Великобритания обяви от София част от бъдещите си мерки срещу мафията в собствената си страна. Това стана на дискусията "Противодействие на организираната престъпност през XXI век", организирана от Центъра за изследване на демокрацията, британското и българското МВР.
Щетите от дейността на мафията на Острова са 30 млрд. лири годишно, обяви пред форума британската зам.-министърка на вътрешните работи Каролин Флинт. Тя представи част от мерките, които предприема Великобритания, обединени в обща програма под кодовото име "Една стъпка преди тях".
Предвижда се създаването на голяма агенция за борба с тежката организирана престъпност, която ще започне работа през пролетта на 2006 г. Неин шеф е Уилям Хюз. Агенцията ще обединява куп действащи досега поотделно служби и ще има задачата едновременно да събира разузнавателна информация, да разследва и да провежда операции.
Другият приоритет е да се удари по финансовата мощ на мафията. Във Великобритания вече действа закон, подобен на наскоро приетия в България Закон за конфискацията, известен като закона "Петканов". Британците обаче преследват не само придобитото от престъпна дейност, но и т. нар. престъпен начин на живот.
"Трябва да ритнем престъпника там, където го боли", каза Флинт. Тя съобщи, че по техния закон през 2002 г. е отнето имущество за 17 млн. лири, през миналата година - за 80 млн. евро, за тази година прогнозата е за 150 млн. лири.
"Целият държавен апарат ще работи срещу организираната престъпност", обяви бъдещият шеф на мегаагенцията Уилям Хюз. Според него не е важно колко килограма наркотик са хванати, по-важно е да се намалят щетите от организираната престъпност, да се върне заграбеното и престъпниците да отидат в затвора за дълго.
Европейските държави могат да имат успех в борбата срещу организираната престъпност само ако се създадат общи европейски прокуратура, съд и полиция, обяви главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов. По думите му различията в законодателствата на отделните европейски държави в момента възпрепятстват обмена на разузнавателна информация при транснационални операции срещу организираната престъпност.
|
|