Бившият министър на отбраната, настоящ жълт депутат и зам.-председател на НДСВ Николай Свинаров стана популярен и с това, че всяка година лансира по някоя екзотична идея.
Така например преди приемането на България в НАТО именно той поиска да се разпуснат всички парламентарни групи и да се направи общ парламентарен съюз в името на алианса. Пак Свинаров бе политикът, пуснал в публичното пространство идеята всяка политическа сила да проверява за евентуално сътрудничество на бившата Държавна сигурност предварително не само кандидат-депутатите си, но и вариантите си за премиери и министри.
Миналата седмица той предложи да се свика Велико народно събрание (ВНС), което да реши не какво да е, а дали България е парламентарна или президентска република, дали държавният глава да се избира пряко - както досега, или от Народното събрание, както и дали да не бъдат увеличени неговите правомощия.
Разбира се, всеки човек има право да лансира всякакви идеи. Свинаров обаче не е случаен фактор, а зам.-председател на НДСВ и минава за човека, който тества в обществото царски идеи. Именно покрай цитирания случай с НАТО той беше заподозрян за първи път, че прокарва полезни за лидера на жълтата партия Симеон Сакскобургготски ходове. В случая с великия парламент и особено в заложените идеи чрез него да се извършат евентуални промени точно в президентската институция пораждат основателните съмнения, че и сега ставаме свидетели на същото. Има няколко аргумента в тази посока. И основният сред тях е, че след една година в България ще има
президентски избори, на които се очаква да се яви като кандидат и Симеон Сакскобургготски
А идеята на Свинаров е велик парламент да бъде свикан точно преди вота за държавен глава. От думите на зам.-председателя на НДСВ става ясно, че той е по-скоро за президентска република и за разширяване на правомощията на държавния глава. Нещо, което определено би било в полза на бъдещия президент.
От друга страна, сигурно и на него му е ясно, че свикването на ВНС в момента, още повече само за правомощията на държавния глава, е повече от невъзможно. И тук идва следващият въпрос: защо тогава изобщо се лансира тази идея? И отговорът дойде като че ли само преди ден, след като неочаквано в хора за свикването на велик парламент се включи още един от факторите в НДСВ - председателят на вече бившето 39-о народно събрание и настоящ депутат от сегашния 40-и парламент Огнян Герджиков. Той обяви ВНС за анахронизъм, съобщи, че такъв орган има само още в Монголия, и каза, че то трябва да се свика за последен път - за да се заличи само от конституцията.
Няма спор, че рано или късно ВНС ще има. Има много логика и причини за неговото свикване. Сред тях са дори и вкараните в оборот от жълтите фактори. В същото време обаче
моментът е наистина странно подбран
Защото от учредяването на сегашния обикновен 40-и парламент, който по конституцията има 4 години мандат, са минали по-малко от два месеца, а от създаването на коалицията НДСВ-БСП-ДПС и излъчването от нея на правителство - едва няколко дни. Повече от очевидно е, че в момента няма политическа конфигурация за свикването на ВНС. За последното са необходими инициативата и подписите на поне 121 депутати и гласуването на минимум 160 народни представители.
Затова и единственото тълкуване за вкарването в употреба на идеята на ВНС може да е тестване на поредни царски идеи. Освен това остават подозренията, че НДСВ наистина залага на предстоящите кандидатпрезидентски избори и ще прави всички възможно да изнервя настоящия държавен глава и сегашните си коалиционни партньори с всички възможни средства, включително и с активни мероприятия и лансирането на подобни на тези с ВНС идеи.
Или иначе казано, кандидатпрезидентската кампания е открита.
И защо да не е актуално свикването на ВНС?
То не е казано че трябва да стане утре, но с този нестабилен парламент нови избори се очертават още през 2006 година.И защо тогава да няма избори за ВНС вместо за обикновено?
Проблемът не е само в правомощията на Президента.
1.Защо наистина тряба да има ВНС като инситуция? Къде има такова нещо по света? Очевидно е че само едно следващо ВНС може да премахне самата инситуция ВНС, ето защо трябва да има избори за ВНС.
2.Защо трябва да съществува институцията Вицепрезидент?
Спокойно можем без нея.Но само ВНС може да я премахне.
3.Ами промените в Съдебната система?Тук не става въпрос само за мястото на Следствието и Прокуратурата, а въобще за механизмите на някакъв контрол върху тази система, каквито в момента няма, и очевидно само едно ВНС може да направи нещо по този въпрос.
Това са само най-общите съображения.Могат да се изредят още.