да се приключи и една президентска република е добрия вариант. Помислете само да не гледаме на запад да вземем за пример Русия, при парламентарна република дали щяха да се случат процесите срещу техните олигарси, но това го знаят и нашите политици и новозабогателите тарикати, а също така и тези дето се мъчат да седнат около софрата и да докопат някое парче от оглозгания скелет на страната, та битката е обречена на провал, но не е лошо да се опита.
23 Август 2005 09:11
Народа е като овцете
Не може да избира нито овчаря си
нито вълка си
нито кучето си.
Народа си е едно лайно!
23 Август 2005 09:20
Кво може да измисли един ренегат служил в "Свободна Европа". Правителствената криза тоя си я представя, като болест на демокрацията и хоп, новото лекарство с функциите на елексир е на пазара- президентска република и толкоз. После, като стане обаче президентска диктатура същия ще измисли ново лекарство, ама дали ще има кой да го приложи...
23 Август 2005 09:24

Ако изборите можеха да променят нещо,
отдавна щяха да ги забранят.
23 Август 2005 09:56
Аз чакам с нетърпение силната президентска власт, че да се кандидатирам.
И за монарх ставам. Ще започна нова династия.
23 Август 2005 10:01
въобще не ви трябва република-ни народна ни президентска ни чиста и свята.
монархията е единствената подходяща форма за управление . ама какво да ви прави човек, нали сте говеда, искате си говедар, а не цар
23 Август 2005 10:13
Снимката: Бедния Клинтън как се мъчииии
23 Август 2005 10:13
Роял Дъч Шел, в Русия, като има президентска република, краденето е по- малко ? Не бийте магарето по самара, а търсете причините. Когата смисъла на живота става сега и веднага, пари, жени и коли дали с президент или монарх все тая. В България потребителския нагон след 45 годишния униформен идеализъм не е преодолян, но и това ще мине и отново поколенията след нас ще запеят: "не всичко е пари и удоволствия приятелю..."
23 Август 2005 10:28
Абе, този цар не се ли налапа.Сега и президент иска да става.Ако идеята е безкористна - БРАВООООО.
А дали е така ?
23 Август 2005 10:31
Америка, царя го видяхме как оправи всичко за 800 дни и колко сръчно помогна на хората при наводненията. Мани я монархията
23 Август 2005 10:44
царят изпални обещанието си за несимволично повишаване на стандарта на живот. съвсем скоро бях в българия и видях с очите си. магазините пращят от стока(спомнете си само преди 15 години по цяла зима нямаше картофи)ресторанти и кафенета на всяка крачка, препълнени по всяко време на денонощието, младежите се веселят, от всеки прозорец се носи чалга до дупка. безкраен празник, неспираща веселба! а по черноморието на плажа игла да хвърлиш няма къде да падне, помислено е значи и за отдиха на трудещите се. по пътищата задръствания , толкова много автомобили, верно малко стари, мотоциклети , и дори и конски каруци. българинът тъне в благоденствие и разкош, червив е с пари- благодарение на царското управление.
а за наводненията -царят не е длъжен да се грижи за имуществото ти. както сте я подкарали за всичко царят да ви се грижи утре ще поискате и жените ви държавата да оправя. е ама потрудете се и вие за нещо в този живот
23 Август 2005 10:50
Царче с друго име не ни трябва! Ние нашето си го видяхме, порадвахме му се- сега да си стои кротко и да си брои спечелените парички. А царедворците- те да почакат и да не ни заглавичкват с президентска република. Като е толкова хубаво защо предният мандат американците не избраха Буш, а съдът им го наложи? Е за този вече- да успя човекът да се окопите и изборите минаха честно и почтенно. Само дето американците и света ще му се радват още един мандат...
23 Август 2005 10:52
Оле Америка, Оле мисли от клозетната чиния, няма що социолог от фърст клас.
23 Август 2005 11:03
Явно продължава промиването на мозъци . След "завладяващите интервюта със Свинаров , ето го и поредното , което се опитва да ни ориентира в "правилната" посока - към президентската република . Всичко Мара втасала....
23 Август 2005 11:12
че промяна трябва да има - веке е ясно, но за да се свида ВНС (и то за последно!) трябва да го реши сегашното, а като 90% от депутатите са 100% сигурни, че нема веке да са депутати, а познайте ще го инициират ли?!
а в статията има много ценни идеи. такива има и в различните подготвени вече проекти за промяна в Конституцията.
първо трябва да се откроят точно промените, за които да се свика ВНС, да се подложат на експертна оценка, дори на всеобщо обсъждане на ясно откроени и формулирани тези и антитези.
за да е демокрация.
23 Август 2005 11:19
К'ва република, к'ъв президентин, бре? Нали си имаме губернатор ...
23 Август 2005 11:36
Посредствена работа.
Невъзможно е един сравнително добър модел работещ при съвсем други условия при държава с огромни мащаби, да се приложи в България. За какво изобщо дава пример с САЩ, а не с поне един от по-малките му щати? А най-добре с Гърция, Ирландия, Кипър - нещо по-близко до нас. Писаното за Русия е досаден стереотип, от кйто няма отърване - пиши само хубаво за днешните силни и само лошо за вчерашните.
Президент, парламент, правителство, права на този или онзи - хубаво би било да прочетем нещо от специалист или поне написано от човек, който поне малко се е ориентирал в материята....
23 Август 2005 11:42
Ханска държава със съвет на бойли-по един от всяка област избран от племето Българско. Крумово законодателство. Е естествено всичко това модернизирано и синхоризирано с Европа.Като го видят братята американци, първи ще го приложат.
23 Август 2005 11:47
Команданте, ханска държава синхронизирана с Европа и нали тогава ще стане този хибрид дето го имаме и сега. А за крумовото законодателство недей, щото кво ще пиеш тогиз, само ечемичена чорба, а я не сакам...
23 Август 2005 11:49
Принцип на УОТЪРГЕЙТ
Правителствената корупция винаги е отнасяна към минало време.
23 Август 2005 12:21
Идеята за разширяване на президентските правомощия, лансирана от дейци на НДСВ, е ясен знак, че царя се готви за президент. Първанов наивно смята, че направената под неговата егида, макар и с клизма тройна коалиция ще го подкрепи на изборите догодина. Чака го, обаче, кобургски нож в гърба. Това ще му е и за "отплата" дето си мълча като комунист за гешефтите на царското управление (БТК, Булгартабак, АМ Тракия и пр.). С последното той падна по-ниско и от бат Петьо, който се осмели единствено да призове "Иване, кажи си...". Първанов и толкова не се осмели...
23 Август 2005 12:22
Като концентрират повече власт в ръцете на един:


1во необходим е двукамарен парламент


1во ще елимират опасности от сорта на Атака


2ро ще улеснят капиталовия либерализъм, пагубен за населяващите тези географски ширини. Русия и САЩ са най-уместните примери, използвани от лобиращите за това. САЩ с корпоративните интереси, Русия с олигархските.
Франция не е по-добър пример.
23 Август 2005 12:52
milcho-прав си градски ! Забравих за проклетото пиене ! То това ни остана да пием и плачем ! Тогава Крумовите закони обаче без тази част за лозята.То ние като правим закони все нещо дооправяме тъй че ще ми простите.Ама Дионисий
няма, че попълвах клетвен лист за виното ле-ле!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД