:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,787
Активни 681
Страници 20,717
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Субсидии по САПАРД няма да се отпускат на банкови длъжници

От април се приемат бизнеспроекти на кандидатите. Образците са разпратени по Интернет
До края на март се очаква Европейската комисия акредитира българската разплащателна агенция по САПАРД. Ако това стане, още от април кандидатите за субсидии могат да представят своите бизнеспроекти, съобщиха от земеделското министерство.

Образците на всички документи и упътването как да се попълнят са разпратени в 28-те областни служби на фонд "Земеделие" и в областните дирекции "Земеделие и гори". Хората, които имат достъп до Интернет, могат да намерят инструкциите в мрежата.

Подробности за програмите и условията, на които трябва да отговарят кандидатите за субсидии, бяха описани в бр. 199 на "Сега" от 2000 г. Тези данни са разпратени и до офисите на фонд "Земеделие" в страната, които ще изпълняват функции и на разплащателната агенция. Експертите там отговарят на всякакви въпроси извън описаните в програмите.



Как да подготвим бизнеспроекта?



Формулярите са сходни с бизнеспроектите за банков заем. Затова хората, които имат опит с банките, няма да се затруднят, твърди зам. шефът на фонд "Земеделие" Румен Йончев.

Въведението включва данни за фирмата, исканата субсидия и източниците на финансиране. Описвате накратко проекта си - дали искате пари за развитие на животновъдството, за преработка на земеделска продукция или дейности, които ще осигурят допълнителни приходи - селски туризъм, местно занаятчийство, бубарство, дървопреработване, пчеларство и др. Задължително посочвате дали с проекта искате да разнообразите асортимента си, да усъвършенствате качеството или се ориентирате към производство на екопродукция.

Следва кратко описание на сегашната дейност на кандидата. Ако е начинаещ, той трябва да посочи квалификацията и професионалния си опит.

Ако кандидатът няма опит във фермерството и е без аграрно образование, трябва да завърши образователен курс. Тези курсове ще се организират по мярка "Професионално обучение", но ще стартират по-късно, поясни Румен Йончев.

Фирмите и едноличните търговци описват пазарните си позиции и кои са конкурентите им. Например, какъв е пазарният им дял и как очакват да се развие бизнесът. Те са длъжни да докажат и преимуществата си пред конкурентите, да знаят какво е потреблението и дали конкуренцията на местно ниво се увеличава.

Следва точно описание за какво се искат парите, етапите на изпълнение на инвестиционния проект, източници на финансиране, доставчици и клиенти. Кандидатът посочва вида на машините, сградите или вида на материалите, които са предмет на инвестицията. Изчислявате



колко средства са ви нужни и ги разпределяте по години



Ако ще ползвате вносно оборудване, трябва да представите сертификат за произход. В него се посочват доставчикът, подпис и печат на търговската камара, издала сертификата, номер и дата на издаването му, такса, описание на предмета, подпис и печат от митническите служби. В бизнеспроекта се посочва още валутата, с която е купено оборудването, преизчислява се в лева по валутния курс и се отразява в таблица като част от общата стойност на инвестицията.

Известно е, че средствата за проекта трябва да се осигурят предварително. За да докаже това, кандидатът представя банково извлечение или писмо за намерения за отпускане на кредит от банка или друга финансова институция. От физическите лица се изисква годишна данъчна декларация по ДОД.

Ако кандидатът е направил предварителни инвестиции в обекта, за който иска пари по САПАРД, трябва да ги отрази на отделно място в проекта. Следва пълно описание на разходите, необходими за реализация на проекта.

Посочват се настоящите и бъдещи доставчици на фирмата, вида на тези доставки, неплатени задължения, ако има такива, и условията за плащане. Отделно се описват и клиентите, като се изчислява делът на всеки от тях в общите продажби на фирмата. Посочват се условията и падежа на плащанията. Ако сте износители, вписвате същите данни и за задграничните си партньори.



Описание на финансовите приходи и разходи



Кандидатът описва производствената си и търговска дейност за периода, след като е направил инвестицията по проекта - какво и колко е произвел по години, къде го е пласирал, средната цена на продукцията. Накрая се фиксират общите приходи. Ако е имал други приходи, те се отразяват в отделна таблица.

Следва подробно описание на разходите за суровини и материали, за заплати и осигуровки според броя на заетия персонал, разходи за амортизация. Ако е ползван кредит, се прилага погасителният план. По години се вписват вноските, лихвата, главницата и остатъчната сума по нея в края на всяка година.

Себестойността на продукцията се изчислява в отделна графа. В бизнесплана се описва качеството и вида на вложените суровини, единичната им цена и общите разходи. Накрая се дават прогнозните нетни парични потоци по проекта. При разлика в прогнозните цени и тези, на които стоката е закупена, субсидията се изплаща върху крайната фактурна цена.

Когато изчислява прогнозните цени, по които ще продава продукцията си, кандидатът трябва да докаже тези прогнози с бъдещи договори с клиентите си.

Ако по време на изпълнение на проекта кандидатът е натрупал дългове към банки или фонд "Земеделие", помощта по САПАРД няма да бъде изплатена. Тук влизат всякакви просрочени задължения по заеми.

В случай, че инвестицията е за строеж на мандри или други производствени помещения, хонорарът на проектантите се изплаща от кандидата. След одобрение разплащателната агенция възстановява само част от този хонорар - ако е в допустимите 12% от стойността на инвестицията. В тези 12% влизат още разходите за консултанти, правни такси, технико-икономически проучвания. Парите се изплащат едва като е извършена цялата инвестиция.

Всеки разход се доказва с фактури, 50% от които се изплащат като субсидия. Възстановява се чистата сума без начисленото ДДС. Самата субсидия не се облага с ДДС по силата международен договор за отпускане на безвъзмездни помощи, по който България е страна, поясняват експерти. Инвестицията може да се признае за разход преди данъчно облагане само в частта за начислената амортизация.

КАРЕ ТУК -----------------

* Не е задължително да се декларира произходът на средствата, иска се само документ, че кандидатът има пари за инвестицията.

* С парите от САПАРД не се покриват лихвите по теглени заеми. Изключение се прави само за организации на производители, създадени специално да кандидатстват с общ проект по САПАРД, които строят свой офис. Лихвите по тези заеми се осребряват.

* Не се признават за разход и застраховките. Те изцяло са за сметка на кандидата. Изключение се прави по мярката "Създаване на организация на производители".

---------------

На първо време САПАРД ще субсидира само проекти на частни фирми и фермери. Общински програми не се покриват. На по-късен етап се предвижда и общините да участват в проекти за селски или ловен туризъм.

Инвестиционните проекти не трябва да се заверяват от оценители. Те се одобряват от комисиите към разплащателните агенции, след което проектът се подписва от министъра на земеделието.

При отпускане на помощи за покупка на животни ще се признават само породите, купени от държави-членки на Европейския съюз, от България или от страни, кандидатки за членство - Чехия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Субсидиите се дават само за покупка на племенни женски животни за разплод, вписани в родословните книги на ветеринарните служби.

Производството на яйца не се субсидира. Програмата подпомага само отглеждането на бройлери или изграждането на птицеферми. Не се дават пари за отглеждане на кокошки-носачки.

При положение, че кандидатите са организации на месо- и млекопроизводители и инвестират в създаване на земеделски стопанства, се предвиждат бонуси при покупката на селскостопанска техника.

Ако искате да отглеждате ягодоплодни култури, одобряват се само проекти за сортове ягоди, къпини, малини и касис, включени в националната сортова листа. САПАРД не субсидира отглеждането на арония или бодливо немско грозде.

Програмата финансира само покупка на селскостопанска техника от Европейския съюз, от България и държавите, кандидатки за членство в Евросъюза. Не се покриват разходите за покупка на рециклирана техника, за покупка на цистерни с течен тор.

Всяка техника или друга стока, закупена по мерките за развитие и разнообразяване на икономическите дейности (примерно кошери, оборудване на рибарници и др.), не може да се залага или продава 5 години след като субсидията по САПАРД е отпусната. В противен случай кандидатът трябва да върне получените пари.



--------------

ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО САПАРД



1. Молба по образец. Взема се от областните служби на фонд "Земеделие".

2. Бизнесплан.

3. Копие от регистрационната карта на земеделските производители (не важи за проекти на преработватели за маркетинга на селскостопански и рибни продукти, мярка 02)

4. Копие от диплом за аграрно образование или документ за най-малко 3-годишен опит в сектора (не важи за създаване на организации на производителите).

5. Документ от данъчните, че кандидатът няма дългове към държавата.

6. Декларация от фонд "Земеделие" и търговските банки, че няма просрочени задължения.

7. Копия от годишната данъчна декларация, от данъчната регистрация, регистрацията по ДДС и БУЛСТАТ.

8. Копие от документ за собственост върху земята или нотариално заверен аренден договор.

9. Копие от предварителен договор за реализиране но поне половината от бъдещата продукция.

10. Документ или копие от регионалните социални служби, че кандидатът няма задължения към ДОО.

11. Документ за собственост или копие от наемен договор за ползване на дълготрайни активи.

12. Разписки и фактури за допустими разходи преди одобрението на проекта - до 5% за изработване на проекта и до 12% за технически проект за строителство.

13. Годишен счетоводен баланс и баланс за последния отчетен период.

14. Годишен отчет за приходите и разходите и за последния отчетен период.

15. Справка за дълготрайните материални активи.

16. Декларация за финансова обезпеченост или намерение за банково кредитиране.

17. Положителна оценка за въздействие върху околната среда.

18. Копие от съдебна регистрация.

19. Декларация за свързани лица.

20. Декларация, ако ползва финансова помощ по същата инвестиция от други програми.

21. Разрешително от Националната ветеринарномедицинска служба, ХЕИ и становище от РИОСВ за упражняване на дейност.

22. При строителство - одобрени проекти и разрешително за строеж.

23. При покупка на оборудване - договор с включени марка, модел, цена, дата и начин на доставка.

24. Най-малко 2 оферти за покупка на оборудване за над 10 000 евро.

25. Спесимен от подписа на кандидата или оторизирано от него лице.
3592
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД