:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,651
Активни 692
Страници 20,581
За един ден 1,302,066

Догматически различия спират обединението на християните

Но те не са пречка за общуването между църквите
С разделянето на Източната и Западната църква през 1054 г. завършва един процес, започнал повече от два века по-рано. Църковните историци сочат няколко вида причини - догматически, политически и етнографски (свързани с обичаите на отделни народи, които водят до литургически отклонения). Тяхното преплитане, допълнено от човешката природа на отделни църковни водачи, довело до Великата схизма.

Непреодолимите догматически различия между Западното и Източното християнство са няколко. Първото е католическото схващане за Римския папа като "епископ на епископите", т.е. овластен с права над останалите църковни предстоятели. Според православното разбиране това противоречи на каноните и църковното предание. Папата е "пръв между равни", но без права над другите автокефални църкви.

Второ важно догматическо различие е католическата добавка filio que ("и от Сина") в Символа на вярата, съставен на Първия (325 г.) и Втория (381 г.) вселенски събори. Догматът на Света Троица е фундамент на християнството, а Символът на вярата е ключ за разбирането на християнския модел на отношенията между човека и Бога.

Приемането, че Светия дух изхожда от Отца "и от Сина" според православните богослови унищожава монархията (единоначалието) на Отца в Троицата.



Това е своеобразно "приравняване" на Човека и Бога,



което в историческа перспектива довежда до човешка намеса в божиите работи. Католическото схващане за равновесното положение на Отца и Сина в Троицата и свеждането на Светия дух предимно до връзка между тях отприщва прагматизъма и рационализма на католическо-протестантския свят.

Други неприемливи от православна гледна точка католически добавки са "Чистилището" и индулгенциите. Според католиците човек може не само да се моли за умрелите, но и да намали техния престой в "Чистилището" - място, където дори за опростен грях душата прекарва някакво време, тъй като грехът не е изкупен (платен).



От това схващане са родени индулгенциите



- един вид опрощаване (освобождаване) срещу парична гаранция. Те пък предизвикали богословския гняв на Мартин Лутер и цялото реформаторско движение през XVI век. С финансови постъпления от индулгенции, т.е. от християнските грехове, е разгърнато бурно ренесансово строителство в Западна Европа, но това подозрително спонсорство породило и съмнения в мистическата дълбочина на западното християнство.

Популярна е легендата за един пътуващ средновековен монах, продавач на индулгенции. Срещнал го някакъв разбойник и го попитал дали може да плати за опрощаване на бъдещ грях. Като разбрал, че може, купил индулгенция, набил монаха, взел му всички пари и си заминал с чисто сърце и душа.



Има и литургически различия -



причастието с безквасни хлябове, целибата (безбрачието) при всички свещеници и др.

Хиляда година след Великата схизма проблем са не толкова догмите сами по себе си, а културните и цивилизационни различия, до които те са довели. От разделението са родени два християнски свята и никой от тях не би могъл да смята другия за излишен.
1027
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД