:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,069
Активни 458
Страници 16,999
За един ден 1,302,066
Вяра и политика

Папата иде

Цената на визитата е компромис между правителството и синодалните старци
Снимка: Борисав Николов
До края на 2001 г. папата може да посети България. Това стана ясно след среща на папския нунций Антонио Менини с патриарх Максим. Според неофициална информация владици от Светия синод вече са започнали да уточняват с Ватикана детайли около предстоящата визита. Преди два месеца тя изглеждаше почти невъзможна поради сложните отношения между църковното ръководство и светските власти. Какво се е променило през това време? Едва ли общонародната инициатива, организирана от тандема Паси-Гарелов и шумно огласена в медиите в края на януари, е натежала пред синодалните старци. От църковните баталии през последните 10 години трябва да е станало ясно, че те трудно се поддават на такъв натиск.

По-логично е да се приеме, че



посещението е изтъргувано



- правителството ще направи отстъпки пред Светия синод, срещу което владиците ще се присъединят под някаква форма към поканата и ще посрещнат с подобаващи почести папата. Знак в тази посока имаше по време на официалния прием за 3 март, когато патриарх Максим зае полагащото му се място между първите държавни мъже.

Моментът е крайно неподходящ да се отваря фронт с църквата, след като СДС има да гаси доста пожари около предстоящите избори. Царят създава достатъчно напрежение. Той открито подкрепя патриарх Максим, а с разколниците винаги се е държал като с празно място. Това е едно от нещата, заради които за мнозина царят изглежда разумен човек.

От църковна гледна точка



две групи причини правеха визитата деликатна.



Първата група са политически и административни - за 10 години светските власти у нас не постигнаха синхрон и разбирателство с църквата. Нейното канонично ръководство беше обект на постоянен и последователен административен и правен шантаж. Другите причини са догматически, но от Светия синод винаги са подсказвали, че те не са препятствие за визитата, а само пречка за литургическо общение. Патриарх Максим и синодалните митрополити още миналата година обясниха, че ако папата дойде, ще му бъдат оказани всички дължими почести.

Светските инициатори за поканването на папата у нас изтъкват две основни причини, които правят визитата важна. Очаква се той да оневини България за атентата от 13 май 1981 г. и да направи международна реклама на страната. Без ни най-малко да се подценява значимостта на всичко казано от него, оневиняването на България би звучало някак по-достоверно, ако го направи човек като Уйлям Кейси, тогавашният шеф на ЦРУ, който сигурно знае повече от Светия отец за пропагандната операция.

Колкото до рекламата, една визита несъмнено ще привлече за няколко дни вниманието на световните медии към България, както става с всички страни, които Светият отец посещава. Но от това едва ли ще потекат инвестиции, нито вярващите ще станат по-вярващи, нито атеистите - по-малко атеисти. За 22 години папата е посетил повече от 120 страни и няма данни, след като е бил примерно в някоя африканска държава, натам да е потекло мед и масло.
 
Едно посещение на папа Йоан Павел II в България доскоро изглеждаше като химера, но нищо чудно и да се реализира.
1509
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД